“Manas grāmatas. Mans laiks. 1514”. – Rīga, LNB, 2015. – 319 lpp. Mākslinieks Mārtiņš Ratniks.
“Manas grāmatas. Mans laiks. 1514”. – Rīga, LNB, 2015. – 319 lpp. Mākslinieks Mārtiņš Ratniks.
“Manas grāmatas. Mans laiks. 1514”. – Rīga, LNB, 2015. – 319 lpp. Mākslinieks Mārtiņš Ratniks.

Pieskāriens citam laikam 0

Latvijas kultūrvēsturē bijis ļoti maz tādu izstāžu, par kurām atminas vēl pēc gadiem. Jo izstādes tomēr ir nīcīgs, pagaidu pasākums. Gandrīz vienīgais veids, kā atgādināt, ka reiz kaut kas noticis, ir izdot katalogu.

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
Lasīt citas ziņas

Latvijā ierastā naudas trūkuma dēļ ar katalogiem parasti ir problēmas, taču Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) sarīkotā Eiropas grāmatniecības ūnikumu izstāde “1514. Grāmata. 2014”, ir patīkams izņēmums. Diemžēl ar niecīgām cerībām, ka kas tāds varētu kļūt par normu un atkārtoties nākotnē.

Izstāde “1514. Grāmata. 2014” LNB bija apskatāma no 2014. gada jūlija līdz 2015. gada martam un bija viens no prestižākajiem kultūras pasākumiem Rīgas kā 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas un Latvijas ES prezidentūras laikā. Uz Rīgu no Eiropas arhīviem un bibliotēkām tika atvestas 80 retas grāmatas, kuras vienoja izdošanas laiks – 1514. gads vai tuvu tam. Izstāde noslēgusies, un tās eksponāti tagad ir pieejami katalogā – tiešām augsta līmeņa satura un poligrāfijas izdevumā “Manas grāmatas. Mans laiks. 1514”, kas izdots LNB, pateicoties plašam atbalstītāju lokam valsts struktūrās. Kataloga sastādītāji, anotāciju un daļas eseju autori ir viduslaiku pētnieki Gustavs Strenga un Andris Levāns. LNB direktors Andris Vilks grāmatas atklāšanas pasākumā aizrādīja, ka “solīdās ekspozīcijās, šāda veida izstādēs katalogam tiek pievērsta ārkārtīgi nopietna uzmanība”, jo tā ir lieta, kas paliek kā liecība, kad visi materiāli atkal atgriežas mājvietās. Reāli raugoties, ne tāda līmeņa izstāde, ne tāds izdevums ar Latvijas valsts finansējumu nebūtu iespējams, ja ne kultūras galvaspilsētas un ES prezidējošās valsts statuss. Gustavs Strenga katalogu vērtē kā unikālu, jo tas pārsniedz Latvijas grāmatniecības robežas un jau ietiecas Eiropas grāmatniecībā, tās sākumos. Tirāža 2000 eksemplāru elitāram izdevumam šķiet liela, bet šo grāmatu varēs lasīt jebkur pasaulē, jo paralēli latviešu dots arī angļu teksts. Ārlietu ministrija iekļāvusi katalogu oficiālo dāvanu klāstā, kādas pasniedzamas ārvalstu sadarbības partneriem un diplomātisko un konsulāro dienestu pārstāvjiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Manas grāmatas. Mans laiks. 1514” ir ieskats viduslaiku beigu kultūrvēsturē. Tas ir veids, kā ar grāmatu palīdzību paraudzīties, ar kādām domām tolaik dzīvojis un kā pasauli redzējis cilvēks. Katalogs raksturo ne tikai pašu grāmatu, bet sniedz arī kontekstu, kādā tā tapusi, skaidro atsevišķus ar reliģiju un kultūrvēsturi saistītus jēdzienus; demonstrē ilustrācijas – tolaik ilustratoru rindās bija tādi vīri kā Albrehts Dīrers un Lūkass Kranāhs. Bībeles, apcerējumi par dzīvību un nāvi, antīko un renesanses filozofu un literātu izdevumi, zinātniska satura darbi par astronomiju, dziedniecību, vēsturi – izstādē tvērām pārsvarā vizuālo, bet katalogs jau palīdz iet vēl dziļāk laikā, izprast to. “Pagātnes pasaule klusē, ja to neuzrunā,” tā Andris Levāns. Tāpēc kataloga mērķis ir modināt lasītājos interesi. Iedrošināt iziet ārpus vienveidības un pieskarties laikmetam, kas vairumam nav pazīstams.

Grāmatas cena LNB ir 30 eiro. Zinātāji saka: tāda līmeņa izdevumam tas nav daudz.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.