×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.8°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
23. augusts, 2012
Drukāt

Pieskatīšanas pabalsts varētu segt piekto daļu aukles algas

Foto- LETAFoto- LETA

Pieskatīšanas pabalsts, ko valsts plāno ieviest no nākamā gada septembra 50 latu apmērā par gadu līdz divus gadus veciem bērniem, kuriem nav atradusies brīva vieta bērnudārzā, segs piekto daļu no aukles izmaksām.

Atspaids tas būs, bet problēmu kopumā neatrisina, aģentūrai BNS komentēja vecāku organizācijas “Māmiņu klubs” vadītāja Sandija Salaka.

Patlaban auklītes atalgojums svārstās no 250 līdz 300 latiem mēnesī. Sludinājumu portālos atrodami piedāvājumi par stundas samaksu auklēm no 1,50 līdz 1,60 latiem, taču atrodami arī sludinājumi, kuros piedāvāta mazāka samaksa – 70 un 80 santīmu stundā.

Minimums, ko aukle saņem, esot 250 līdz 300 latu mēnesī.

“Lai pilnvērtīgi atgrieztos darbā un no tā būtu jēga ģimenes budžetam, darbā ir jāatgriežas uz pilnu slodzi. Šie vecāki vienmēr ir bijuši riska grupā no šāda viedokļa, jo darba devējs gaida pilnas slodzes darbinieku. Pilno slodzi var nodrošināt tikai tad, ja bērns ir pieskatīts. Lai noalgotu auklīti uz pilnu dienu, jārēķinās vismaz ar 1,50 līdz 1,70 stundā,” pastāstīja Salaka.

Par auklītēm pašlaik strādājot “pilnīgi ikviens”, jo nekāda regulējuma šai jomai nav. Tas ir, bez nodokļiem un garantijām aukle ir ēnu darbinieks, norādīja Salaka.

“Tāpēc jau tā bērnudārzu problēma ir tik milzīga. Jo vai tas ir privātais bērnudārzs, vai aukle, tas ir krietni dārgāk nekā pašvaldības bērnudārzs, kur jāsedz tikai ēdināšanas izdevumi. Vai šis pabalsts kaut ko atrisinās, nē. Atspaids tas ir, bet problēmu kopumā neatrisina,” sacīja Salaka.

Viņa atturējās vērtēt atteikšanos no ieceres valstij pārņemt algu izmaksu bērnudārza pedagogiem, kas tika lēsts 23 miljonu latu apmērā, jo ir grūti novērtēt, kādu efektu tas dotu, “ja reāli bērnudārzā fiziski nav vietu”.

“Tas tomēr ir tādā steigā pieņemts lēmums. Kā vecāki nespējam īsti noorientēties, kas tagad būs. Nesaprotam šo stratēģiju, kā tas tiek domāts. Mums vislabāk būtu, ja nauda reāli sekotu bērnam, vienalga, vai viņš ietu uz pašvaldības vai privāto bērnudārzu, lai visiem ir vienādi,” uzskata Salaka.

Labklājības ministrija informē, ka nākamgad 3,8 miljonus tiek plānots novirzīt pieskatīšanas pabalstiem vecākiem, kuru bērniem vecumā no gada līdz diviem gadiem nav atradusies vieta bērnudārzā. Pabalstu saņēmējus nav plānots dalīt, un to varēs saņemt arī ģimenes locekļi, kas pieskata bērnu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+