×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
20. jūnijs, 2017
Drukāt

Piešķir līdzekļus Brīvības pieminekļa restaurācijai

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Valdība šodien nolēma piešķirt Kultūras ministrijai (KM) 193 636 eiro no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, kurus novirzīt Brīvības pieminekļa restaurācijas un apkopes darbiem.

Paredzēts, ka ministrija līdzekļus tālāk pārskaitīts “Rīgas pieminekļu aģentūrai”. Pieminekļa restaurāciju paredzēts pabeigt šī gada laikā. Sēdē tika noteikts, ka pieminekļa stāvokli vajadzētu atkārtoti izvērtēt ik pēc diviem gadiem.

Par piešķirtajiem līdzekļiem paredzēts veikt pieminekļa Brīvības tēla virsmas restaurāciju, zvaigžņu virsmas attīrīšanu un zeltīšanu, obeliska akmens apšuvuma attīrīšanu un bojāto šuvju nomaiņu un akmens virsmas attīrīšanu. Tāpat iecerēts realizēt pieminekļa iekštelpu uzejas kāpņu un pagrabtelpas remontdarbus, pieminekļa tehniskā stāvokļa izpēti un citus darbus.

KM sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale skaidroja, ka laika gaitā Brīvības pieminekli veidojošie materiāli cietuši no sala un lietus, kā arī no gaisa piesārņojuma. Pieminekļa apkaimē konstatēts liels gaisa piesārņojums ar slāpekļa dioksīdu un sēra dioksīdu, kas savienojumā ar ūdeni izraisa pieminekļa materiālu koroziju.

Tāpat ūdens radījis pieminekļa dzelzsbetona karkasa plaisāšanu, tērauda armatūras un pieminekļa stiprinājumu rūsēšanu. To bojāšanos vēl pastiprinājušas arī satiksmes radītās vibrācijas. Porainais travertīns ir sācis drupt un tā poras aizpildījušās ar kvēpiem un smilšu daļiņām, izraisot travertīna nomelnēšanu.

Pieminekļa stāvokli pasliktinājuši arī iepriekš neregulāri vai neprasmīgi veikti restaurācijas darbi. Lai mazinātu bojājumu rašanos, 2001.gadā restaurācijas laikā daļa pieminekļa stiprinājumu tika aizstāti ar poliuretāna saistvielu un tika veikta pieminekļa hidroizolācija.

Pēdējā pieminekļa apkope veikta 2006.gadā, nodrošinot tā zvaigžņu apzeltījuma atjaunošanu. Restaurācijas darbi iepriekš notikuši divos posmos, laikā no 1980. līdz 1981.gadam un no 1998. līdz 2001.gadam. Pieminekļa regulāru apkopi nodrošina Rīgas pilsētas pašvaldības aģentūra “Rīgas pieminekļu aģentūra”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+