Latvijā
Politika

Piešķir naudu Otrā pasaules kara dalībnieku apzināšanai un nozīmītēm0

Foto: LETA

Valdība šodien no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem Iekšlietu ministrijai (IeM) piešķīra 50 812 eiro, lai administrētu ziņas par Otrā pasaules kara dalībniekiem un izgatavotu viņiem krūšu nozīmes.

Lai nodrošinātu Saeimas pērn atbalstītā likuma “Par Otrā pasaules kara dalībnieka statusu” izpildi, nepieciešami papildu izdevumi IeM Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei (PMLP).
30 492 eiro nepieciešami, lai nodrošinātu ziņu par Otrā pasaules kara dalībnieka statusu iekļaušanu un aktualizēšanu Iedzīvotāju reģistrā, kā arī apliecību izgatavošanu. Savukārt piemiņas krūšu nozīmju izgatavošanai un izsniegšanai vajadzīgi 20 320 eiro.

Saskaņā ar jauno likumu par Otrā pasaules kara dalībniekiem tiks atzīti cīņā pret PSRS un nacistisko Vāciju piedalījušies regulāro militāro vienību pārstāvji – pašreizējie Latvijas pilsoņi, kuri bija Latvijas pilsoņi 1940.gada 17.jūnijā vai pašreizējie Latvijas pilsoņi, kuri bija legāli iebraukuši Latvijā un minētajā datumā bija valsts pastāvīgie iedzīvotāji. Tāpat par kara dalībniekiem tiks atzīti pašreizējie Latvijas pilsoņi, kuri minētajā datumā varēja pretendēt uz Latvijas pilsonību.

Par Otrā pasaules kara dalībniekiem neatzīs personas un viņu ģimenes locekļus, kas ieradās Latvijā saskaņā ar 1939.gada 5.oktobra tā dēvēto militāro bāzu līgumu ar PSRS. Tāpat par kara dalībniekiem neatzīs nacistiskās Vācijas nacionālsociālistiskās partijas vai tās paramilitārās struktūras un šī režīma slepenpolicijas un drošības dienesta darbiniekus. Tāpat šāds statuss netiks piešķirts PSRS vai LPSR Valsts drošības komitejas darbiniekiem, izņemot plānošanas un finanšu un administratīvi saimniecisko struktūrvienību dalībniekus.

Minētais statuss netiks piešķirts arī personām, kas sodītas par noziegumiem pret cilvēci vai līdzīga veida noziegumiem.

Otrā pasaules kara dalībniekiem tiks izsniegta noteikta parauga apliecība un piemiņas krūšu nozīme. Reizē noteikts, ka pašvaldības būs tiesīgas lemt par sociālo garantiju noteikšanu kara dalībniekiem un atbilstoši savam budžetam piešķirt viņiem pabalstus un atvieglojumus pašvaldību nodevu maksāšanā vai pakalpojumu saņemšanā.

LA.lv