×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
4. oktobris, 2013
Drukāt

Invaliditātes pensijas piešķirs un pārrēķinās no jauna

Foto - LETAFoto - LETA

Ar 1. oktobri ir spēkā jauna invaliditātes pensiju pārrēķināšanas kārtība.

Tā attiecas uz cilvēkiem, kuriem šīs pensijas piešķirtas līdz 1997. gadam un kuriem mainās invaliditāte uz pirmo vai otro grupu, un kuri pirms tam ir strādājuši – piecu gadu laikā trīs gadus veikuši sociālās iemaksas invaliditātes apdrošināšanai. Šiem cilvēkiem invaliditātes pensijas piešķirs no jauna, ņemot vērā viņu trīs gadu algu pēdējo piecu gadu laikā, kā arī viņiem saglabājas piemaksa par darbu līdz 1996. gadam. Šādās situācijās pensijas piešķiršanu no jauna veic bez paša cilvēka pieprasījuma VSAA nodaļa, kad saņemta informācija no Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) par invaliditātes grupas maiņu.

Jaunā kārtība attiecas arī uz tiem cilvēkiem, kuriem invaliditātes pensija piešķirta līdz 1997. gadam un kuri pēc 1996. gada 1. janvāra veikuši sociālās iemaksas vismaz trīs gadus, bet invaliditātes pensijas pārrēķins viņiem jāpieprasa pašiem VSAA nodaļā. Iepriekš gan VSAA nodaļā vajadzētu noskaidrot, vai pensijas pārrēķināšanas sakarā cilvēks tiešām kaut ko iegūs.

Gadījumā, ja invaliditātes grupa mainās no vieglākas uz smagāku, tad no jauna piešķirtās pensijas apmērs nedrīkst būt mazāks par iepriekš saņemto.

Minētās izmaiņas tika izcīnītas Satversmes tiesā. Jo pastāvēja kārtība, ka invaliditātes pensijas, kas piešķirtas līdz 1997. gada 1. janvārim, tiek rēķinātas no tautsaimniecībā nodarbināto vidējās darba algas valstī. Līdz ar to invalīdam, kas mūsdienās bija strādājis par labu algu, veicot pārrēķinu, netika ņemtas vērā no šīs labās algas veiktās sociālās apdrošināšanas iemaksas. Ar Satversmes tiesas spriedumu no 1. oktobra šī netaisnība novērsta.

Invaliditātes pensijas, kas piešķirtas pēc 1997. gada, jau no paša sākuma rēķināja no paša cilvēka trīs gadu algas (piecu gadu laikā) pirms invaliditātes noteikšanas.

Mainīts arī tas, ka no 1. oktobra invaliditātes pensijas (neatkarīgi no piešķiršanas laika) var pārrēķināt reizi gadā neatkarīgi no nostrādāto mēnešu skaita, un pārrēķins notiek, ņemot vērā cilvēka vidējo apdrošināšanas iemaksu algu un papildus nostrādātos mēnešus.

Latvijā līdz 1997. gadam piešķirtās invalīdu pensijas saņem 18 297 cilvēki, pēc 1997. gada piešķirto pensiju saņēmēju skaits ir daudz lielāks – 52 751 invalīds (VSAA dati par 2012. gadu). Cilvēki, neraugoties uz invaliditāti, tomēr cenšas būt noderīgi darba dzīvē, arī darba apstākļi daudzviet kļuvuši saudzīgāki cilvēkam ar veselības problēmām, tāpēc strādājot netiek pasliktināts veselības stāvoklis. Protams, svarīga arī iespēja saņemt atalgojumu, jo, neraugoties uz valsts zāļu kompensāciju, cilvēkam pašam jāpiemaksā diezgan daudz. VSAA statistika liecina, ka kopumā no cilvēkiem, kam invaliditātes otrā grupa piešķirta līdz 1997. gadam, iespēju strādāt izmantojuši apmēram 3,9 tūkstoši cilvēku, 3. grupas invalīdi – apmēram 4,2 tūkstoši.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+