×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
20. septembris, 2013
Drukāt

“Pieslēdzies, Latvija!” seniorus iedrošina un atver jaunām iemaņām


Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Pēc vasaras brīvlaika skolas solos atgriežas arī seniori, kuri sociālās iniciatīvas “Pieslēdzies, Latvija!” ietvaros apgūst datorlietošanas iemaņas. Viesojos Rīgas 37. vidusskolā Čiekurkalnā, kur jaunās tehnoloģijas apgūst jau 3. kursa jeb līmeņa studenti.


Lai arī šajā nodarbībā piedalās seniori vecumā no 60 līdz pat 84 gadiem, skolotāja Jana Buboviča, visus mīļi uzrunā: “Jaunieši!” Apmācību laikā arī nemitīgi dzirdams viņas uzmundrinošais: “Malači!” Nodarbības sākumā Jana pavēstī gaidītu jaunumu, proti, ka ieviests “Pieslēdzies, Latvija!” atbalsta tālrunis senioriem. Tātad, ja mājās, strādājot ar datoru, pēkšņi rodas kāda ķibele vai jautājums, padomu var saņemt pa tālruni 67201777.

Nodarbība norisinās moderni aprīkotā kabinetā. Skolotāja darbojas pie interaktīvās tāfeles, kamēr seniori cītīgi strādā pie datoriem. Lai arī daži “skolēni” pa vasaru datoru nav lietojuši un daudz ko piemirsuši, jau nodarbības sākumā iemaņas ātri atgriežas. Trešā līmeņa studenti veikli tiek galā ar dažādiem uzdevumiem tīmeklī: lasa jaunumus portālos un noskatās ziņu sižetus, atrod sabiedriskā transporta kustības sarakstu, izpēta sludinājumu portālu vai iegādājas biļetes Nacionālā teātra mājaslapā.

Vislabāk dators klausa 84 gadus vecajam Arnoldam Kalējam, tāpēc viņš saņem dažādus papildu uzdevumus. Kā stāsta Arnolds, viņš datoru apguvis pašmācības ceļā. Sācis pirms četriem gadiem, kad radinieks ierādījis pašus pamatus. “Ja visiem vajag, tad man ar,” mundri teic seniors.

Vēlāk uzzinājis par “Pieslēdzies, Latvija!” kursiem, kurus cītīgi apmeklējot nonācis jau līdz noslēdzošajam – 3. līmenim. Viņa datorprasmes var vērtēt kā lieliskas, un viņš jau kļuvis par ikdienas datorlietotāju. Arnolds internetbankā nomaksā rēķinus, lasa vai noskatās ziņas, atrod nepieciešamo informāciju vai brīvā brīdī uzspēlē zolīti. Kursu beigu daļā viņš vēlas apgūt darbu ar fotogrāfijām – augšupielādi no fotoaparāta, to apstrādi datorā un saglabāšanu, ierakstot diskā vai zibatmiņā.

“Dators klausa ikvienam, un to apgūt nekad nav par vēlu. Kaut simt gados,” spriež Arnolds. Viņam piebalso arī kursabiedrenes Brigita (71) un Helēna (67). Nepieciešamība apgūt datoru neesot īpaši jāsludina, jo pati dzīve to diktē. Piemēram, Helēna ir liela teātra cienītāja un datoriemaņas ļauj tīmeklī ērti sekot repertuāram. Tagad viņa apņēmusies apgūt populāro saziņas veidu skaipā, jo mazmeita dodas studēt uz Angliju.

Brigita par “Pieslēdzies, Latvija!” datorkursiem uzzinājusi no kolēģes un šogad absolvēs visus trīs apmācību līmeņus. “Grūtākais, kas bija jāpārvar, ir slinkums,” smej kundze. Apguvusi pamatiemaņas, viņa nākotnē iecerējusi turpināt datorapmācības, apmeklējot jaunus kursus.

“Pie datora ir jādarbojas ik dienu, nedrīkst ieturēt ilgas pauzes, jo tad apgūtās iemaņas ātri var zaudēt,” piekodina Helēna. Viņa to labi izjūtot uz savas ādas, jo vasaras mēnešus nācies iztikt bez datora. Tagad iemaņas jāatgūst jaukās skolotājas Janas Bubovičas vadībā.

Jana ikdienā strādā pirmsskolā, bet projektā “Pieslēdzies, Latvija!” kā brīvprātīgā senioru izglītošanā darbojas jau otro gadu. “Viņi visi ir malači – cītīgi, kārtīgi un apzinīgi,” apmācāmos raksturo Jana. Skolotāja aicina arī citus seniorus pārvarēt bailes un pieteikties kursiem. “Labāk nāciet šurp un baidīsimies kopā,” viņa smej. “Bet, nopietni runājot, ja cilvēks ir ticis pāri savām šaubām un ieradies te pie mums uz kursiem, var droši teikt, ka viss būs kārtībā.”

 

Uzziņa

* Pieteikties “Pieslēdzies, Latvija!” datorapmācībām var 
pa bezmaksas tālruni 80000822 vai reģistrējoties internetā: www.piesledzieslatvija.lv

* Datorapmācības notiek trīs līmeņos. Katrā līmenī ir trīs nodarbības (katra nodarbība ilgst trīs stundas).

1. līmenī tiek apgūti datorlietošanas pamati: datora ieslēgšana, izslēgšana, darba sākšana; darbs ar datorpeli, tastatūru; rakstīšanas pamati.

2. līmenī: darbs internetā; e-pasts; saziņa programmā “Skype”; drošība internetā.

3. līmenī: vairāk patstāvīga darba, iemaņu nostiprināšana; darbs ar datu nesējiem – diskiem, atmiņas kartēm, zibatmiņām.

* Kursu noslēgumā ir tests, par kura sekmīgu nokārtošanu tiek izsniegta apliecība.

* Pieteikties “Pieslēdzies, Latvija!” datorapmācībām var 
vēl tikai līdz 30. septembrim.

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+