×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
2. marts, 2018
Drukāt

Piespiedu nomas izbeigšanai gatavos jaunu likumu (12)

Foto - LETA/Ieva ČīčaFoto - LETA/Ieva Čīča

Ilustratīvs foto.

Dzīvokļu īpašnieki, kuru nami atrodas uz citiem īpašniekiem piederošas zemes, varētu tikt atbrīvoti no nomas, kas līdz šim viņiem jāmaksā par zemi piespiedu kārtā.

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija konceptuāli atbalstījusi likumprojektu, kas paredz dalīto īpašumu izbeigšanu un vienota īpašuma izveidošanu, ļaujot dzīvokļu īpašniekiem atpirkt zemi.

Komisijas priekšsēdētājs Sergejs Dolgopolovs saka, ka piespiedu nomas izbeigšanai būtībā tiks gatavots jauns likums, kas atšķirsies no Tieslietu ministrijā sagatavotā likumprojekta, kuru pērn Saeimā paguva pieņemt pirmajā lasījumā. Jaunajā likumā būs ietverti Saeimas deputāta Viktora Valaiņa vadītās darba grupas priekšlikumi, ar kuriem sākumā plānoja papildināt Tieslietu ministrijā sagatavoto likumprojektu otrajam lasījumam Saeimā.

Lai atpirktu zemi, par to būtu jālemj nama dzīvokļu īpašnieku vairākumam, pēc tam viņu vārdā rīkotos pilnvarnieks, kurš cita starpā lūgtu pašvaldību lemt par ēkas izmantošanai nepieciešamo zemesgabalu. Pašvaldībai lēmums būtu jāpieņem ne vēlāk kā sešu mēnešu laikā, skaitot no dienas, kad saņemts iesniegums par izpirkuma tiesības izmantošanas procesa uzsākšanu.

Paredzēts, ka, balstoties uz pašvaldības lēmumu, zemes izpirkuma cenu noteiktu Valsts zemes dienestā (VZD) un ka zemi varēs izpirkt par kadastrālo vērtību. Kā zināms, Tieslietu ministrijā bija izplānojuši, ka zemi izpirktu par kadastrālo vērtību, reizinātu ar koeficientu 1,18, kas tādējādi to vēl vairāk sadārdzinātu Rīgas dzīvokļu īpašniekiem, ņemot vērā jau tā zemei noteiktās augstās kadastrālās vērtības.

Komisijas atbalstītie priekšlikumi paredz, ka dzīvokļu īpašniekiem, kuri pašlaik spiesti maksāt par zemes nomu, tai summai, kas noteiktu laiku, piemēram, turpmākos piecus vai desmit gadus būtu jāmaksā par zemes izpirkšanu, jābūt uz pusi mazākai nekā par zemes nomu maksātajai.

Dzīvokļi, kuru īpašnieki nebūs samaksājuši par zemes izpirkumu, netiktu ieķīlāti par labu zemes īpašniekiem uz 10 gadiem.

Zemes izpirkšanas termiņš nebūtu noteikts. Tādējādi tiktu novērsta to dzīvokļu īpašnieku, kuri noteiktā laikā nespēj sagādāt naudu zemes pirkumam, pārtapšana par mūžīgajiem zemes piespiedu nomniekiem.

Lai varētu samaksāt katram dzīvokļa īpašumam aprēķināto izpirkuma cenu, likumprojektā paredzēts arī valsts atbalsts, līdzīgi kā ar valsts un pašvaldību jau īstenoto atbalstu tiem iedzīvotājiem, kuri aizņemas naudu komercbankās daudzstāvu dzīvojamo namu atjaunošanai, kur izdevumi viņiem tiek segti par Eiropas reģionālās attīstības fonda (ERAF) un valsts naudu. Vai līdzīgi kā tām ģimenēm ar bērniem, kurām valsts galvo hipotekārā kredīta pirmo iemaksu mājokļa iegādei. Ņemot kredītu, dzīvoklis nebūtu jāieķīlā.

Saeimas deputāts Viktors Valainis saka, ka ar valsts galvojumu zemes izpirkšanai arī tiktu panākts minētais maksājuma samazinājums – uz pusi mazāks nekā par nomu maksātais.
Sergejs Dolgopolovs saka, ka galīgais lēmums par likumprojekta tālāko virzību skatīšanai Saeimā komisijas deputāti lemšot pēc Finanšu ministrijas atzinuma saņemšanas.

Pēc viņa teiktā, esot arī jāskatās, ar ko beigsies 1922.gadā dzimušās, Izraēlā dzīvojošās Soņas Traubes iesniegtā prasība Satversmes tiesā.

Atsperdamās uz Satversmes 1. un 105. pantu, Soņa Traube norādījusi, ka ar šiem grozījumiem esot pārkāpts tiesiskās paļāvības princips un aizskartas tiesības uz īpašumu.Rīgas Latgales priekšpilsētā viņai pieder 1000 kvadrātmetru zemes gabals, uz kura padomju varas laikā uzcelts daudzstāvu dzīvojamais nams.

Visticamāk, ne jau deviņdesmit sešus gadus vecā īpašniece ir īstā, kas apstrīdējusi Saeimā pieņemto likumu. Aiz viņas muguras drīzāk ir tie bijušie ministri, bijušie un esošie Saeimas deputāti, citas amatpersonas, kuras par visu vari gribētu saglabāt to brīnišķīgo peļņu, kuru ik gadu, pašiem neko nedarot, var pumpēt no tūkstošiem Rīgas un citu pilsētu iedzīvotāju kabatām.

Satversmes tiesā ierosināto lietu par pagājušā gada jūnijā Saeimā pieņemtajiem grozījumiem likumos, kuri paredz turpmāko triju gadu laikā pakāpeniski samazināt piespiedu nomas apmēru, tiesneši sāks skatīt 6.martā. Kā zināms, šogad to var noteikt līdz 5% gadā, no 2019.gada – līdz 4%, bet 2020.gadā – līdz 3% gadā no zemes kadastrālās vērtības.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Ilmārs 5 līmeņa profisionāls maģistrs mērniecībā un zemes ierīcībā Atbildēt

  So jautājumu var atrisināt vienkārši ,divos lasījumos [Pilsēu zemēm to pašu likumu kā lauku zemēm]

 2. Vai es pareizi saprotu, ka likumā plānots iestrādāt, ka dzīvokļu īpašnieki varēs nemaksāt to zemes izpirkuma maksu, vai stiept bezgalīgi garumā un par to viņiem nekas nebūs?

 3. Zemes īpašniekiem taisnība!

 4. Latvijas okupantu jūgs turpinās!!!

  Atkal Latvijas okupanti un viņu pēcteči maldina LV valdību un mudina pieņemt greizus likumus!

  Cerams ST nebūs morāli un patriotismu zaudējusi institūcija un parādīs PSRS stilā domājošiem kur viņiem īstā vieta!?

  Citādi bijušo komunistu, čekistu un korumpantu valadības pārstāvji ir panākuši diskriminējošu un iznīcinošu likumu pret zemes īpašniekiem kuri 1940. gadā bija spiesti atdot zemi okupantiem!!!

  !!!

 5. Tāda dīvaina sajūta…vērā ņem visu, kas bija pirms 80 un varāk gadiem…kāpēc neņem vērā to, kas bija pirms 60 -50 gadiem…tagad jāmaksā noma kaut kādiem krieviem, vāciešiem, ēbrejiem, kuri mitinās nezin kur, bet šeit dzimušam, strādojošam nav nekādu tiesību…tagad saka, ka pensionāri strādājuši citai valstij…tie īpašumi arī bija citā valstī – 1. Latvijā…tagad ir cita latvija, cita paaudze, kam ar to pirmo ir maz kopīga…tik sarodas ”vecie” īpašnieki…kāpēc neņem vērā tos, kas te joprojām dzīvo un strādā…tik maksā…brīnums, ka nav par gaisu jāmaksā…

 6. Ilmārs 5 līmeņa profisionāls maģistrs mērniecībā un zemes ierīcībā Atbildēt

  Loģikai! Pēc liguma ar ES,OECD,PTO zeme un būve ir PRECE un Valsts [VZD] NEDRĪGST iejaukties brīvā tirgus ekonomikā.

 7. Milda rabarberu vaiņagā Atbildēt

  Tēvzemi pievākuši šlitkes, bet Brīvību liks pirkt par naudu?

 8. Jāsāk ar šādu zemesgabalu kadastrālās vērtības samazināšanu – to visu var izdarīt, jo zemes kadastrālo vērtību nosaka Valsts zemes dienests. Var taču pakāpeniski samazināt kadastrālo vērtību, bet tad, kad tā ir sasniegusi normas robežu, var pieņemt likumu, kas daudzdzīvokļu ēkas īpašniekiem liktu izpirkt viņu mājai piesaistītā zg domājamās daļas par kadastrālo vērtību.

 9. Ilmārs 5 līmeņa profisionāls maģistrs mērniecībā un zemes ierīcībā Atbildēt

  Atvainojos 3 rindā ir kļūda [120 000 dzīv.īpašnieku]

 10. Ilmārs 5 līmeņa profisionāls maģistrs mērniecībā un zemes ierīcībā Atbildēt

  Vai cenzūra?

 11. Ilmārs 5 līmeņa profisionāls maģistrs mērniecībā un zemes ierīcībā Atbildēt

  Pirms komisijas balsojuma es tikos ar Valaini un paskaidroju ka 1]dalītā īpašu autors Grūtups nosūtīja visām Saeimas partijām priekšlikumu [Pilsētu zemēm to pašu likumu kā lauku zemēm],kamēr vēl ir brūvas Valsts un pašvaldību zemes vai sertifikātus 2] Sociālā taisnīguma vārdā ir ap 12 000 dzīv īpašnieku un 2000 zemju īpašnieku 3 ]Privatizējot dzīvokļus mēs ar SERTIFIKĀTIEM samaksājām par mājai piesaistīto zemi DIVREIZ maksāt ir prettiesiski un NELIKUMĪGI. To zin Dolgopolovs,TM Kronbergs FM Kaļāne EM Stinka un visi komisijas deputāti.

  • NA, Rasnačs, Parādnieks, bernišķīgais Dzintariņš un Bērziņš un Maksātnespējas administrācija šeptmaņi, Valsts zemes dienests – mūs grib ap … čakar … ēt “latvietības vārdā” , zem Latvijas valsts karoga un lāpām pie Kārļa Ulmaņa pieminekļa.

   Mēs esam latvieši, mūsu alkatība ir iedibināta sistēma un naivos latvietīšus viegli apmānīt ar latvietības sludināšanau, it kā mēs esam tie tautas glābēji, nevis ben d es.

Draugiem Facebook Twitter Google+