×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.9°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
30. jūnijs, 2017
Drukāt

Piespiedu nomas izbeigšanai jauns piegājiens (25)

Foto - Saeimas kancelejaFoto - Saeimas kanceleja

Ar valsts galvojumu zemes izpirkšanai domā panākt zemes izpirkuma maksājuma samazinājumu – uz pusi mazāku nekā par nomu maksātais.

Saeimā pirmajā lasījumā pieņemtais Piespiedu dalītā īpašuma tiesisko attiecību privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likumprojekts, kas paredz dzīvokļu īpašniekiem tiesības izpirkt citiem īpašniekiem piederošo zemi zem mājām, iespējams, tiks papildināts ar jauniem “spēles noteikumiem”.

 

Vairāki jauni priekšlikumi

Saeimas deputāts Viktors Valainis (“Vienotība), kurš Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas uzdevumā vada darba grupu likumprojekta sagatavošanai otrajam lasījumam, teic, ka viņam esot vairāki jauni priekšlikumi, kā dzīvokļu īpašniekiem atvieglot zemes izpirkšanu.

Pirmais – dzīvokļu īpašniekiem, kuri pašlaik spiesti maksāt par zemes nomu, tai summai, kas noteiktu laiku, piemēram, turpmākos piecus vai desmit gadus būtu jāmaksā par zemes izpirkšanu, jābūt uz pusi mazākai nekā par zemes nomu maksātajai. Otrais – dzīvokļi, kuru īpašnieki nebūs samaksājuši par zemes izpirkumu, netiktu ieķīlāti par labu zemes īpašniekiem uz 10 gadiem.

Trešais – zemes izpirkšanas termiņš nebūtu noteikts. Tādējādi tiktu novērsta to dzīvokļu īpašnieku, kuri noteiktā laikā nespēj sagādāt naudu zemes pirkumam, pārvēršana par mūžīgajiem zemes piespiedu nomniekiem. Deputāts neatzīst arī likumprojekta sākotnējā redakcijā paredzēto zemes izpirkšanas uzsākšanu tikai no 2020. gada. Viņaprāt, izpirkšana varētu sākties no pirmās dienas, kad likums ir stājies spēkā.

 

Nepieciešams lielāks valsts atbalsts

Uz jautājumu, kā iespējams panākt uz pusi mazāku mēneša zemes izpirkšanas maksājumu salīdzinājumā ar to, ko iedzīvotāji spiesti maksāt par zemes nomu, Viktors Valainis atbild, ka šī priekšlikuma īstenošanai nepieciešams valsts atbalsts, krietni lielāks nekā likumprojekta sākotnējā redakcijā paredzētais. To varētu īstenot, līdzīgi kā ar valsts un pašvaldību jau īstenoto atbalstu tiem iedzīvotājiem, kuri aizņemas naudu komercbankās daudzstāvu dzīvojamo namu atjaunošanai, kur izdevumi viņiem tiek segti par Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) un valsts naudu. Vai kā tām ģimenēm ar bērniem, kurām valsts galvo hipotekārā kredīta pirmo iemaksu mājokļa iegādei. Pēc deputāta teiktā, ar valsts galvojumu zemes izpirkšanai tiktu panākts minētais maksājuma samazinājums – 
uz pusi mazāks nekā par nomu maksātais.

Tomēr neatkarīgi no valsts atbalsta veida zemes izpirkšanas procedūrā, viņaprāt, iniciatīvai jānāk no pašiem šo namu iedzīvotājiem. Viņiem jālemj, pirkt zemi vai nepirkt. Pirmkārt, par to jānobalso nama iedzīvotāju vairākumam, vienlaikus ieceļot pilnvaroto personu, visticamāk, nama pārvaldnieku, kurš vietējā pašvaldībā pieprasa atzinumu par to, vai namam ir uzmērīts tā dēvētais funkcionāli nepieciešamais zemes gabals.

Viktors Valainis stāsta, ka, piemēram, Rīgā, kur dalīto īpašumu ir visvairāk, aptuveni puse zemes gabalu robežu šai nolūkā jau tiekot pārmērīta. Pirmie lēmumi par funkcionāli nepieciešamo zemes gabalu piešķiršanu gaidāmi, sākot no nākamā gada. Kā zināms, tiesības dzīvokļu īpašniekiem pieprasīt noteikt namiem uzturēšanai nepieciešamās zemes robežas ir no 2015. gada 1. jūlija.

Pievienot komentāru

Komentāri (25)

 1. Valainis sarkans kā vēzis par savu pretīgo un netaisnīgo attieksmi pret zemes īpašniekiem.
  Valainis- zemes īpašnieku un patieso Latvijas patriotu nodevējs!!!

 2. Nolādētā valdība atkal pazemo zemes īpašniekus!!!

 3. Ko nozime idiotiskais definejums “piespiedu noma ” ?! Ja kads izmanto zemi kura pieder citam,tad par to ir jamaksa zemes nomas maksa.

 4. Vai ” zali ” sarkanie nespej saprast,ka dzivojamajam majam “piegulosas” zemes platibu nevar diktet dzivoklu ipasnieki Rigas dome vai kads cits,iznemot zemes ipasnieku.Var jau tagad prognozet,ka dzivoklu ipasnieki tada gadijuma savos dzivoklos noklus tikai no gaisa, ar izpletna palidzibu.

 5. Mani senci zemi Riga,apmeram 50000 kv.m.,iegadajas uz nomaksu 1875.gada.Krievu okupanti zemi konfisceja.Pec Latvijas Valsts Neatkaribas atgusanas dala no zemes tika atdota likumigajiem ipasniekiem,manai gimenei.Diemzel ,uz zemes atrodas daudzstavu dzivojamas majas,kuru iedzivotaji 80% ir okupanti un vinu pecteci.Dzivoklus vini ir ” privatizejusi ” ar sertifikatiem.Un tagad,pec Neatkaribas atgusanas,pasreizeja “zalo ” cekistu valdiba gatavojas atkal zemi konfiscet.Nemot vera so darbonu intelektu,ir pilnigi saprotams,ka vini nav spejigi saprast ka vinus sagaida Starptautisko Tiesu procesi,kuros vini 100% zaudes.

  • sirdsmāsiņa Mildiņa Atbildēt

   Tev gan, DOHTOR, paveicās – senči nopirka pliku pļavu, bet tu par velti dabūji zemi ar visām komunikācijām un dzimtļaudīm! Bučo pēcpusi tiem, kas tevi aplaimoja, rakstot likumus “sev un saviem tuvākajiem”, jo kas zina, vai šī zeme būtu tikusi tev – varbūt tā būtu nospēlēta kārtīs, nodzerta krogū vai atstāta mantojumā kādai priekameitai sagādātajiem bērneļiem…

 6. Kā var būt izpirkuma maksa ar reizinājuma koeficentu 1,18, no zemes kadastrālās vērtības?! Tas nozīmē, ka piesaistītās zemes vērtība ir LIELĀKA nekā neapbūvētas zemes??? Kas Jūs, IDIOTI deputāti??? Vai uzpirktas politiskas prostitūtas un aizstāvat zemes īpašnieku intereses?!
  Piesaistītā zeme daudzdzīvokļu ēkai nav vajadzīga nevienam citam kā dzīvokļa īpašniekiem vai zemes īpašniekam, ja tam ir labvēlīga likumdošana un iespēja “slaukt” dzīvokļa īpašniekus. Ja nav labvēlīga likumdošana, zemes vērtība tuvojas nullei.
  Normāli ir, ja piesaistītās zemes vērtība ir 10% no neapbūvētas zemes kadastrālās vērtības.

 7. Valstij ir beidzot jālabo sava kļūda: jāizpērk zemi par valsts līdzekļiem un bez maksas jāpievieno zemi dzīvokļu īpašumiem. Punkts.

 8. Rakstam 2 stabiņos speciāli priekš Valaiņa u.c. deputātiem, kuriem 3. klašu izglītība un saprāts = 0:

  1) dzīvokļu īpašnieki, kuriem jānomā zeme:
  – privatizēja dzīvokļus, samaksājot sertifikātus,
  – maksā nomas maksu jau 20 gadus,
  – turpinās maksāt nomas maksu,
  – izpirks par kadastrālo vērtību (tūkstošiem!!!)

  2) dzīvokļu īpašnieki, kuriem paveicās un zemi nav jānomā:
  – privatizēja dzīvokli kopā ar zemi, samaksājot sertfikātus

  Vēl joprojām nesaskatat, ka vienā stabiņā ir 4 ieraksti, bet otrā viens?
  Vēl joprojām nav skaidrs, ka nedrīkst vieniem likt maksāt visu savu mūžu?

  Ak, jā, ir vēl arī tādi, kam pirmajā stabiņā ir pat 5 ieraksti – tie ir tie, kam kooperatīvie dzīvokļi par savu naudu nopirktie, bija jāprivatizē pa sertifikātiem

  • Paga ,paga , kā tad ar tiem ,kuri bija denacionalizētajos namos un savus sertifikatus varēja nolaist podā ,jo neko nevarēja privatizēt ?! Bija spiesti atdot par pāris rubļiem ,jo valsts visu laiku caur medijiem draudēja slēgt sertifikatu derīguma laiku .

 9. Tā nedrīkst būt, ka tas, kurš visus šos 20 gadus jau ir maksājis nomu, turpinās maksāt un vēl beigās tam ir jāizpērk!!! Nevar taču likt vieniem visu mūžu maksāt, bet otriem, kam paveicās un zeme uzreiz tika privatizēta, tiem nekad nebija jāmaksā un nav nekas jāizpērk. Vai tiešām deputāiem galvu vietā kāpostgalvas un neviens nesaskata šo netaisnību?

 10. JĀ!!!! Vienreiz jau samaksājām par dzīvokli un zemi zem dzīvokļa. Ir taču arī tādi cilvēki , kuri nekad padomju laikos nav saņēmuši dzīvokli no valsts. Bet brīvvalsts laikā par sūri krāto naudu un uzceltu īpašumu to pārdodot, iegādājās dzīvokli. Cik var maksāt???? Citās mazpilsētās tā nerīkojās un zemi zem mājām un iestādēm neatdeva bijušajiem zemes īpašniekiem , bet zemi ierādīja citur.
  Un kā var būt tik augstas kadastrālās vērtības??? Nu , protams, ja VZD datos, Zemesgrāmatas uzrādās kā neapbūvēts zemes gabals, tad tāda kadastrālā vērtība var parādīties. Taču sakārtojiet pienācīgi atbilstošos dokumentus, uzrādiet visus apgrūtinājumus, piem. , ēku, servitūta ceļus, visas komunikācijas. Tad tādas astronomiskas kadastrālās vērtības neparādīsies. Kā apnikusi šī tukšā runāšana. Kā var prasīt zemes nomu, ja nav pienācīgi sakārtoti dokumenti. Vai zemes baroniem arī ir kādi pienākumi??? Vai tikai iekasēt??? Un kāpēc jāmaksā par tik lieliem zemes gabaliem, kuri nav nepieciešami??? Taču lai ātrāk iemēra to funkcionāli nepieciešamo zemi!!! Nu kā var prasīt zemes nomu, ja dokumenti nav pienācīgi sakārtoti. Greizo spoguļu karaļvalsts!!!! Saprotu, tiem valsts izzadzējiem — “”dēlu bīdītājiem”” bija vienalga!! Kāda tiesiska valsts!!! Kur tas viens likums viena taisnība visiem?? Zem tādiem saukļiem jau nu nevajadzētu sēdēt, bet tos novākt!!! Kad beidzot lietas kārtosies , kā tas pienāktos???

 11. Nekādu izpirkumu! šī zeme ir jānacionalizē un jānodod bez maksas dzīvokļu īpašniekiem. Ja jūs izanalizētu, kas ir šo zemdaudzstāveņu zemju lielākās daļas īpašnieki, tad saprastu, kāpēc noma tika noteikta piespiedu kārtā tik augstu. Sliktākajā gadījumā viņiem ir jāpiešķir tikpat hektāru pierīgas pļavās, jo arī pirms kara zem daudzstāvenēm bija pļavas un krūmi.

  • nemaksājiet, bet atdodied manu zemi, manu senču zemi, lai tā ne tikai uz papīra man tagad skaitītos, bet lai es varu ar to rīkoties ( kaut vai pārdot un parādus samaksāt). Vai jūs esat interesējušies kādi ir Rīgā zemes nodokli un tā piespiedu noma vēl uzliek par pienākumu ienākuma nodokli un sociālās iemaksas maksāt, cenas ceļas un man jau otrs darbs jāmeklē,lai nomaksātu nodokļus par zemi uz kuras dzīvo sveši…un vēl Rīgas klusajā centrā grib dzīvot un neko nemaksāt

 12. ilmars 5limena profesionals magistrs Atbildēt

  Lūdzu atjēdzieties ,jo prvatizējot dzīvokli vienrei mēs ar sertifikātiem SAMAKSĀJĀM par piesaistīto zemi dzīvojamai mājai .To zin Dolgopolovs ,Kursīte-Pakule ,Barča,TM Valsts sekretārs Kronbergs.Otrreiz prasīt maksāt ar naudu ir PRETTIESISKI unPRETLIKUMĪGI,

  • ko nozīmē -samaksājam? ar fantiķiem, t,i,sertifikātiem?..valsts tās dzīvokļu mājas cēla un fantikus dalīja, tjipo samaksāšanai. Civilizētā valstī sen tās okupantu, uz svešas zemes, celtās mājas nojauktu un dzīvokļu īpašniekiem iedalītu citu dzīvojamo platību, jo nekas nav svētāks un neaizskarāmāks par zemi

 13. Ja Latvijas valsts būtu “tiesiska valsts” tad zeme zem mājas dzīvokļu īpašniekiem tiktu atdota par velti, bet “zemes īpašniekiem” veiklajiem žuļikiem , kuri atklāti = likumīgi aplaupa cilvēkus, – zemi ierādītu citur !

  • Vēl ir jāņem vērā, ka ir simtiem zemes pārpircēju un tie visi ir apgājuši likumu – apgājuši dzīvokļu īpašnieku pirmpirkuma tiesības. Tiesiskā valstī no krāpniekiem nav nekas jāizpērk!!! Tiesiskā valstī tie visi sēdētu aiz zviedru gardīnēm.

 14. Kāpēc ZZS nav uzņēmusies politisko atbildību par šo absurda situāciju , jo no pirmās neatkarīgās Latvijas dienas ZZS nodarbojās ar zemes reformu. Interesanti, kāpēc nekur nedzird Brikmaņa un Seiles komentārus, kaut vai atvainošanos, par izdarīto. Un kā viņi var būt vēl ievēlēti, vai cilvēki neko neatceras no pagātnes? Viņi vienīgie valdošajā koalīcijā no pirmās dienas.

 15. Šo pieļauto kļūdu nebûs viegli izlabot.

 16. Kā tad būs ar piespiedu nomu privātmājām,tādu arī ir ļoti daudz.

 17. Vai nebūtu vienkāršāk visiem šiem zemesgabaliem ar likumu noteikt samazinātu kadastrālo vērtību, piemēram 5%, no līdzīga zemesgabala, kur nepastāv dalītais īpašums. Tad paši šie rausēji kratītos vaļā no šiem īpašumiem un dzīvokļu īpašnieki tos varētu izpirkt par reālu cenu.

Draugiem Facebook Twitter Google+