×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
28. novembris, 2014
Drukāt

Pievērš uzmanību konfliktam Āfrikā

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Congolese gynaecologist, specialised in treating victims of rape and extreme sexual violence, Denis Mukwege reacts after receiving the prestigious Sakharov human rights prize for his work in helping thousands of gang rape victims in the Democratic Republic of Congo on November 26, 2014 at the European Parliament in Strasbourg, eastern France. The Sakharov Prize, named after Soviet scientist and dissident Andrei Sakharov, was established by the European Parliament as a means to honour individuals or organisations who have dedicated their lives to the defence of human rights and freedom of thought.

Trešdien par Saharova balvas laureātu kļuva Kongo ginekologs Deniss Mukvege, kurš specializējies izvarošanas upuru ārstēšanā, turklāt cenšas dziedēt ne tikai viņu ķermeņus, bet arī salauztās dvēseles.

D. Mukvege arī cenšas pievērst starptautiskās sabiedrības uzmanību problēmai, kas ir aktuāla daudzās valstīs, kur noris karadarbība: masveida izvarošana tiek izmantots kā lēts, viegli pieejams un ļoti postošs ierocis. Tādējādi pretinieka puse ne tikai tiek iebiedēta un pazemota; izvarošana tiek izmantota, arī lai iznīcinātu sieviešu auglību. D. Mukvege saskāries ar gadījumiem, kad pat pusgadu veca bērniņa dzimumorgāni ir neatgriezeniski saplosīti. Kongo jau ilgi noris Lielais ezeru konflikts – notiek cīņa par piekļuvi derīgajiem izrakteņiem. “Kongo ir situācijā, kurā nav ne kara, ne miera. Mūsu valdība nespēj aizsargāt savus pilsoņus,” uzrunā EP sacīja D. Mukvege. Saharova balvas piešķiršana nozīmē, ka Eiropa atzīst Kongo iedzīvotāju ciešanas. “Piešķirot balvu, jūs esat noraidījuši vienaldzību pret cilvēcisko katastrofu Kongo,” atzina D. Mukvege. “Nebūs ne miera, ne ekonomiskās attīstības, ja netiks ievērotas cilvēk­tiesības.”

Fiziķa un politiskā disidenta vārdā nosaukto balvu par domas brīvību kopš 1988. gada ik rudeni piešķir Eiropas Parlaments (EP). Laureāts saņem arī naudas balvu – 
50 000 eiro.

Lēmumu par to, kurš nominējams balvai, pieņem EP Ārlietu komiteja, bet uzvarētāju nosaka tā sauktā EP prezidentu konference – tajā pulcējas EP prezidents un pārstāvis no katras EP pārstāvētās politiskās grupas. Šogad Saharova balvai bija nominēta arī Azerbaidžānas vēstures profesore, bijusī aizsardzības ministre, Miera un demokrātijas institūta veidotāja, cīnītāja par cilvēktiesībām Leila Junusa, kas patlaban atrodas apcietinājumā Azerbaidžānā. Tāpat nomināciju saņēma proeiropeiskā Ukrainas nevalstiskā organizācija “Eiromaidans”, kas pērn sāka protestus pret Ukrainas valdību, panāca prezidenta Viktora Janukoviča gāšanu. Kaut visi kandidāti bija ļoti cienīgi, EP aizkulisēs notiek burkšķēšana par to, ka eiropeiskāk būtu bijis piešķirt balvu “Eiromaidanam”. Viens no oficiālajiem skaidrojumiem, kāpēc balvu saņēma Kongo ārsts, ir tāds, ka sen neviens afrikānis nebija apbalvots. Neoficiāli gan tiek minētas citas versijas: jaunajā EP sasaukumā ir gana daudz Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam simpatizējošu deputātu vai arī tādu, kuri joprojām uzskata, ka finansiālu un ekonomisku iemeslu dēļ nevajag V. Putinu pārlieku kaitināt. Otra versija: Eiropas dienvidvalstu pārstāvjiem Āfrikas problēmas šķiet akūtākas nekā notikumi Eiropas austrumos.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+