×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.8°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
30. septembris, 2014
Drukāt

Pīgoznim pēc nāves piešķir Preiļu novada Goda pilsoņa titulu (3)

Foto: LETAFoto: LETA

Par mūža ieguldījumu Latgales un Preiļu novada profesionālās un tautas mākslas saglabāšanā un attīstībā māksliniekam Jāzepam Pīgoznim pēc nāves piešķirts Preiļu novada goda pilsoņa nosaukums, aģentūrai BNS pavēstīja Preiļu novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Maija Paegle.

Gleznotājam piešķirto goda pilsoņa apbalvojumu Latvijas Republikas proklamēšanas dienas pasākumā 16. novembrī saņems viņa tuvinieki. Pīgozni Preiļu novada goda pilsoņa nosaukuma saņemšanai izvirzīja Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejs.

Paegle arī informēja, ka pēc Pīgožņa nāves viņa ģimene nolēma mākslinieka personīgās lietas, arhīva materiālus un atsevišķus mākslas darbus uzdāvināt Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejam. Pirmo dāvinājumu – gandrīz 200 priekšmetu – muzejs jau saņēmis. Novembrī ar Pīgožņu ģimenes atbalstu Preiļos tiks sarīkota Pīgožņa piemiņas izstāde.

Pīgoznis izstādēs piedalījies kopš 1952. gada, un daudzas izstādes bijušas skatāmas Preiļos, Rēzeknē, Ludzā, Krāslavā, Līvānos, Jēkabpilī, Balvos un citur Latvijā. Viņš bijis arī aktīvs mākslas plenēru dalībnieks, un Preiļu mākslas plenēros piedalījies kopš 1998.gada. Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja mākslas kolekcijai “Preiļi gleznās” mākslinieks uzdāvinājis piecus savus darbus.

Gleznotājs, grāmatu ilustrāciju autors un Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) profesors Pīgoznis mūžībā aizgāja šogad 28. maijā. Mākslinieks dzimis 1934. gada 15. septembrī Rēzeknes novada Ružinas pagasta Odumānu sādžā, 1953. gadā pabeidzis Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolu un 1959. gadā – LMA Glezniecības nodaļu. 1992. gadā viņš ieguvis mākslas maģistra grādu. No 1972. līdz 1986. gadam Pīgoznis bija vecākais pasniedzējs zīmēšanas katedrā LMA, 1986. gadā viņš kļuva par docentu. Pīgoznis bija Latvijas Zinātņu akadēmijas goda loceklis. 2011. gadā viņam piešķirts Triju Zvaigžņu ordenis.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Preiļos neprot laicīgi izteikt pateicību cilvēkiem! Biežāk to dara pēc nāves.

  2. Saulains cilvēks bija. Vai tiešām nevarēja pagūt to titulu piešķirt dzīves laikā?

  3. un atkal PEEC NAAVES….

Draugiem Facebook Twitter Google+