×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.8°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
23. marts, 2012
Drukāt

Pilnīgi par velti – tikai ātrā palīdzība


atrije_ts_14

“Diezgan bieži sastopamies ar situāciju, kad pacienti, kurus pie mums atved ar ātro palīdzību, kuriem veikta izmeklēšana, bet pēc tam piestādīts rēķins, ir neizpratnē, kāpēc un par ko viņiem jāmaksā, jo dzirdējuši, ka slimnīcā viņiem visu izdarīs par velti. 


 

Svarīgi zināt, ka pilnīgi bez maksas ir tikai tā medicīniskā palīdzība, kuru sniedz neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde negadījumā vietā, pacienta dzīvesvietā vai transportēšanas laikā uz slimnīcu. Tiklīdz pacients nonācis slimnīcas uzņemšanas nodaļā, viņu apskata neatliekamās medicīnas ārsts, tiek veikts rentgens vai sniegta cita veida medicīniskā palīdzība, jāsāk maksāt valsts noteiktā pacienta iemaksa,” skaidro P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Neatliekamās medicīnas centra (NMC) vadītājs Valērijs Ratobiļskis, atsaucoties uz MK noteikumiem par veselības aprūpes organizācijas un finansēšanas kārtību. Par dzīvības glābšanu slimnīcā nav jāmaksā tikai bērniem līdz 18 gadu vecumam, 1. grupas invalīdiem, grūtniecēm, trūcīgajiem un virknei citu no pacientu iemaksām atbrīvotu personu, kā arī cilvēkiem, kuriem pacienta iemaksu sedz veselības apdrošināšanas polise.

 

Kā poliklīnikā, 
tikai ātrāk

Diennakts neatliekamo medicīnisko palīdzību Latvijā sniedz 21 slimnīcā. Ja vien pacienta veselības stāvoklis nav dzīvībai bīstams un viņš netiek stacionēts, visa neatliekamā medicīniskā palīdzība, kuru pacients saņem slimnīcas uzņemšanas nodaļā, uzskatāma par ambulatoro palīdzību, un pacienta iemaksa par to ir tāda pati kā par jebkuru valsts apmaksātu pakalpojumu poliklīnikā.

Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas traumpunktā uzņemšanas nodaļas vadītājs Vladimirs Klezis stāsta, ka pacientiem, kas guvuši traumas un steidzamā kārtā nogādāti vai paši ieradušies slimnīcas uzņemšanas nodaļā, par ārsta konsultāciju jāmaksā trīs lati, par rentgena uzņēmumu – divi, bet par ķirurģisku manipulāciju, piemēram, brūces apdari, trīs lati. Ja nepieciešama arī datortomogrāfija, par to jāmaksā papildus (bez kontrastvielas – Ls 10, ar – Ls 15). No iemaksas atbrīvoti pacienti ar apdrošināšanas polisi, ko izdevis apdrošinātājs, kam ir līgumattiecības ar Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcu (TOS). Ja polises nav līdzi vai apdrošinātājam nav līguma ar TOS, pacienta iemaksa jāsamaksā, bet, uzrādot čeku, naudu var saņemt atpakaļ no sava apdrošinātāja.

 

Daudziem pacientiem, kam nepieciešana neatliekama medicīniskā palīdzība, nav līdzi naudas. Tad tiek sastādīs līgums, saskaņā ar kuru pacients apņemas samaksāt pacienta iemaksu 15 dienu laikā.

 

Daudziem pacientiem, kam nepieciešana neatliekama medicīniskā palīdzība, nav līdzi naudas. Tad tiek sastādīs līgums, saskaņā ar kuru pacients apņemas samaksāt pacienta iemaksu 15 dienu laikā.

Tāda pati kārtība ir arī Stradiņa slimnīcas Neatliekamās medicīnas centrā, kur palīdzību lūdz vidēji 150 – 160, bet reizēm pat 180 pacienti dienā.

“Bieži vien pacientiem, kuri vēršas pēc palīdzības mūsu centrā, nav akūtu veselības problēmu, tādēļ viņiem būtu jāvēršas pie sava ģimenes ārsta vai dežūrārsta. Ja viņi to nevēlas darīt, par pakalpojumiem var nākties norēķināties pēc slimnīcas maksas pakalpojumu cenrāža. Par to pacienti tiek iepriekš brīdināti,” stāsta Valērijs Ratobiļskis. Puse no visiem pacientiem, kurus uz Stradiņa slimnīcu atved ātrā palīdzība, pēc ārsta apskates un izmeklējumu veikšanas tiek atlaisti mājās, lai turpinātu ārstēties ambulatori. Bieži vien grēko arī ģimenes ārsti, steidzamības kārtā nosūtot pacientu uz slimnīcu un nepadomājot, kā viņš pēc tam nokļūs mājās.

“Slimnīcas uzņemšanas nodaļas paredzētas neatliekamās palīdzības sniegšanai, nevis pacienta izmeklēšanai,” atgādina NMC vadītājs.

Rēķins no otrās dienas

Ja pacienta veselības stāvoklis ir ļoti smags vai pat kritisks un viņš tiek ievietots slimnīcā, vienalga, ginekoloģijas, kardioloģijas vai reanimācijas un intensīvās terapijas nodaļā, sākot ar otro dienu par uzturēšanos jāmaksā pacienta iemaksa – Ls 9,50. Papildus jāmaksā arī par veiktajiem izmeklējumiem un operāciju. Svarīgi zināt, ka par steidzamā kārtā veiktu ķirurģisku operāciju vai pat vairākām ir jāmaksā arī pacienta līdzmaksājums, kura apjoms vienā stacionēšanas reizē nedrīkst pārsniegt Ls 30 neatkarīgi no tā, cik sarežģīta tā bijusi. Līdzmaksājumu neiekasē no pacienta iemaksām atbrīvotajām kategorijām.

Kopējā pacientu iemaksu summa, ko maksā pacients par katru ārstēšanās gadījumu slimnīcā, nedrīkst pārsniegt Ls 250. Pacienta iemaksu kopējā summa vienā kalendārā gadā nedrīkst pārsniegt Ls 400.

 

Uzziņa

NMP brigāde neatliekamo medicīnisko palīdzību cietušajam (saslimušajam) sniedz notikuma vietā, kā arī transportēšanas laikā uz ārstniecības iestādi, ja ir notikuši:

nelaimes gadījumi;

pēkšņa saslimšana vai trauma sabiedriskā vietā;

pēkšņa saslimšana vai hronisku slimību paasināšanās, kas apdraud pacienta dzīvību;

akūti psihiskās darbības traucējumi, kuriem raksturīga agresīva rīcība vai pašnāvības mēģinājums;

dzīvībai bīstama jebkuras izcelsmes asiņošana, alerģijas reakcijas;

bronhiālās astmas lēkme;

dzemdētājas nogādāšana attiecīgajā ārstniecības iestādē;

ja veselībai un dzīvībai kritiskā stāvoklī nepieciešama pacienta neatliekama pārvešana pēc ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījuma.

NMP brigādes mediķi neizraksta medikamentu receptes, neizsniedz darba nespējas lapas, kā arī to rīcībā nav medikamentu, izņemot tos, kuri nepieciešami tūlītējai palīdzības sniegšanai.

 

Pacients šo summu var slimnīcai pārskaitīt ar interneta bankas starpniecību, veikt iemaksu bankā vai slimnīcas kasē,” norāda V. Klezis.
 


Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+