Ekonomika
Darbs un nauda

Pilnveidots ārvalstu valūtu skaidrās naudas pirkšanas un pārdošanas regulējums0

Foto: RIANOVOSTI/SCANPIX/LETA

Latvijas Bankas padome šonedēļ pieņēmusi vairākus normatīvos aktus, pilnveidojot ārvalstu valūtu skaidrās naudas pirkšanas un pārdošanas sektora darbības regulējumu.

Izmaiņas ārvalstu valūtu skaidrās naudas pirkšanas un pārdošanas sektora darbības regulējumā bija nepieciešamas saistībā ar Saeimā 2019. gada 13. jūnijā pieņemtajiem grozījumiem Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā un Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā.

Līdz ar to Latvijas Banka turpina pilnveidot savu pārraugāmo jomu regulējumu atbilstoši aktualizētajām noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas (potenciālo masveida iznīcināšanas ieroču izgatavošanas, glabāšanas, pārvietošanas, lietošanas vai izplatīšanas) finansēšanas novēršanas normu prasībām.

Latvijas Bankā arī informēja, ka ir veikti grozījumi Latvijas Bankas 2009. gada 13. maija “Ārvalstu valūtu skaidrās naudas pirkšanas un pārdošanas noteikumos”.

Ar grozījumiem tiek precizēts ārvalstu skaidrās naudas pirkšanas un pārdošanas licencēšanas mērķis, nosakot, ka tas ir arī starptautiskajās un Latvijas nacionālajās sankcijās noteikto ierobežojumu izpildes nodrošināšana.

Noteikumu normas, kas skar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas prasības, attiecinātas arī uz proliferācijas finansēšanas novēršanu un starptautiskajās un Latvijas nacionālajās sankcijās noteikto ierobežojumu izpildes nodrošināšanu.

Noteiktas Latvijas Bankas licencēšanas komisijas tiesības piemērot Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā noteiktās administratīvās sankcijas un uzraudzības pasākumus.

Tāoat izdoti jauni noteikumi “Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas un sankciju riska pārvaldīšanas prasības, veicot ārvalstu valūtu skaidrās naudas pirkšanu un pārdošanu”.

Ar jaunajiem noteikumiem aizstāti Latvijas Bankas 2017. gada 30. oktobra noteikumi Nr. 158 “Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas prasības, veicot ārvalstu valūtu skaidrās naudas pirkšanu un pārdošanu”

Jaunajos noteikumos, papildus iepriekšējo noteikumu regulējumam, iekļautas arī normas attiecībā uz sankciju riska pārvaldīšanas iekšējās kontroles sistēmas izveidi un kontroli kapitālsabiedrībās, kuras saņēmušas Latvijas Bankas licenci ārvalstu valūtu skaidrās naudas pirkšanai un pārdošanai, nosakot, kas ir sankciju risks, kādus to ietekmējošus faktorus kapitālsabiedrībām ir jāņem vērā, veicot attiecīgā riska novērtējumu, kā rīkoties sankciju riska pārvaldīšanas ietvaros, veicot klienta izpēti un darījumu uzraudzību.

Efektīva attiecīgo risku novēršanas sistēma ir būtiska, lai nodrošinātu cīņu ar noziedzību, kā arī finanšu un nefinanšu sektora un valsts reputāciju starptautiskā līmenī.

Atbilstoši Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma prasībām atjauninātas kapitālsabiedrībām, kuras saņēmušas Latvijas Bankas licenci ārvalstu valūtu skaidrās naudas pirkšanai un pārdošanai, saistošās prasības noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas jomā.

Nozīmīgākās pārmaiņas skar patiesā labuma guvēja noskaidrošanas un klientu padziļinātās izpētes kārtību, kam minētais likums paredz izvērstāku regulējumu.

Saistītie raksti

Latvijas Banka attīsta makroekonomisko un finanšu analīzi un izpēti, tādējādi radot drošu pamatu lietpratīgai darbībai šajās jomās.

Nozares vadošā eksperta loma palīdz Latvijas Bankai veicināt sabiedrības izpratni par tautsaimniecības un naudas sistēmas attīstību, aktuālo situāciju un īstenoto ekonomisko politiku.

Latvijas Banka arī aktīvi darbojas sabiedrības ekonomiskās izglītošanas jomā.

LA.lv
LE
LETA
Ekonomika
“Tet” plāno investēt 31 miljonu eiro interneta infrastruktūrā un attīstībā
7 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
“BALTA”: Skursteņslauķim pie pogas jāķeras biežāk nekā reizi 10 gados
8 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Fonds „Capitalica” ātrāk pabeidzis 5 miljonus vērtu obligāciju izplatīšanu biznesa centru “Verde” izveidei
8 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IP
Ilze Pētersone
Dabā
Vajag biomaisiņu? Nav tik vienkārši
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Koalīcija konceptuāli atbalsta pilnīgu pāreju uz mācībām valsts valodā
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Naktī svārstīsies no -3 līdz +5 grādiem: laika prognoze otrdienai
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pēc zarnu infekcijas uzliesmojuma Siguldas bērnudārzos sāk atgriezties audzēkņi
50 minūtes
Uldis Šmits
Pasaulē
Uldis Šmits: Pēc tiesas un taisnības
2 stundas