×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.0°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
19. jūlijs, 2016
Drukāt

Pilsētas svētkos Rožu laukumā atklās viduslaiku Cēsu pilsētas modeli

Foto: LETAFoto: LETA

Strūklakas Rožu laukumā Cēsīs.

Svētkos “Cēsis 810”, kas norisināsies no 22.jūlija līdz 24.jūlijam, Rožu laukumā tiks atklāts Matiasa Jansona veidots tēlniecības objekts “Senās Cēsis”, kurā pilsēta atveidota tāda, kāda tā bija vēlīnajos viduslaikos.

Darbs tapis, par pamatu ņemot senāko pieejamo pilsētas plānu no 16.gadsimta, atveidojot tur parādītās Cēsu ielas un nogabalus. Līdz ar to “Senajās Cēsīs” redzami arī objekti, kādi mūsdienās pilsētā vairs nav apskatāmi. Viens no tiem ir arī senā naudas kaltuve, kuras atrašanās vieta zināma tikai aptuveni, tāpēc tā attēlota senas monētas veidolā. Tēlnieks stāstīja, ka darbam ir sava leģenda – kad uz monētas no cilvēku pieskārieniem parādīsies bruņinieks, Cēsīs atkal kals savu naudu.

Jansons norādīja, ka absolūtu patiesību, atveidojot pilsētas plānu, sasniegt nav iespējams, bet šis esot pirmais pilnais viduslaiku pilsētas modelis Latvijā.

“Šajā darbā gribēju akcentēt, ka Cēsis bija nocietinājuma pilsēta. Gribēju parādīt, cik nozīmīgu un fiziski lielu daļu no tās veidoja pils,” skaidroja Jansons. Neesot aizmirsts arī par priekšpilsētām uzreiz aiz senajiem pilsētas mūra vārtiem vai, piemēram, pilsētiņu, kas Riekstu kalna apkaimē kalpojusi Krievijas tirgotāju izmitināšanai.

Pēc tēlnieka teiktā, darbs speciāli veidots tā, lai to varētu droši aiztikt ar rokām. Tādā veidā tas ir draudzīgs arī neredzīgiem cēsniekiem un pilsētas viesiem, kuri var gūt priekšstatu par pilsētas plānojumu.

Darbi pie tēlniecības objekta skicēm sākās 2013.gada decembrī, pateicoties paziņam, arhitektam-tehniķim Raitim Lukaišam, kas ilga līdz 2014.gada pavasarim. Pēcāk darba plāns prezentēts pašvaldībai, un tagad atlicis vien pabeigto darbu pārvest un novietot Rožu laukumā.

Pamatam izraudzītais akmens izvēlēts kā simbolisks bruģakmens, kas celsies ārā no vēsturiskā bruģa atseguma Rožu laukumā. “Senās Cēsis” tiks atklātas 22.jūlijā plkst.18.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+