Publicitātes foto

Pilsētniekiem atgādina par laukiem
 0

Kopš aprīļa beigām Latvijā notiek viena no 14 Eiropas Savienības valstīs īstenotajām informatīvajām kampaņām “Kopējā lauksaimniecības politika – lauki ienāk pilsētā”.


Reklāma
Reklāma

 

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Latvijas Lauksaimniecības universitātes Mūžizglītības centrā (LLU MC) pēc vairākiem pētījumiem secināts – daudziem jauniešiem par lauksaimniecību un laukiem ir izveidojies priekšstats, ka “tur jau nekā nav un nekas nenotiek”. “Mūsu kopā ar universitātes karjeras centru veiktās aptaujas rāda, ka daļai jauniešu ir ļoti mazs priekšstats, ka laukos ir lielie un mazie ražotāji, pārstrādes uzņēmumi un ģimenes uzņēmumi. Liela daļa skolēnu uzskata – ja cilvēks nedzīvo Rīgā, tad viņš ir neveiksminieks,” skaidro LLU MC vadītāja Ilvita Švāne.

Lai plašai sabiedrībai parādītu, ka lauksaimniecība ir perspektīva nozare, LLU eksperti uzrunāja lauksaimnieku organizācijas un partnerus citās valstīs un pieteica izglītojošu projektu, ko atbalstīja Eiropas Komisija un kas beigsies šā gada decembrī. Projekta mērķis ir palielināt sabiedrības izpratni par kopējo lauksaimniecības politiku (KLP), parādīt KLP attīstību, uzlabot izpratni par lauksaimniecības politiku un rosināt sabiedrības izpratni par lauksaimniecības svarīgumu. Vienu pusi no projekta Ls 140 000 lielajiem izdevumiem sedz Eiropas Komisija.

CITI ŠOBRĪD LASA

Projektu veido divas daļas. Pirmajai – pētījumiem – ir piesaistīti trīs pētnieki. Viņi vērtēs gan vietējo, gan arī ERASMUS programmā iesaistīto jauniešu zināšanas par KLP savā valstī un ES kontekstā. Diskusijas, kuru mērķis citastarp ir arī ieklausīties jauniešu viedoklī, notiks Latvijā, Lietuvā un Polijā. I. Švāne uzsver – Eiropas Komisija ir īpaši ieinteresēta šajā projekta sadaļā.

Projekta otrā daļa paredz tiešā un pārnestā nozīmē ievest laukus piecās Latvijas pilsētās, tostarp 19. maijā Liepājā, 8. jūnijā Daugavpilī, 10. augustā Valmierā, 24. augustā Jelgavā un 14. septembrī Rīgā, kur savu artavu finansējumam pieliks arī sponsori. Katrā no pilsētām būs izveidota lauku sēta ar Latvijai raksturīgajiem mājdzīvniekiem un lauksaimniecībā izmantojamo tehniku. Notiks vietējo produktu degustācijas, dažādi pasākumi bērniem, demonstrējumi un konkursi par lauksaimniecības tēmu. Uzstāsies arī mākslinieki, bet lielā sadziedāšanās ir iecerēta rudenī Rīgā. Šā izglītojošā projekta nepieciešamību parāda Liepājā notikusī kāda tēva un viņa piecus gadus vecā dēla saruna. Dēls, norādot uz trīs nedēļas veco teliņu, aicināja tēti pievērst uzmanību, ka sunim ausīs ir auskari…

“Latviešus nereti dēvē par arāju un lauksaimnieku tautu. Mums ir jāpopularizē lauksaimniecība un lauki, lai ieinteresētu jauniešus tur darboties,” teic I. Švāne.

Rīgā projekta pasākums notiks krastmalā pie Centrāltirgus un Spīķeriem, kur varēs aplūkot darbošanos septiņās lauksaimniecības nozarēs, vērot Latvijā pirmo govju skaistumkonkursu, maizes cepšanu mobilajā ceptuvē, senos un jaunos traktorus, kā arī daudzas visai ģimenei interesantas lietas.

Projekta laikā notiks arī citas aktivitātes, tostarp fotokonkurss, radio kampaņa ar 30 intervijām, informācijas ievietošana sociālajos tīklos, bet decembrī noslēguma konferencē eksperti iepazīstinās ar secinājumiem par diskusiju un pētījuma rezultātiem.

 

KLP – 
lauki ienāk pilsētā

Īstenošanas laiks – 2013. gada aprīlis–decembris.

Projekta iesniedzējs LLU, sadarbības partneri – Fonds Latvijas lauksaimniecības attīstībai, Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome, Zemnieku saeima; starptautiskie partneri – “West Pomerian University of Technology in Sczecin” (Polija) un “Aleksandras Stulginskis University” (Lietuva).

Reklāma
Reklāma

Mērķauditorija – pilsoniskā sabiedrība, liekot uzsvaru uz jauniešiem lielpilsētās.

Projekta finansējums Ls 140 000, tostarp Ls 70 000 Zemkopības ministrijas atbalsts.