×
Mobilā versija
+20.3°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
9. maijs, 2014
Drukāt

Juka Rislaki: Pilsoņa pienākums ir aizstāvēt tēvzemi (43)

Foto - LETAFoto - LETA

Nesen uzzināju, ka 18,2% no Latvijas iedzīvotājiem pamestu valsti militāru draudu gadījumā, un 26,4% nezina, kā rīkotos. Kopā tas nozīmē 44,6 procentus. Par došanos projām pārliecinātākie esot jaunieši.

Pētījums nerāda, kas ir aptaujātie – pilsoņi vai nepilsoņi, un vai viņi ir lojāli Latvijas valstij, bet varbūt kādai citai valstij. Ja runa ir par citu valsti, par to, kas šobrīd visvairāk apdraud Latvijas suverenitāti, tad vēl varētu iedomāties, ka viņi gluži tāpat kā baltvāci 1939. gadā gatavi doties pie sava Vadoņa, lai “pēc tam” atgrieztos kā uzvarētāji.

Tomēr, ja tie ir Latvijas pilsoņi, kuri gatavi pamest valsti, gribu viņiem vaicāt: uz kurieni un kāpēc jūs īsti gribat doties? Vai jūs neaptverat, ka valstij un tautai, īpaši draudu gadījumā, ir nepieciešams ikviens? Kas izraisījis tik pārspīlēti antipatriotisku reakciju? Cik daudzu cilvēku prātus ir sajaukuši, piemēram, Ai­vara Lemberga ģeopolitiski bezatbildīgie un bezjēdzīgie paziņojumi, par kuriem īsti nevar saprast – varbūt tas ir tikai neveik­smīgs humors?

Šādi jautājumi nāk prātā, jo esmu no valsts, kurā jaunieši domā, ka savas valsts aizsardzība ir gan pienākums, gan tiesības. 70% no somu jauniešiem atbalsta vispārējo obligāto karaklausību, un 75% uzbrukuma gadījumā gatavi aizstāvēt savu dzimteni ar ieročiem rokās.

Kaimiņvalstī Igaunijā šogad aizsargu organizācijai pievienojušies tik daudz brīvprātīgo, ka aizsargu tagad ir sešas reizes vairāk nekā regulārajā armijā dienējošo karavīru (Igaunijā ir obligātais karadienests).

Labi saprotu cilvēkus, kuri bēg uz ārzemēm, baidīdamies no uzliesmojuša pilsoņu kara, piemēram, Somālijā, Kosovā vai Sīrijā. Ir briesmīgi un arī nepareizi, ja nākas izvēlēties “pareizo” pusi, kas slepkavo otru tautas pusi. Manuprāt, pavisam citāda ir situācija, ja valsti apdraud ārējs ienaidnieks. Tādā gadījumā ikviena pilsoņa pienākums ir aizstāvēt savu tēvzemi.

Neesmu dzirdējis, ka kāds būtu bēdzis no Somijas Ziemas kara (1939 – 1940) laikā, kad somi vieni paši cīnījās ar agresoru – Padomju Savienību. Tauta bija saliedēta. Vīri karoja frontē, sievietes un skolēni kalpoja darba dienestā, tiesa, daļa sieviešu veica arī īpašus uzdevumus frontē – galvenokārt kā sanitārās māsas. Somijai nācās nest lielus upurus, tomēr tauta saglabāja neatkarību, morāli un pašcieņu. Sabiedrība ar to lepojās, un ārpasaule uz somiem noraudzījās ar cieņu un apbrīnu. Turpretim krievi, proti, tie, kuri pazīst vēsturi, kaunas no savas valsts agresora tēla.

No 1939. līdz 1944. gadam Somija karoja pret Padomju Savienību divos karos, kuru laikā drošībā uz kaimiņvalstīm – Zviedriju, Dāniju un Norvēģiju – nogādāja gandrīz 80 000 mazu bērnu. Mūsdienās to uzskata par kļūdu. Pēc kara audžuģimenes nevēlējās atdot bērnus, un bērni bija atrauti no saknēm, aizmirsuši somu valodu un atsvešinājušies no savām īstajām ģimenēm. Apmēram 15 500 toreizējo mazuļu uz visiem laikiem palika “drošībā”. Citiem atgriešanās Somijas nabadzīgajā, grūtajā un nepazīstamajā dzīvē radīja jaunas traumas. Viņi nekad nepierada pie dzimtenes, un daudzi vēlāk labprātīgi emigrēja uz Zviedriju. Neskaitāmi no Somijas izsūtītie bērni joprojām emocionāli cieš. Viņi ir nelīdzsvaroti, nomākti, nespēj dibināt ilglaicīgas attiecības un nekur nejūtas kā mājās.

Jūs, kas vēlaties doties projām, nepametiet mūs, kas gribam palikt Latvijā!

Pievienot komentāru

Komentāri (43)

 1. KAD SOMI ATGŪS KRIEVIJAS OKUPĒTĀS TERITORIJAS???

 2. Nav 1940 gads tagad un globalizācija tomēr ir mainījusi sabiedrību tā ka nevienam cilvēkam nebūtu jājūtas vainīgam par to kur un kad viņš ir piedzimis, tēvzeme arī ir mainījusies, tā diemžēl vairs nav ne mūsu īpašumā ne arī ir mūsu iztikas avots

 3. Latvieši ir tik degradēti, ka tie savas valsts vadīšanu un pārstāvēšanu ES uztic sabiedrības parazītiem, kas valsti, pēc būtības, jau ir notirgojuši. Vai par pasaules kapitāla augļu lauku ar iezemiešu izmantošanu lētumam būtu jācīnās? Varbūt tomēr pavaicāt pēc prāta?

 4. … Un ja kadam si patiesiba neliekas pienemama, tad nav japiemirst, ka tie, dazi piemeri, kuri tomer palika un iedzivojas, un varbut ar lieliem kompromisiem piemerojas Oligarhijas sistemai, neparstaveja ne rimdas latviesu saimes velmes, ne moralas normas … nerunajot par dazu sadu individu personigo politisko ideologiju un tas etiku …!

 5. … Dzila patiesiba, enkurniekiem bija vecs teiciens: ‘ … ja esi reiz izmests no laivas …gruti tikt atpakal ‘ … un Bezabrene radas it seviski specifiska nepienemama realitate tam TRIMDA IZAUGUSAM UN IZGLITOTAM latviesu profesionalam personam, kuras atgriezoties Dzimtene pec 50 gadu OKUPACIJAS, ar domu PALIDZET atjaunot nacionalu valsti, uz katra sola bija japienem vecas nomenaklaturas viltigi sagatavotos skerslus … un ta, saudzejot savu pascienu, tie bija spiesti atgriezties diaspora … !

 6. Āmen un āmen! Paldies Jukam Rislaki – īstam patriotam.

 7. Anna-skolotāja-Skaidrai Atbildēt

  Sirsnīgs paldies Par Jūsu patieso komentāru.Žēl,ka finanšu ministrs A.Vilks to neizlasīs,jo kur nu tik zemu nolaisties. Vakar radio “gudri”runāja,ka skolotāji slikti māca un tāpēc nav ko prasīt lielākas algas! Tā var runār tikai augstprātīgs valsts pārvaldes darbinieks,stāvošs tik tālu no objektīvas realitātes kā mēness no zemes. Kaut vairāk cilvēku sabiedrībā aizdomātos pat Jūsu teikto. Jo pazemots skolotājs tāpat kā pazemota māte nevar izaudzināt laimīgu bērnu!!! Jauku dienu Jums !

  • Ja skolēnu skaits samazinājies par ceturto daļu, bet skolotāju skits palicis iepriekšējais, kur IM? Un ministrs?

  • Žēl, ka skolotāji jūtas pazemoti tāpēc, ka viņiem jādzīvo tādos pat apstākļos kā viņu bērnu ģimenēm. Ka viņi tik daudzi grīb būt pārāki finansiāli un morāli pār saviem audzēkņiem un cītīgi kultivē čīkstēšanas politiku, sūdzas bērnu auditorijai, liekot tiem justies vainīgiem. Bet vajadzētu mācīt ko citu – mēs visi kopā esam pelnījuši skaidrāku skatu, rosīgāku garu, lielākus ienākumus un to arī veicināt.Ar to gribu teikt, ka vairums skolotāju ir stipri tendēti uz sevi, uz iekšu, un neredz, ka grūti ir visiem, tāpēc arī trūkst līdzekļu. Ierēdņi tikai pārdala, budžeta darbinieki tikai saņem, bet abi kopā cenšas izspiest lai plebeji un ražojošie vairāk ieliek plānajā kopējā makā.

 8. Manu Tēvzemi pašmāju prihvatizatori jau sen notirgojuši īmporta budžiem …

 9. Pirmk’art,Latvie’siem ir j’edziens -T’evzeme,kas ierakst’its br’iv’ibas pieminekl’i. Otrk’art ,ar j’edzienu “‘dzimtene””saprotam vietu,no kuras esam piuedzimu’si. T’a,k’a -l’udzu nesajaukt!Tad ko-J’usaiciniet c’in’ities par un aizst’av’et to”‘publiku”‘115 t’uksto’sus,kas 9. maija pas”kumos ‘al’ejas R””igas centr’a?

 10. Arzemes dzivojosiem latviesiem ir tads teiciens – Es milu savu zemi,bet ienistu savu valsti !!! Taka problema nav cilvekos,bet gan valsts struktura.
  ——
  Nē!
  Šeit problēma ir tieši cilvēkos!
  Haļavšiki!!!!
  Braukšot mājās, kad te viss būšot kārtībā…
  Pašiem ne s@da nebūs jādara…

  • Pārsteidzīgs secinājums. Aizbraukušie atgrieztos kaut rīt, bet ko te darīt. VARA neļauj. Pamēģiniet saskaitīt n tos aizliegumus,kvotas,prasības,mainīgo,sarežģīto un pretrunīgo likumdošanu.birokrātiju… Spilgts piemērs 700 HESiem aizliegtās upes laikā,kad esam pilnīgi atkarīgi no agresīvās Krievijas enerģijas. Kurš saimnieks tā rīkotos?Un beidziet,mēs neesam dabas ienaidnieki un ir dabai draudzīgas tehnoloģijas.Katrs sūda ierēdnītis tik cītīgs pavēļu izpildītājs, ka gatavs apēst otru latvieti.Te dzīvot var tie,kuri sekmīgi pagrābuši prihvatizācijas laikā,bet pamēģini iesākt no nulles…Un kāda vairs katviešu vienotība, kad liela daļa dzimuši jauktajās ģimenēs.”Klimpu un ķilķenu zupa”.Okupācija un prātu deportācijas,tīrīšanas savu izdarījušas.Šodien liela daļa latviešu dzīvo krievu “priecīgo TV saidījumu”ideoloģiskajā pasaulītē

   • Cik tu būtu ar mieru maksāt par elektroenerģiju?! Jo vairāk tiek celtas amzās elektrostacijas, jo vairāk būs arī jāmaksā par elektrību! Jautājums – “Kāpēc?!” Tāpēc, ka visas mazās eliktrostacijas pērk no Latvenergo elektrību savu staciju darbināšanai, bet pārdod Lavenergo par lielaku naudu. Uz šodienu Latvenergo mazo spēkstaciju īpašniekiem ir parādā vairāk kā milijons eiro. Vai tas neko nenozīmē tavuprāt?!

 11. Pirmkārt, nebrīnītos, ja šis “pētījums” ir apmaksāts…
  Bet!
  Es ticu, ka ir Latvieši, kas būtu gatavi jebkurā brīdī aizstāvēt savu valsti!
  Man vienmēr tas ir šķitis pašsaprotami, un, domāju, tādu kā es, ir daudz! Ļoti daudz!!

 12. Visa DZIMTENES un VALSTS PATRIOTISMA SAKNE IR ĢIMENE!!!! VIENNOZĪMĪGI, NEAPSTRĪDAMI!!! Te NAV runa NE PAR VIENU ideoloģiju, tā nobāl ģimenes ielikto vērtību priekšā! Ģimenē bērns attīsta savas prasmes VISĀS jomās ( arī domāšanā !), lai savu dzivi veidotu sakarīgu un derīgu sev un līdzcilvēkiem! PAR SKOLOTĀJIEM: CIK ilgi skolotāji var LŪGT adekvātu darba samaksu??? ŠĀS profesijas cilvēkiem ne padomju, ne tagadējos laikos NAV TICIS samaksats par padarīto darbu! Vienīgi visos pieminētajos laikos ar blakus pienākumiem, dēvējot tos par SABIEDRISKIEM un NEATLIEKAMIEM, GAN IR PRATUŠI nokraut skolotājus KĀ ĒZEĻUS!!! Skolotājs ir KATRA cilvēka prasmju, iemaņu un zināšanu PIRMSĀKUMS! TIKAI tad cilvēks var apgūt kādu profesiju vai darīt citu darbu VAi nedarīt NEKO…Domājoši skolēni paši REDZ savu skolotāju atdevi ( arī dienas “atstrādāšanu”!?) un pat izsaka nožēlu par notiekošo PAR un AP algām… Arodbiedrība NEKŪDA nevienu, bet TĀ turpināties DIEMŽĒL ILGĀK GAN NEVAR!!! Skolotājiem ir bērni, kuri bieži NEVAR SACENSTIES ar citiem bērniem kaut vai apģērba ziņā un TAS NAV NORMĀLI. Skolotājs pārtikas veikalos skatās preces uz atlaidēm, apģērbu un apavus iegādājas humpaļos, utt. VAI TAS IR NORMĀLI? Nerunāsim par grāmatām un citām vajadzībām!? Viņš nevar diendienā ‘VĀRĪTIES SAVĀ SULĀ”, viņam katru dienu ir JĀMĀCĀS un jāiet līdzi laikam!? Zinu visu par ko šeit rakstu – meita ir skolotāja ar atbilstošu izglītību un trakākais manā skatījumā -AR LIELU ATDEVI SAVAM DARBAM, par ko saņem grašus un katru mēnesi izrēķina KĀ GRĀMATVEDIS, ko varēs ATĻAUTIES par saņemto algu… Bērni jāaudzina, labi ka VĪRS STRĀDĀ, citādi “VĀKS” !!!????????????? Skolotājs NEDZĪVO, viņš EKSISTĒ…

 13. Latvieši tik tālu nodzīvpjušies, ka šādi var pazaudēt savu valsti!

 14. Somijas ziema kara (1939-1940) gada somiesi pazaudeja 3000 armijas piederigos un talaika PSRS
  armija pazaudeja vairak par 1 miljonu cilvekus.

  • Vai tad padomju armjas zaudējumi nav gluži loģiski? Teritoriju ambīcijas, slepenas vienošanās, savu cilvēku masveida sūtīšana pret jebko, kuram tad bija svarīgs kritušo skaits?

 15. Pilsoņa pienākums ir aizstāvēt tēvzemi>>>>>
  Nepareizi. Aizstaaveet Teevzemi ir Pilsonja GODS!

 16. Ko līdz šiem cilvēkie patriotiski saukļi ja ekonomiskās problēmas ir jebkura cilvēka galvenais jautājums.Ja būs cilvēkiem darbs ar tādu pašu atalgojumu kā Anglijā utt. tad patriotisms būs 99% Bet ko redzam-valsts līdzekļu izlaupīšanu,nodokļu celšanu,pie varas esošo un biznesa vīru nenormālo alkatību(tāda nav eiropas veco valstuvidū).Ļaujiet cilvēkiem attīstīties nevis viņus laupīt!

  • Tā tas nav, Tā tas vienkārši nemēdz būt pie tautām, kurām ir VĒLME SARGĀT UN STIPRINĀT savu valsti. Ja somi būtu vadījušies pēc šādiem “principiem” Ziemas kara laikā, tad tāda Somija šodien nepastāvētu. Apstākļi toreizējā Somijā bija skarbi. Daudz vieglāk un kur nu vēl 100-reiz drošāk būtu laisties uz Zviedriju. Diemžēl izskatās, ka letiņi nesapņo par ko vairāk kā angļiem dibenu atslaucīt, ja labi samaksā.

 17. Arzemes dzivojosiem latviesiem ir tads teiciens – Es milu savu zemi,bet ienistu savu valsti !!! Taka problema nav cilvekos,bet gan valsts struktura. tagad raksta daudzi un blauj,lai atgriezas kas agrak aizbrauca,jo nav kas aizstav valsti. Kur bija valsts,kad entie padsmit tukstosi brauca projam,ko valsts darija lai iezemietis paliktu valsti un nestu valstij labumu, neko nedarija.

 18. Jā, bet valsts ar prezidentu priekšā nevieš uzticību – pat zemessargie noņemti šaujamie… ko vēl. Šveicē pat rezervistiem ieroči un formas mājās – signāls un jau bruņoti vīri dodas uz pulcēšanās vietām – tikai Šveicei apkārt nav naidīgas valstis…bet ir sagatavoti vīri. Kas Latvijai – Privātpartijas īpašnieks pret NATO vairogu, ”Kājiņu ”Eiropas naudas prihvatizators neies uz valodu referendumu un Ukrainas krīzes laikā ”pazūd” Alpos- laikam Šveices strēlnieku aizsegā…

 19. Es ilgi ticēju ka Latvija kļūs demokratiska valsts.Šo ticību esmu zaudējis un praktiski dzīvoju kā iekšējais emigrants.Propadomiskā sistēma ir darījusi visu lai šāda situācija varētu rasties.

 20. Latvijas skolāspatriotiskā audzināšana nepastāv jo padomju skolotājiem Latvija ir sveša. Mazāk strādāt un izplēst lielākas algas- tā ir mūsu skolotāju šodienas morāle

 21. Juka, atbilde ir visai vienkārša – Somijas vadība par saviem pilsoņiem rūpējas, vai cenšas to darīt, savukārt, LV vadība pat necenšas…, lai justu patriotismu par valsti, ir jājūt saikni ar to (lūdzu nejaukt ar mīlestību pret zemi kurā katrs no mums dzīvo)…diemžēl, LV vadība bez sava personikā labuma meklējuma un muguras liekšanas ES un KF nav izrādijusi…

  • Daudz vārdu maz izpratnes. Ja kāds vaino valdību, tad jāvaino arī pašam sevi, jo demokrātiskā valstī valda tauta, bet ja tā nevalda, bet pār to valda, tā ir bijusi nolaidīga un nevīžīga. Padomju mantojums mums mentalitātē sēž – gaidam, kad kāds nāks un izdarīs mūsu vietā, “uzcels mūs saulītē”. Vajag daudz drosmes, lai demokrātiskā valstī uzvestos kā demokrātiskas vlasts pilsonim un sabiedrības loceklim. Mums tā drosme papēžos. Vajag sākt ar to, ko patiesībā nozīmē demorkātiska vlasts!

 22. Domāju,ka krievu tautības pilsoņu vairākums aizstāvēs ne jau Latviju…..Mazāk jāņem robežsardzē,policijā,armijā krievvalodīgo pilsoņu,bet ja ņem,tad jāizvērtē paaudžu lojalitāte Latvijas valstij.Man kaimiņos dzīvo robežsargu tēvs,kurš katru gadu ar kolorado lentīti mastā sagaida 9.maiju un vēlēšanās,tirgo Krievijas šņabi un cigarētes.Blakus dzīvo policijas priekšnieki,visi zina nelegālo rupalu,bet tas pastāv…..

 23. Vai tad ģimenē un skolā tagad iemāca pienākumu pret savu valsti? Postpadomju žurnālisti un visādi “politologi”, kas audzināti padomju ideoloģijā, katru dienu no avīžu slejām un TV izgāž savu žulti, cik viss te Latvijā tagad ir slikti un nepareizi. Skolotāji nevis ieaudzina patriotismu jaunatnē, bet arodbiedrību vadoņu sakūdīti rīko streikus un piketus. Ko tad par to visu domā skolēni, kurus viņi šādi “audzina”?
  Tā arī mēs noskaņojam sabiedrību pret valsti un tad taisām lielas acis, ka daļa jaunatnes grib pamest
  valsti tai grūtā situācijā. Te nav ko brīnīties – ievācam vien pašu iesēto ražu!

 24. Juka Rislaki kungs, nevar apšaubīt izteikto domu, ka katra pilsoņa pienākums aizstāvēt savu tēvu zemi.
  Ko darīt ar to milzīgo massu okupantu, kas atrodas Latvijā. Ja es teikšu, ka visus, kas ieradās aiz krievu tankiem pēc kara un aizņēma izsūtīto latviešu dzīves vietas, ir atbilstoši Ženevas konvencijai, ir jāizraida uz viņu etnisko dzimteni. Esmu pārliecināts, ka jūs to netablstīsiet. Ja šī massa gribētu pieņemt, ka vini dzīvo netkarīgā valstī, bet viņi to neatzīst, un dara visu lai riebtu latviešiem sava dzimtenē. Es pieļauju, ka jūs teiksiet, ka visus, kas referendumā balsoja par krievu valodu ka valsts ir jāintegrē. Kā tas iespējams, jo šī massa to nevēlas. Piespiest nav iespējams. Viņi vēlas piespiest un paplašināt savas krieviskās tiesības LAtvijā uz pamattautas rēķina. Pēc ES spiediena sākām pilsonību izdāvāt. Savā laikā bijušie komunisti, kas bija vadība gribēja nulles variantu. Ja tas būtu noticis, tad garantēju Latvija šodien jau būtu Krievijas sastāvā. Pēc katrām vēlēšanām izredzes latvietim izdzīvot Latvijas valsti sašaurinās. JAunpienācēji pilsoņi balso par prokremliskajām partijā. Tas sašaurina izdzīvošanu latviešiem.

 25. Vai Baltijas kazaku pulks aizstāvēs Latviju?

  • vai tad 1905. gadā kazaki neparādīja kā jāmīl cars un krievzeme? Tie jau izaudzināja mūsu diženos latviešu strēlniekus ar nagaiku un šompolu palīdzību

 26. Valdības pienākums ir gādāt par divām zemūdenēm!

 27. Vācu militārais teorētiķis Karls fon Kaluzevics teica ,ka neatkarības zaudēšana gļēvi padodoties (1940.g Latvija) ir indes piliens tautas nākošo paaudžu asinīs.Tātad šis indes piliens pārņēmis noteikti vairāk par 44,6 procentiem pilsoņu.Droši vien lielākā pilsoņu daļa deleģētu dzimtenes aizstāvēšanā karginu ,laventu ,krasovicki, zaharniju ,meļņiku,šķēli,slakteri,kalvīti ,savicki ,lembergu,uškovu u.t.t.Valsti ar ieročiem rokās mēdz aizstāvēt vidusšķira,kuras Latvijā nav un skolā audzināti patrioti.

  • tomēr būs citur,jo arī Igaunija un Lietuva 1940.gadā padevās,taču viņu nākošo paaudžu asinīs to indes pilienu nevar novērot.Vairāk gan liekas ,ka tur vainīgs būs tas pilsoņu etniskais sastāvs-cik % mums ir valstij nelojālu, pat valodu neprotošu jaunpilsoņu,dažu lielu pilsētu mērus ieskaitot.Vai tad tādi aizstāvēs Latviju pret saviem “tautiešiem”?

 28. Viedi vārdi! Ne tāpēc neatkarības cīņās krita jaunie puiši, kas faktiski bija vēl bērni, lai mēs tā viegli pamestu viņu izloloto valsti. Cik gan daudzām tautām /pat krietni daudzskaitlīgākām/ nav savas valsts. Mums bija tā laime savu valsti iegūt divreiz Tagad ir mūsu kārta to kopt un veidot, lai mūsu bērni un mazbērni tālākās paaudzēs varētu lepoties arī ar mums. Nu, kā es varu aizbraukt, ja šeit kapu kalniņā guļ mana mamma – kas viņu apkops, ja es šeit vairs nebūšu?

  • Es uzskatu, ka es miera laikos esmu izdarījusi visu ,kas ir manos spēkos, lai mana valsts būtu un paliktu, bet ja būtu ar ieročiem jāiet un jāriskē ar savu dzīvību, veselību, laimi, tad nē es vairs neietu un būtu tajā procentā kas dotos prom.

Draugiem Facebook Twitter Google+