×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.9°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
26. aprīlis, 2016
Drukāt

Pilvere: Institūtu konsolidācija palīdzēs zinātnei (5)

Foto: LETAFoto: LETA

Latvijas Lauksaimniecības universitātes rektore profesore Irina Pilvere.

Zinātnisko institūtu konsolidācija bija liels izaicinājums, sarunā ar “LA” atzīst Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) rektore Irina Pilvere.

Viņa stāsta, ka šogad trīs institūti sākuši strādāt jaunā statusā. “Dārzkopības institūts ir ir veiksmīgi sācis savu darbību, sakārtota struktūra, pērn realizēts vērienīgs Valsts nozīmes pētniecības centra projekts, uzceltas jaunas laboratorijas, papildus augļkopībai, specializēsies arī dārzeņkopībā. Tā attīstība ir ļoti mērķtiecīga un redzu iespēju tapt gan jauniem produktiem, gan jaunām audzēšanas tehnoloģijām augļkopībā un dārzeņkopībā.

Agroresursu un ekonomikas institūts apvienoja četrus dažādus institūtus un struktūrvienības joprojām atrodas Priekuļos, Stendē, Rīgā un Viļānos un tagad lielākais izaicinājums ir saprast, kā strādāt kopā un kā vēl labāk sadarboties ar LLU, lai viens otru papildinātu, nevis konkurētu,” stāsta Pilvere. Viņasprāt, galvenais izaicinājums ir koordinēt sadarbību gan infrastruktūras izmantošanā, gan kopā piedalīties Eiropas līmeņa projektos vairāk nekā līdz šim.

Pilvere pievienojas nesen LU rektora Indriķa Muižnieka teiktajam, ka Latvijas zinātne pārtiek no ES struktūrfondu atbalsta, bet tas nav ilgtspējīgi. “Varu pilnībā viņam piekrist. Bet tā ir mūsu valsts politika, jo tikpat kā nekā cita bez šiem fondiem nav bijis. Ir zinātnes bāzes finansējums, kas, sākoties finanšu krīzei 2009. gadā, ļoti tika samazināts. Paļaušanās krīzes laikā tikai uz ES fondu līdzekļiem gan projektos, gan infrastruktūras attīstībā devusi to, ka tagad nav kas strādā ar jaunajām iekārtām. Infrastruktūra ir sakārtota, un iekārtas ir sarežģītas, nepietiek tikai ar laborantiem, vajadzīgi kvalificēti inženieri un zinātnieki, kas ar tām spēj strādāt. Diemžēl mēs dzīvojam no projekta līdz nākošajam projektam un, ja projekts beidzas, tad piedalāmies nākamajā konkursā. Un iznāk, ka mainām pētniecības virzienus atkarībā no šiem konkursiem. Jo projektu piesaiste notiek atklātu konkursu rezultātā, kur visi konkurē savā starpā un pēctecības pētījumos nav. To arī nespēja saprast ārzemju eksperti iepriekšējā zinātnisko institūtu vērtēšanā. Uzskatu, ka valstij steidzami jārīkojas un jāiedibina pēctecība un ilgtspējība zinātnes finansēšanā. Šobrīd ir pārtraukums ES fondu pieejamībā, ir 2016. gada aprīlis, jaunais periods ir sācies 2014. gadā un tikai pagājušajā nedēļā ir izsludināta pieteikšanās vienai IZM pārraudzītai programmai, EM programmas arī vēl nav pieejamas,” klāstīja LLU rektore. Kavēšanās nozīmē to, ka zinātnieki dodas uz ārzemēm, kur ir stabila sistēma, pēctecība. Šī kavēšanās ir drauds visai nozarei. No vienas puses ir vajadzība un pieprasījums pēc inovācijām, taču, ja zinātniekiem nav uzkrātas zināšanas ir grūti pildīt uzņēmēju pieprasījumu, sadarbība un dialogs neveidojas. Taču uz to cer valsts pārvaldes iestādes, ka zinātnieku sadarbība ar uzņēmējiem varētu attīstīt tautsaimniecībā Latvijā. Mums vajag projektus un iespējas tos pieteikt, lai nav pārrāvuma finansējumā, teica Pilvere.

Vai zinātnisko institūtu konsolidācija palīdzēs zinātnei? “Palīdzēs. Esam definējuši, ka darbojamies trīs lielās grupās – biozinātnēs, inženierzinātnēs un sociālajās zinātnēs, līdz ar to visi kopā esam mērķtiecīgi virzīti bioekonomikas nozaru attīstībai un mūsu kapacitāte ir lielāka,” uzsvēra LLU rektore.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Lai pieteiktu jaunu ideju vai inovatīvu risinājumu, ir vajadzīgs PRĀTS un radoša doma, nevis NAUDA,
  cienījamie zinātnieki! Tad arī nauda atradīsies. Kam tad dot šo naudu, ja zinātniekam nav ideju? Sevis uzturēšanai un noēšanai, vai? Diemžēl šodien daudzi pieturas tieši pie šāda principa. Zinu, ko saku , jo
  esmu tur strādājis. Arī zinātnē ir vajadzīgas nopietnas reformas!

 2. Kā gan tas var dot labumu? Nauda taču netika iedota. Dodiet pasūtījumu zinātniekiem un tad spriediet par labumu. Te tikai Pilvere var pašapliecināties, ka atkla sev ko pievienojusi.

 3. Zinātnes birokrāti un dažāda ranga priekšnieki tikai vaid par naudas trūkumu, visādiem “pārrāvumiem”,
  un tml. Bet tajā pat laikā neko nedzird par jaunām idejām, inovācijām, radošo domu no viņu puses, kā
  ražot jaunus, pieprasītus produktus un tā pelnīt pašiem un valstij naudu. Kur ir jaunas idejas un iestrādes biotehnoloģijā, izmantojot lauku un meža resursus, kūdras izmantošanā, bioenerģētikā? Tādu nav! Biogāzes ražotnes mūsu valstī ir Vācijas un citu Eiropas valstu projektu kopijas, tās ir ļoti dārgas, jo maksā miljoniem eiro un tās ekonomiski var izmantot neliels skaits lielsaimniecību. Bet neviens nedomā, kā mūsu apstākļos izmantot bagātīgos lauksaimniecības atkritumus nelielās saimniecībās, kuras dominē Latvijas laukos. Visi tikai sūdzas par naudas trūkumu, bet manuprāt lielai daļai zinātnieku trūkst radošas izdomas un pieejas un šajā virzienā nenotiek nekāda stimulācija arī no valsts puses. Kučinskis arī savā rīcības plānā tikai pārdala esošos budžeta naudas līdzekļus, bet nepieprasa no ministriem veidus, kā papildināt valsts kasi ar jauniem, inovatīviem risinājumiem.

 4. LLU likvidācija(konsolidācija) dotu vēl lielāku efektu ???

Draugiem Facebook Twitter Google+