Foto – LETA. Ilustrācija no TMT mājas lapas

Pircēju maldināšana ar sieru turpinās
 1

Pēc “Latvijas Avīzes” pasūtījuma tika veiktas analīzes 14 nejauši veikalu plauktos izvēlētiem sieriem, un vienā – Polijā ražotajā “Tilzītes” tipa sierā – tika atklāti nepiena tauki. Par to stāstījām mūsu laikraksta 9. janvāra numurā. Kas noticis tālāk?


Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Siera pārdošana nav apturēta, un marķējums nav mainīts, vakar apstiprināja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Rīgas nodaļas vadītāja vietnieks Raimonds Tukišs. “Nepiena tauki nav kaitīgi veselībai, iespējams, notiek pircēju maldināšana. Ja nepiena tauku klātbūtne apstiprināsies arī mūsu veiktajās analīzēs, tad šis siers būs jāpārmarķē. Analīžu rezultātus, visticamāk, zināsim nākamās nedēļas sākumā,” tā R. Tukišs.

Piebildīšu, ka analīzes tiek veiktas tajā pašā vienīgajā Latvijas laboratorijā, kas tāda veida pārbaudes veic, – pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “Bior” laboratorijā, kurā minētais siers jau pārbaudīts. Iznāk, ka PVD neuzticas savā pārraudzībā esošās laboratorijas rezultātiem un pārbaudei tērē budžeta līdzekļus, kuru, kā iepriekš norādīja, PVD pārbaudēm nepietiekot. Tikmēr turpinās pircēju maldināšana veikalā “Iki” un arī negodīga konkurence ar godīgiem siera ražotājiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Iki” mārketinga vadītājs Raimonds Janševskis vakar atklāja, ka visus sierus veikalu tīklam piegādā SIA “Walux”, bet “Tilzītes” tipa sieru ražojot Polijas uzņēmums “TMT”. “TMT” saņēmis kvalitātes sertifikātu ISO 9002 un ieviesis HACCP sistēmu, kas šoreiz nav pasargājusi no viltojuma izplatīšanas.

Arī poļu firma “TMT” Lomžā, spriežot pēc pieejamās informācijas uzņēmuma mājas lapā, nodarbojas tikai ar siera griešanu un fasēšanu. Tātad marķējumā nav norādīts ražotājs un tas joprojām nav zināms. Kas atbild par siera sastāvu? 


“LA” jau stāstījām, ka vaina par siera izstrādājuma pārdošanu ir jāuzņemas tā ražotājam Polijā tāpēc, ka arī rūpnīcas marķējumā nepiena tauki nav uzrādīti. Tāds ir PVD inspektoru secinājums pēc “Iki” veikalā veiktās pārbaudes. Siera ražotāju sodīšana ir Polijas pārtikas uzraudzības dienesta – Galvenā sanitārā inspektorāta – kompetencē.

Ja pircēju būtu maldinājis, proti, siera izstrādājumu par sieru būtu uzdevis Latvijas ražotājs (juridiskā persona), tad viņu saskaņā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksa 103. pantu varētu sodīt ar Ls 10 līdz Ls 500 lielu naudas sodu, vakar pastāstīja PVD dzīvnieku izcelsmes produktu ražošanas un uzraudzības daļas eksperte Edīte Bērziņa. “Latvijas Avīze” gaidīs atbildi no Polijas pārtikas uzraugiem.

Pēdējos gados siera kvalitātes kontroles mūsu valstī naudas trūkumu dēļ nenotiek, vakar atzina PVD pārstāve Anna Joffe. Tā pērn pēc pircēju sūdzībām ir pārbaudīti vien divi siera paraugi. Tas nav daudz, ņemot vērā, ka lielveikalu sortimentā ir 300 – 400 šķirņu sieri. Salīdzinājumam – 2008. gadā PVD pārbaudīja nepiena tauku klātbūtni 721 siera paraugā. Augu taukus atklāja 11 paraugos.

Reklāma
Reklāma

Patlaban lielāko daļu no veikalu sortimenta veido citās valstīs ražotie sieri, kas no plauktiem pamazām izspiež Latvijas sierus. Mūsu kontrolpirkumā konstatējām, ka ne visiem ievestajiem sieriem var uzticēties – augu tauku klātbūtne neļauj tos saukt par sieriem. A. Joffe teic, ka nauda siera kvalitātes pārbaudēm dienestam nav piešķirta arī šajā gadā, nepiena tauku pārbaudes notiek vien pēc pircēju sūdzībām. Pircējam nav ne laika, ne arī gribēšanas un varēšanas maksāt aptuveni 40 latus par vienu siera kvalitātes pārbaudi.

Visdrošāk, kā to parādīja mūsu kontrolpirkums, tomēr ir uzticēties tiem Latvijas ražotājiem, kas sieru ražo Latvijā. Viņi, pēc mūsu ražotāju un pārtikas produktu ķēdes uzrauga sniegtās informācijas, nepiena taukus, kas var arī izrādīties kaitīgi veselībai, nepievieno.

 

Uzziņa

Latvijas industriālie siera ražotāji

Cietie sieri: AS “Limbažu piens”, AS “Preiļu siers”.

Puscietie sieri: AS “Smiltenes piens”, AS “Trikātas siers”, AS “Cesvaines piens”, AS “Rīgas piena kombināts”, AS “Preiļu siers”, AS “Rankas piens”, SIA “Talsu piensaimnieks”, AS “Jaunpils pienotava”, SIA “Mālpils piensaimnieks”, zemnieku saimniecība “Vecsiljāņi”, zemnieku saimniecība “Muižgaļi”, zemnieku saimniecība “Līvi”.

Mīkstie sieri: LPKS “Straupe”, LPKS “Dundaga”, SIA “Elpa”, AS “Lazdonas piensaimnieks”, AS “Valmieras piens”, SIA “Edaks”, AS “Trikātas siers”, AS “Latgales piens”, zemnieku saimniecība “Līvi”.