×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
3. jūlijs, 2015
Drukāt

Pirkstaiņi ar garu valnīti. Adām vasarā, lai var vilkt ziemā!

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze
Materiāli:

100 g zeķu dzijas Regia (100 g/420 m), 2. numura zeķu adāmadatas, 8 spraužamadatas, lāpāmadata dzijas galu noslēpšanai.

Zeķu dzijas krāsu laukumu rotaļa vislabāk veidojas, ja adījums ir 60–70 valdziņu plats (standarta zeķes platums). Bet pavisam negaidītu efektu iegūst, ja no šādas dzijas ar garām krāsu pārejām ada pirkstaiņus.

Izmantojot koši svītrotu zeķu dziju, cimdus var noadīt gan simetriski vienādus, gan dzīvespriecīgi svītrainus, kur katrs pirksts ir citā krāsā.

Pieredzējušas adītājas parasti kaitina mazie kamolīši, kas atliek pēc kārtējā darba pabeigšanas, tāpēc izdomā dažādas viltības, lai ficīti izadītu līdz pēdējam centimetram. Šoreiz darba process būs šāds: vispirms noada cimdiņus ar visiem pirkstiem, pēc tam atlikušo dziju sadala uz pusēm (te noderēs precīzi virtuves svari) un ada valnīšus, līdz beidzas dzija.

“Tuvojoties pavasarim, gribētu uzadīt pirkstaiņus. Lūdzu, iesakiet kādu ne pārāk sarežģītu variantu no plānas dzijas – tā sauktajiem īrisa diegiem vai plānas gublāna dzijas.” MELITA REIMANE JELGAVAS NOVADĀ

Darba gaita

Uzmet 56 valdziņus, tos sadala uz četrām adāmadatām (uz katras 14) un savieno aplī.

Īkšķa paplatinājuma veidošana. Ada labiski līdz vietai, kur vajadzētu sākties īkšķa paplatinājumam. Kārtu maiņas vietu parasti izvēlas plaukstas malā – mazā pirkstiņa pusē. No šīs vietas skaitot, labās rokas cimdam īkšķi veido 3. adāmadatas sākumā, bet kreisajai rokai – 2. adāmadatas beigās.

Lai cimdus būtu ērtāk valkāt, īkšķa pamatnē veido paplatinājumu: 3. adāmadatas pirmos 2 valdziņus ada labiski, 5 valdziņus – kreiliski, turpina adīt visu kārtu. Turpmāk virs kreiliskajiem valdziņiem ada pēc shēmas (īkšķa paplatinājuma shēma). Pārējos valdziņus ada labiski.

Kad sasniedz īkšķa vietu, vidējos 13 paplatinājuma valdziņus pārceļ uz spraužamadatas. Nākamajā kārtā šajā vietā no jauna uzmet 7 valdziņus un turpina adīt, iepriekš pieaudzēto daļu pakāpeniski sašaurinot (abās pusēs īkšķa pamatnei vajadzētu būt akurātai kreilisko valdziņu joslai). Pēc shēmas adot, valdziņu skaits uz adatas samazināsies līdz 14.

Kreisajai rokai īkšķa vietu iekārto simetriski labajai – 2. adāmadatas pēdējos divus valdziņus ada labiski, bet pirms tiem 5 valdziņus – kreiliski. Virs tiem tiks veidots paplatinājums.

Valdziņu sadalījums pirkstiem

Turpina adīt līdz mazā pirkstiņa pamatnei. Tad sadala pirkstiem domātos valdziņus (sk. pirkstu shēmu). Jāņem vērā arī valdziņi, kas uzmesti starp pirkstiem.

• Mazajam pirkstiņam 7 + 7 + 3 = 17 valdziņi.

• Zeltnesim 6 + 6 + 3 + 4 = 19 valdziņi.

• Lielajam pirkstam 7 + 7 + 4 + 4 = 22 valdziņi.

• Rādītājpirkstam 8 + 8 + 4 = 20 valdziņi.

• Īkšķim 13 + 7 + 2 = 22 valdziņi.

Mazajam pirkstiņam domātos valdziņus atstāj uz spraužamadatas un ada trīs apļus līdz pārējo pirkstu pamatnei.

Pirkstu adīšana

Pirkstus ada ar trim adāmadatām (4. – darba adāmadata). Ja valdziņu skaits nedalās ar 3, atlikušos valdziņus vienmēr izvieto uz pirmajām adāmadatām. Ērtāk, ja visus pirkstus sāk adīt vienādi – no plaukstas virspuses valdziņiem, jo tad veidosies vienāds noraukums.

Sākot adīt, atstāj tik garu pavedienu, lai varētu ievērt adatā. Nobeigumā ar to varēs papildus aizvilkt ciet un noslēpt caurumus, kas veidojas no pārāk vaļīgiem valdziņiem starp pirkstiem.

Lai pirkstu savienojuma vietas izskatītos glītākas, uzņem liekos valdziņus, kurus nākamajā kārtā saada ar blakusvaldziņu.

Turpina adīt līdz naga pamatnei.

Pirkstgala noraukums

1. kārta – katras adāmadatas galā saada kopā pēdējos 2 valdziņus.

2. un 3. kārta – ada bez noraukšanas.

4. kārta – katras adatas galā saada kopā pēdējos 2 valdziņus.

5. kārta – ada bez noraukšanas.

Turpina adīt, katras adatas galā saadot pēdējos 2 valdziņus.

Pēdējos 6 valdziņus uzver uz pavediena, savelk, vēlreiz izvelk cauri visiem valdziņiem un nostiprina kreisajā pusē.

Īkšķa adīšana

Īkšķim paredzētos 13 valdziņus uzņem uz adāmadatas, no uzmetuma pīnītes uzņem 7 valdziņus un papildus vēl abās malās pa vienam valdziņam. Pašu īkšķi un noraukumu ada tāpat kā pārējos pirkstus.

Valnītis

Uzņem 56 valdziņus no uzmetuma pīnītes, sadala uz četrām adāmadatām un ada valnīti, atkārtojot trīs kārtas kreiliski, trīs kārtas labiski.

Lai garais valnītis labāk piekļautos rokai, pēc katras trešās kreilisko valdziņu rievas (tā veidojas katrā 18. kārtā) uz katras adāmadatas pieaudzē pa vienam valdziņam (klāt nāks 4 valdziņi).

Pieaudzē vēl trīs reizes (uz katras adāmdatas būs 18 valdziņi).

Nobeigumā norauc, nesavelkot valdziņus.

Kad pirkstaiņi noadīti, tos izmazgā, nospiež lieko mitrumu un žāvē izklātā veidā. Pirkstus rūpīgi sakārto pamīšus tā, lai mazais pirkstiņš būtu virspusē. Visērtāk ir uzvilkt uz stingra materiāla šablona.

Rievoto valnīti nevajadzētu papildus tvaicēt, lai nesabojātu adījuma reljefu.

rokdarbi150

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+