×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
10. janvāris, 2015
Drukāt

Pirkstiņlelles – mīļas, pašu gatavotas, dāvaniņas bērniem

Foto - "Ziemassvētku avīze"Foto - "Ziemassvētku avīze"

Vismīļākās dāvanas tuviniekiem ir tās, kurās ielikta daļiņa no dāvinātāja sirds. Ko uzdāvināt bērniem svētkos, ja dažādu rotaļlietu jau sakrājies gana daudz, bet laika pārraudzīt veikalu plauktus vairs nav? Kāpēc gan tā nevarētu būt pirkstiņlelle?

No kokvilnas auduma lupatām darinātu pirkstiņlelli var uzšūt apmēram divu stundu laikā. Dažos brīvos vakaros iespējams radīt veselu leļļu teātra trupu. Šīs vienkāršās lelles var izgatavot pasaku tēlu, cilvēciņu, zvēriņu, augu un citās formās. Tās bērni var izmantot pašu radītās izrādēs, kas attīsta gan tausti, gan radošo domāšanu un spēju izteikties.

Izgatavošanai vajadzīgs:
• pildāmais audums (der kokvilnas/sintētikas/ ikviens cits materiāls, kas labi lokās);
• 2 krāsaini kokvilnas auduma gabaliņi galvai un rumpim (10×10 cm);
• 1 krāsains kokvilnas audums brunčiem (15×15 cm);
• atbilstošas krāsas diegs šūšanai;
• mulinē diegs sejiņas izšūšanai;
• pērlītes actiņu un krellīšu darināšanai;
• šķēres.

Galva
No pildāmā auduma izveido “sīpoliņu” – apaļu bumbiņu – nosien, atstāj galus. Ņem krāsaino kokvilnas audumu un aploki atbilstoši tam, kādu formu vēlies izveidot. Cieši turot, ieloki un iešuj lieko audumu uz iekšpusi. Tā izveidojas galva ar kaklu.

Rumpis
Ņem krāsaino kokvilnas audumu 10×10 cm, kvadrāta vidū iegriez pavisam maziņu caurumu. Tajā liec izveidoto galvas un kakla figūriņu, no kreisās puses piešuj. Tad no pildāmā auduma izveido ovālu bumbiņu, mazliet sadiedz, lai turas forma. To liec iekšā rumpja audumā, aploki apakšu, iešuj uz iekšu lieko audumu. Sānos palikušo audumu izveido par rociņām. Lai izdalītos plaukstas, no pildāmā
auduma uzsien divus mezgliņus, ko iešuj iekšā un notin ar diegu tā, ka izveidojas bumbiņas. Tās būs skaidri redzamas plaukstiņas.

Brunči
Lelles brunčiem jābūt tādiem, lai tajos var ielikt vismaz divus, trīs pirkstus vai pat visu plaukstu. Tāpēc ņem krāsaino kokvilnas audumu 15×15 cm un sašuj sānu vīles paplatinātiem brunčiem, bet augšu piešuj pie rumpja ar ielocēm, tad tie izskatīsies kuplāki.

Ausu veidošana
Mazas austiņas (piemēram, kaķim) var darināt, ap galvas “sīpoliņu” aplokot krāsaino kokvilnas audumu, ielokot un nošujot lieko, bet atstājot brīvo audumu, ar ko izveidot ausis. Ja šuj, piemēram, zaķēnu ar garām ausīm, šīs ausu detaļas šuj atsevišķi un piešuj galvas “sīpoliņam” no ārpuses. Sejas izšūšana Sejiņas veidošanai izmanto ne pārāk košu un ne pārāk blāvu izšujamo mulinē diegu,
atbilstošu visiem lelles darināšanā izmantotajiem audumiem. Šuj ar vienkāršu šujamo cilpiņu. Pirms šuj, apskati, lai acis, mute un deguns nošūts proporcionāli. Lai degunu izvirzītu uz āru, lelles sejiņu saspied un nošuj vajadzīgo formu ar audumam atbilstošu diegu.
Pirkstiņlelles dekorēšanā var brīvi izpausties fantāzija – rišas, izšuvumi, pērlītes, mežģīnes, turklāt var likt lietā sīkumus, kas jau sen noglabāti atvilktnēs.

.Sākumā bērni leļļu izrādes var rādīt, noslēpušies aiz gultas malas vai galda, bet ar laiku iespējams darināt speciālu pirkstiņleļļu teātra skatuvi. Tās izveidei vajadzīga tikai liela kartona vai koka kaste, improvizēts priekškars un dekorācijas… Pievieno fona bildi, ieslēdz bērnu mūziku un galda lampu skatuves apgaismojumam, nodzēs gaismu istabā, un izrāde var sākties!

 

Raksts no tematiskā izdevuma “Ziemassvētku avīze”

Rokdarba autore Zane Zariņa

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+