×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
2. janvāris, 2014
Drukāt

Pircēji par tirgotāju gausumu nedusmojas, izdotais atlikums gan rūpīgi jāpārskaita


Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Vakar Rīgā Teikas rajonā darbojās vien dažas tirdzniecības vietas. Pēc hipermārketa “Alfa” atvēršanas (tajā gan darbojās tikai viens veikals, ēdināšanas iestāde un kinoteātris) pulksten 12 uzreiz izveidojās rindas pie bankomātiem – cilvēki izņēma, pētīja eiro banknotes un devās pēc pirkuma “Rimi” veikalā. Norēķini par pirkumu eiro vai ar maksājumu kartēm notika bez kavēšanās, tomēr, ja pircējs maksāja latos, tad kasieres dažkārt nemācēja rīkoties ar kases aparātu un sauca palīgā vecāko kasieri. Pircēji pret šādu kavēšanos izturējās ar sapratni. Bet “Rimi” servisa vadītājai Ilonai nepatika “LA” žurnālista interese par kasieru gatavību norēķiniem eiro. Viņa, tāpat kā citi kasieri, atteicās atbildēt uz jautājumiem un aicināja sazināties ar veikalu tīkla sabiedrisko attiecību vadītāju. Kad secinājām, ka brīvdienā tas nebūs iespējams, man ar apsarga starpniecību palūdza veikala telpas atstāt.

Vairāku simtu metru attālumā no hipermārketa Brīvības un Krustabaznīcas ielas krustojumā atrodas neliels SIA “Pabērzs” veikaliņš.

“Rimi” veikalā, maksājot ar latiem, kases aparāts konvertē tos eiro, bet mazajos veikaliņos, tostarp SIA “Pabērzs” tirgotavā, pārdevējs vispirms pirkuma summu ievada eiro, tad kalkulatorā pēc Latvijas Bankas kursa no pircēja saņemtos latus pārvērš eiro un izsniedz pircējam atlikumu atbilstoši iegūtajam iznākumam. Redzēju, ka saņemtos latus kases aparāta glabātavā neliek.

“Lai pārliecinātos, kā mazā veikaliņā darbojas paralēlo valūtu sistēma, SIA “Pabērzs” tirgotavā veicu pirkumu par 1,70 eiro un norēķiniem sniedzu 20 latu banknoti. Pārdevēja Jeļena paņem kalkulatoru un reizina 1,42 ar 20, kas veido 28,40 eiro. Atceros, ka tik vienkārši nevar. Tā Finanšu ministrijas latu – eiro un eiro – latu pārrēķina tabulā norādīts, ka 10 lati ir līdzvērtīgi 10,23, bet 20 lati – 28,46 eiro. Neraugoties uz to, ka 1 lats ir līdzvērtīgs 1,42 eiro (tātad par 10 latiem pēc Latvijas Bankas kursa it kā vajadzētu saņemt 14,20 eiro). Tomēr pārliecināt centīgo un simpātisko pārdevēju man neizdodas. Atlikumu manam pirkumam viņa rēķina no 28,40 eiro un monētās (banknotes beigušās) izsniedz 26,70 eiro. Tas nozīmē, ka esmu zaudējis, bet veikals nopelnījis sešus eiro centus. Turklāt, šie seši eiro centi jeb vairāk nekā četri santīmi kases norēķinos neuzrādās. Pieņemot, ka ik dienu veikala naudas apgrozījums ir daudzi simti latu (tajā gan līdznešanai, gan uz vietas lietošanai pārdod alkoholiskos dzērienus), daži negodīgi papildu no pircēju maciņiem paņemtie eiro noteikti paliek neuzskaitīti. Iespējams, netīšām.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+