×
Mobilā versija
Brīdinājums +8.1°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
6. decembris, 2013
Drukāt

Pirmā iepazīšanās ar eiro – jau nākamnedēļ (1)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

No 10. decembra Latvijas iedzīvotājiem būs iespējams iebērt savos maciņos jaunās eiro monētas.

Pēc Latvijas Bankas un Eiropas Savienības valstu fiksētā kursa – 0,702804 lati par 1 eiro (1 lats = 1,42 eiro), ikviens par 10 latiem varēs pretim saņemt 14,23 eiro dažādas vērtības monētās.

Naudu bez komisijas maksas apmainīs 240 komercbanku filiālēs, 302 “Latvijas Pasta” nodaļās, arī Latvijas Bankas kasēs Rīgā, Daugavpilī un Liepājā.

Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms stāsta, ka 10. decembrī steigties mainīt latus pret eiro nav obligāti nepieciešams, tāpēc ka samaksāt par pirkumiem ar eiro varēs tikai no nākamā gada 1. janvāra. Turklāt no 1. janvāra vēl divas turpmākās nedēļas visos veikalos varēs norēķināties arī ar latiem, tiesa, naudas atlikumu pircēji jau saņems eiro.

“Ar šo maiņu piedāvājam iedzīvotājiem vien iespēju laikus iepazīties ar jauno naudu. Arī citās Eiropas Savienības dalībvalstīs pāreja uz eiro notikusi līdzīgi, tāpēc Eiropas Komisija iesaka šādu iepazīšanās pasākumu rīkot arī Latvijā,” skaidro Jānis Blūms.

Latvijas Bankas pārstāvis atklāj, ka uz nākamnedēļ paredzēto iepazīšanās pasākumu esot ļoti sarosījušies numismāti un citi interesenti, kuri jautājuši, vai visiem gribētājiem pietikšot naudas. Viņaprāt, vajadzētu pietikt. Vācijā, Latvijas eiro monētu kaltuvē Bādenē-Virtenbergā vienāda izmēra maisiņos esot safasēti 800 000 monētu komplekti. Tiesa, līdz šā gada beigām viens cilvēks varēs iegūt ne vairāk kā piecus monētu komplektus, tātad apmainot pret eiro 50 latus.

Visu maisiņu saturs būs pilnīgi vienāds: divas 2 eiro, četras 1 eiro, septiņas 50 centu, astoņas 20 centu, septiņas 10 centu, piecas 5 centu, sešas 2 centu un sešas 1 centa monētas – 14,23 eiro kopsummā.

Latvijas Bankas pārstāvis piebilst, ka 1 un 2 eiro, tāpat 1, 2 un 5 eirocentu monētas ir viegli magnetizētas, kas ir papildu nodrošinājums pret viltojumiem.

“Paredzam, ka apgrozījumā pārsvarā būs Latvijas vajadzībām kaltās monētas, taču maksājumiem gan Latvijā, gan citās Eiropas Savienības dalībvalstīs izmantosim arī tās, kas jau ir kopīgajā Eiropas valstu naudas apritē,” teic Jānis Blūms.

Kā izskatās jaunās monētas un banknotes, var redzēt arī Eiropas Centrālās bankas un Latvijas Bankas iedzīvotājiem izplatītajā bukletā. Ja nu kāds to vēl nav saņēmis savā pastkastē, tad jauno naudu var aplūkot internetā www.jaunas-euro-banknotes.eu. Tāpat ar Eiropas Centrālās bankas un Latvijas Bankas atbalstu decembrī un janvārī būs arī naudas pazīšanai veidoti raidījumi televīzijā.

Latvijas Bankas pārstāvis atgādina, ka tiem cilvēkiem, kuriem mājās ir skaidra nauda, tā nav steigšus jāapmaina. “Latvijas Pasta” 302 nodaļās to neierobežotā daudzumā varēs izdarīt no 2014. gada 1. janvāra līdz 31. martam. Latvijas komercbankās no 1. janvāra līdz 30. jūnijam. Savukārt Latvijas Bankā – mūžīgi un neierobežotā apjomā. Visur, kopskaitā 627 vietās naudas maiņa notiks bez papildu maksas par pakalpojumu. Kā vēsta “Latvijas Pasta” valdes priekšsēdētājs Arnis Salnājs, no 618 pasta nodaļām naudas maiņai minētās 302 izraudzītas tajās vietās, kur nav banku filiāļu.

Uzziņa


Kā un kur būs iespējams apmainīt skaidru naudu, vairāk var uzzināt:

* piezvanot bez maksas pa eiro informatīvo tālruni 
8 000 3 000;

* piezvanot pa “Latvijas Pasta” informatīvo tālruni: 67 008 001; 27 008 001;

* Finanšu ministrijas uzturētajā vietnē www.eiro.lv;

* “Latvijas Pasta” izveidotajā vietnē www.eiropasts.lv.

Abās minētajās vietnēs Latvijas kartē ikviens var redzēt, kur atrodas viņam tuvākā pasta nodaļa, bankas filiāle, naudas iemaksas vai izmaksas bankomāts.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Ellē ratā tos SVEŠOS pussprāgušos “eoro” rubļus!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+