Latvijā
Izglītība

Pirmā Junkera plāna investīcija izglītībai – Latvijas Universitātei 0

Foto-Valdis Semjonovs

Ceturtdien, 20.jūlijā, tika noslēgts līgums starp Latvijas Universitāti (LU) un Eiropas Investīciju banku (EIB) par 30 miljonu eiro vērtu ieguldījumu LU Torņakalna Akadēmiskā centra tālākajā attīstībā.

Būtiski, ka šis ir pirmais stratēģisko investīciju projekts izglītībai Latvijā tā sauktā Junkera plāna ietvaros, kas paredz izsniegt ilgtermiņa aizdevumus dažādu uz attīstību vērstu projektu finansēšanai Eiropas Savienības (ES) valstīs. Aizdevumu garantējis Eiropas Stratēģisko investīciju fonds.

Līgumu par 30 miljonu eiro piešķiršanu parakstījis LU rektors Indriķis Muižnieks un EIB publiskā sektora aizdevumu operāciju nodaļas vadītājs Baltijas valstīs un Ziemeļeiropā Rafals Ribackis.

“EIB piešķirtais finansējums ir apliecinājums, ka LU ir stabils un uzticams sadarbības partneris. Augstākās izglītības un zinātnes attīstība ir ne tikai mūsu stratēģiskais mērķis, bet arī Eiropas Savienības prioritāte. Mēs atveram jaunu lappusi ne tikai LU, bet visas Baltijas attīstībā,” teic I. Muižnieks.

Savukārt EIB viceprezidents Ambruāzs Fajols norādījis, ka investīcijas LU attīstībā uzlabos kvalificēta darbaspēka sagatavošanu, kas ilgtermiņā ietekmēs ekonomikas izaugsmi visā valstī.

EIB, kā arī Ziemeļvalstu Investīciju bankas speciālisti 2016. un 2017. gadā veica LU Akadēmiskā centra attīstības programmas sociālekonomisko ieguvumu izvērtējumu un secināja, ka tas atbilst Eiropas Stratēģisko investīciju programmas nosacījumiem. Bet LU Senāts 3. jūlijā nolēmis atbalstīt Eiropas publisko finanšu institūciju ilgtermiņa kredītresursu piesaisti.

Piešķirtie 30 miljoni eiro būs jāatmaksā, taču tas ir ilgtermiņa aizdevums – uz 25 gadiem, un tā nosacījumi ir labvēlīgāki nekā tad, ja aizdevuma līgums tiktu noslēgts ar kādu no komercbankām.

LU Akadēmiskā centra Torņakalnā būvniecība ilgst jau vairākus gadus. 2015. gada rudenī durvis vēra pirmā šā centra ēka – Dabas māja. Tajā strādā Ķīmijas, Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu, Bioloģijas fakultātes, kā arī izvietotas sešu valsts nozīmes pētniecības centru laboratorijas. Kā nākamā plānota Zinātņu māja, kuras celtniecība jau sākta. Paredzams, ka tajā būs telpas LU zinātniskajiem institūtiem, kā arī studēs topošie mediķi, fiziķi un matemātiķi. Ēkas kopējā platība būs 20 000 kvadrātmetru. Tajā varēs studēt 2000 studentu un strādāt 500 darbinieku. Kā trešā tiks būvēta Rakstu māja, kurā izvietos Humanitāro un Sociālo zinātņu fakultātes, kā arī šo virzienu zinātniskos institūtus. Šīs ēkas kopējā platība plānota 32 000 kvadrātmetru. Tā paredzēta pat 11 000 studentu un 1100 darbinieku. Jauno namu projektēšanu, būvniecību un ēku aprīkošanu paredzēts pabeigt līdz 2021. gadam.

Šo projektu īstenošanai nepieciešami 90 miljoni eiro. Tātad no EIB piesaistīta vien trešā daļa vajadzīgā finansējuma. Pārējo naudu LU cer iegūt gan no ES struktūrfondiem, gan no Latvijas valsts budžeta. Tāpat LU plāno universitātes pilsētiņas attīstībā ieguldīt pašu nopelnīto. Notiek arī sarunas ar citām bankām par iespējām saņemt komerckredītus. Jāpiebilst, ka LU joprojām atmaksā kredītu, kas 2014. gadā ņemts “Pohjola bank” Dabas mājas celtniecībai. Aizņēmuma summa bija seši miljoni eiro; vēl nav atmaksāti 5,8 miljoni eiro.

UZZIŅA

Junkera plāns: 4,1 miljards attīstībai

Tā sauktais Junkera plāns ir Eiropas Komisijas un EIB kopīgi īstenota iniciatīva. Plāns izveidots, lai attīstītu ES konkurētspēju. Tas paredz, ka EIB ieguldīs 4,1 miljardu eiro dažādos stratēģiskos projektos: ilgtspējīga transporta attīstībā, veselības aprūpē, izglītībā un pētniecībā. Latvijā sākotnēji vistuvāk apstiprināšanai bija Ķekavas apvedceļa attīstības projekts, tomēr tas ir apstājies.

LA.lv