Ekonomika
Bizness

“Look at Riga”: Pirmā, kas atsaucās mūsu vajadzībām 0

CItadeles arhīva foto

Piešķirot kredītu, banka “Citadele” palīdzējusi uzņēmumam “Look at Riga” īstenot unikālu projektu. Rīgas centrā, Melngalvju namā, rīdzinieki un galvaspilsētas viesi, noskatoties desmit minūšu garu daudzdimensiju kinofilmu, varēs no putna lidojuma apceļot un iepazīt Latvijas galvaspilsētu. Daudzdimensiju kinofilma, papildināta ar kustību imitāciju, paātrinājumu, vibrācijām, vēja brāzmām, ūdens šļakatām, rada skatītājos virtuālu sajūtu, ka viņi nesēž vis kinozāles krēslos, bet lido virs Rīgas.

“Pirmo daudzdimensiju kinozāli atvērām jau 2013. gadā Okupācijas muzeja telpās,” stāsta “Look at Riga” producents un režisors Arnis Aspers, “apmeklējot kinozāli, ko esam nosaukuši par informatīvās mākslas telpu, un noskatoties filmu, skatītāji, tostarp pārsvarā ārzemju tūristi, varēja tuvāk iepazīt Rīgu, tās ievērojamākās vietas. Vienlaikus turpat iekārtotajā veikaliņā varējuši apskatīt un iegādāties latviešu mākslinieku un daiļamatnieku darbus. Aizvadītajos teju četros gados mūs apmeklējuši aptuveni 150 000 rīdzinieku un galvaspilsētas viesu – lielākoties no Krievijas, Vācijas un Skandināvijas valstīm. Ja kinozālē bija tikai 12 sēdvietas, tad šāds apmeklētāju skaits liecina, ka mūsu piedāvājums bijis gana pieprasīts.”

Arī šis gads uzņēmumam “Look at Riga” bijis veiksmīgs, pieprasījums palielinājies sevišķi vasaras mēnešos, kad Rīgu parasti apmeklē ievērojami vairāk ārzemju tūristu nekā citos gadalaikos. Tikai jūlijā daudzdimensiju kinozāli apmeklējuši un filmu noskatījušies aptuveni 2800 skatītāju, savukārt informatīvajā mākslas telpā viesojušies no 8000 līdz 9000 interesentu.

Šim Latvijas uzņēmuma piedāvājumam bijis pieprasījums arī ārvalstīs, kurās šāda veida un satura projekts nekur vēl nav īstenots. Pēc Arņa Aspera teiktā, citās pasaules valstīs gan esot un tiekot uzņemtas daudzdimensiju filmas, bet ar izklaidējošu saturu. Turpretī nav tādas filmas, kurā būtu parādīta kādas valsts vai pilsētas vēsture un tās iedzīvotāju dzīvesveids un sasniegumi. Izņēmums gan ir Portugāles pilsēta Porto, kur šāda veida un satura projektu “Look at Porto” Latvijas uzņēmums jau paguvis īstenot pagājušajā gadā. Pašlaik notiek sarunas par šādas informatīvās mākslas telpas izveidošanu šīs valsts galvaspilsētā Lisabonā, kā arī Portugālei piederošajās Madeiras un Azoru salās. Par uzņēmuma “Look at Riga” piedāvājumu jau interesējušies vairākās Krievijas pilsētās – Sanktpēterburgā, Maskavā un Kazaņā, arī Gruzijas un Azerbaidžānas galvaspilsētās. Kā atklāj Arnis Aspers, šādu informatīvās mākslas telpu uzņēmums gribētu izveidot arī citu valstu lielākajās pilsētās, kā arī lidostās. Cita starpā pašlaik par to notiek sarunas ar lid­sabiedrību “Turkish Airlines”.

Tā kā šādas informatīvās mākslas telpas izveidošana, tostarp daudzdimensiju filmas uzņemšana, ir sarežģīts pasākums, kas prasa samērā lielus ieguldījumus, aizvadītajos gados par projekta īstenošanai nepieciešamo kredītu Arnis Aspers taujājis piecās bankās. Visās viņam esot gan laipni atbildējuši, ka projekts esot interesants un ka to vērtēšot. “Pieprasījumus rakstot un gaidot uz tikšanos, pagāja viena nedēļa, otra, tad mēnesis, bet nekas nenotika. Bijām pat pārsteigti, ka nekādas atsaucības nebija no Latvijā ļoti pazīstamas bankas, kuras klienti bijām aizvadītajos gados un kurā labi redzēja uzņēmuma apgrozījumu un maksātspēju,” stāsta viņš, “bet “Citadele” bija pirmā, kas nekavējoties atsaucās mūsu vajadzībām. Viņiem patika mūsu projekts. Viņi nāca mums pretī arī tajā ziņā, ka piekāpās dažām mūsu prasībām, kas citās bankās nemaz tik bieži nenotiek. Kopš šā gada pavasarī saņēmām kredītu, esam kļuvuši arī “Citadeles” pastāvīgie klienti.”

Pusgada laikā ar bankas piešķirto kredītu 115 000 eiro apmērā uzņēmums jau paguvis iegādāties jaunas kinodemonstrējumiem nepieciešamās skaņu un kinoprojekcijas iekārtas un aprīkojumu, kā arī izremontēt kino demonstrējumiem nepieciešamās telpas Melngalvju namā, kur agrāk atradās Valsts prezidenta kanceleja.

“Pašlaik mums vēl atlicis pabeigt jaunas daudzdimensiju filmas uzņemšanu, kas mazliet aizķērusies lietavu dēļ. Filmējam gan ar troses kamerām, gan ar droniem, cita starpā ir arī zem ūdens uzņemti kadri,” stāsta Arnis Aspers, “noskatoties to, skatītāji varēs ne tikai apceļot Rīgu no putna lidojuma, bet arī izlidot cauri Melngalvju namam, Mākslas muzejam, Valsts prezidenta pilij, Rīgas Biržas ēkā iekārtotajām mākslas darbu ekspozīcijām, Operas namam un citur. Ceram to pagūt tā, lai jauno kinozāli varētu atvērt un nodemonstrēt uzņemto apmeklētājiem 18. novembrī – Latvijas valsts svētkos.”

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Pieci padomi uzņēmējiem, lai varētu piesaistīt bankas līdzfinansējumu uzņēmuma attīstībai

Bankas finansējums ir būtisks balsts uzņēmējiem, kas vēlas attīstīt savu uzņēmējdarbību. Viens veids ir saņemt mikrokredītu bez ķīlas līdz 20 000 eiro, kur banka vērtē uzņēmuma finanšu plūsmu, bet, ja nepieciešams lielāks finansējums uzņēmuma attīstībai, tad kredīta piešķiršana prasa nopietnāku iedziļināšanos arī no bankas puses. Bankas “Citadele” Vidējo uzņēmumu apkalpošanas daļas vadītājs Guntis Mincis komentē, kādi nosacījumi ir būtiski, lai naudu uzņēmuma attīstībai bankā saņemtu.

Skaidra uzņēmuma vīzija. Uzņēmējam pirms finansējuma piesaistes ir svarīgi saprast un iezīmēt skaidru uzņēmuma vīziju. Tāpēc ir būtiski, lai uzņēmējs varētu orientēties attiecīgajā nozarē un spētu pamatot, kāpēc tieši šī ideja būs ilgdzīvojoša. Konkurentu izpēte, zināšanu kopums, vadības pieredze – tie ir komponenti, kas sekmē uzņēmuma attīstību. Piemēram, jaunu projektu izstrādē ir nepieciešams pamatojums, kas sekmēs uzņēmuma darbību, kādas rīcības tiks veiktas un, protams, to visu nepieciešams atspēkot ar skaitļiem.

Padziļinātas zi­­nā­ša­nas. Uzņēmējam ir nepieciešamas padziļinātas zināšanas un izpratne par savu biznesu, kā tā darbību ietekmē likumdošana, ekonomikas tendences konkrētajā nozarē. Tāpat bankai ir svarīgi pierādījumi, ka uzņēmējs ir ar pieredzi, kvalificēts un zinošs.

Plānošanas process. Ilgtermiņa plānošanas process uzņēmumiem palīdz saprast, kur uzņēmums vēlas būt pēc gada un kādā veidā to sasniegs. Ja uzņēmumam ir skaidrs attīstības plāns tuvākajiem gadiem un tas ir pamatots ar finanšu aprēķiniem, tad arī banka vienkāršāk un ātrāk var izsniegt finansējumu.

Darba organizēšanas process. Saimnieciskās darbības efektīva organizēšana ir viens no veiksmīgas uzņēmējdarbības stūrakmeņiem. Tas ir bieži arī būtisks aspekts uzņēmuma tēla veidošanai. Tāpēc arī banka, izsniedzot finansējumu, pievērš uzmanību uzņēmuma ražotnes vai pakalpojumu sniegšanas telpu tīrībai, sakārtotiem dokumentiem, ražošanas vai citiem uzņēmumā notiekošajiem procesiem.

Finanšu atskaites un bilances. Šim aspektam vairāk uzmanības vajadzētu pievērst mazo uzņēmumu īpašniekiem, lai tas nenotiktu pašplūsmā, kad jau uzņēmējs riskē pats ar savu naudu. Bieži vien mazos uzņēmumos īpašnieki dara visu paši, bet, uzņēmumam izaugot, pienāk tas brīdis, kad atmaksājas piesaistīt finanšu speciālistu, kas palīdz šīs lietas sakārtot. Arī bankā aizdevumu varam izskatīt daudz ātrāk, ja finanšu atskaites un bilances ir kārtībā.

citadele_logo_2016

LA.lv