×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
15. aprīlis, 2015
Drukāt

Pirmā zaļumu raža jau tirgū. Ciemos Nīcas pagasta Z/s “Silvas” (2)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Nīcas pagasta zemnieku saimniecībā “Silvas” sācies ražas un peļņas laiks. Lielajās siltumnīcās apmēram 2000 m2 platībā saimnieki IRĒNA un MĀRTIŅŠ KRĒTAIŅI jau sparīgi griež lociņus, salātus un citus zaļumaugus. Pamatus agro dārzeņu ražai viņi lika janvārī – laikā, kad ārā sprēgāja sals.

Siltumnīcas iztur vētras untumus

Gadiem ejot, Krētaiņu ģimene apguvusi dažādu dārzeņu audzēšanas knifus, tāpēc spējusi dažādot sortimentu Liepājas Pētertirgū, kas ir viņu produkcijas vienīgā realizācijas vieta. Plašs dārzeņu klāsts nepieciešams, lai būtu ko pārdot gada garumā. Visu tirdzniecības sezonu viņi piedāvā lociņus, marta beigās – salātaugus, dilles, redīsus, dažādus zaļumus, bet maija beigās arī pirmos apmēram 10 cm garos burkānus. Gurķīši uz letes parasti nonāk ap 15. maiju, agrie tomāti – ap Jāņiem. Savukārt ziemas mēnešos, kad siltumnīcu dārzeņi beigušies, taču tirgū vietu nepieciešams saglabāt, lieti noder kartupeļi, kāposti un sīpoli.

Mārtiņš izmācījies par mēbeļu galdnieku, un saimniecībai tas ir liels guvums. – Pats visu protu un daru, – lepojas saimnieks.

Pirms pieciem gadiem viņš iegādājies apkures katlu un pārveidojis to, lai varētu kurināt gan ar malku, gan šķeldu. Uznākot stipram salam, saimnieks siltumnīcās vēl iekurina rezerves krāsniņu, ko izgatavojis no lietotas degvielas mucas. Apkurei saimniecībā izmanto gan malku no pašu meža, gan šķeldu (zarus sasmalcina ar nopirkto šķeldotāju), gan ēveļskaidas, kas paliek pāri pēc galdniecības darbiem. Visas siltumnīcas ir pieslēgtas pie centrālapkures sistēmas. Stikla siltumnīcu, kurā ik gadu tiek audzēti stādi, sāk apkurināt janvārī. Tiklīdz atlaidusies zeme, apsēj un izstāda pirmos zaļumus arī plēves siltumnīcās. Lai tajās labi iesildītu augsni un gaisu, visā platībā zemē izvietotas plastmasas caurules. Dienā siltumnīcas piesilda saule, bet vakaros, kad gaiss atdziest, caurulēs cirkulē +60 °C karsts ūdens.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Malači,bet žēl ka Pētertirgū blakus vietējiem zemniekiem pilns ar nezināmas izcelsmes zaļumiem.Kāpēc viņus nenovieto atsevišķi.

  2. Malači! Darbīgi cilvēki,man prieks par JUMS!

Draugiem Facebook Twitter Google+