×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
10. februāris, 2015
Drukāt

Pirmais dzīvoklis ar valsts atbalstu (1)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Rīdzinieku Bērziņu ģimene – Aigars, Aleksandrs un Janīna saņem pirmo mājokļa kredītu.

Rīdzinieku Bērziņu jaunā ģimene kļuvusi par pirmo, kas nopirkusi sev dzīvokli, izmantojot bankas “Citadele” hipotekāro aizdevumu, kam par valsts galvojuma tiesu samazināts pirmās iemaksas apmērs.

Izmantojot bankas kredītu, Bērziņu ģimene par 52 600 eiro tikko nopirkusi 75 kvadrātmetru dzīvokli Pļavniekos, jaunā daudzstāvu dzīvojamā namā. Bankas izsniegtais aizdevums dzīvokļa iegādei, ievērojot klienta maksātspēju un valsts galvojumu, ir 39 516 eiro. Tas ir par 3952 eiro vairāk, nekā būtu tad, ja kredītam nebūtu valsts galvojuma,” skaidro bankas “Citadele” Privātpersonu kreditēšanas nodaļas vadītāja Baiba Tētiņa. “Pirmā iemaksa, kas Bērziņu ģimenei bija jāiemaksā uzreiz, – 13 084 eiro. Savukārt valsts galvojums bija 3952 eiro. Kredīta termiņš ir 20 gadi, tādējādi kredīta maksājums kopā ar procentiem ģimenei ir 270 eiro mēnesī,” viņa papildina.

“Par jaunu lielāku dzīvokli bijām sapņojuši jau sen un esam priecīgi, ka mūsu sapnis beidzot piepildījies. Protams, labi apzināmies, ka tās mums ir ilgtermiņa saistības. Bet, ja viss izdosies, kā esam plānojuši, divdesmit gadu nevajadzēs, kredītu atmaksāsim agrāk,” saka Bērziņu ģimenes galva Aigars.

Par bankas “Citadele” piedāvājumu Aigars uzzinājis nejauši kādā no publiskajām reklāmām, pēc tam ar kredīta noteikumiem sīkāk iepazinies bankas “Citadele” mājas lapā. Salīdzinājumā ar citu banku piedāvājumiem šis šķitis pats izdevīgākais.

“Protams, nauda pirmajai iemaksai pašiem jāsakrāj tik un tā, un arī turpmāk mums pašiem būs daudz jāstrādā, tomēr šāda valsts garantija neapšaubāmi ir atbalsts jaunajām ģimenēm,” atzīst Aigars.

Aigars Bērziņš ir uzņēmējs, kopā ar brāli viņam pieder savs autoremonta uzņēmums, savukārt viņa dzīvesbiedre Janīna strādā par operatori farmācijas uzņēmumā “Grindeks”. Viņu ģimenē jau aug mazais Aleksandrs. Līdz šim Bērziņu ģimene dzīvojusi Purvciemā nelielā padomju laiku apbūves dzīvoklītī. Bet, tā kā ar laiku ģimene varot kļūt kuplāka, lielāks dzīvoklis būšot vajadzīgs.

Pļavnieku jaunbūvē nopirktais dzīvoklis ir ar tā saukto pelēko apdari, pašlaik tam vēl trūkst starpsienu un vajadzīgā labiekārtojuma. Aigars Bērziņš lēš, ka dzīvokļa pabeigšanai būšot nepieciešami vēl vismaz 12 000 eiro. “Tā kā kredītam ir šis valsts galvojums gandrīz 4000 eiro apmērā, no iekrājumiem varēsim vairāk atlicināt jaunā dzīvokļa remontam un iekārtošanai,” viņš lēš.

Bērziņu ģimene cer, ka turpmākā mēneša vai pusotra laikā to izdosies pilnīgi izbūvēt un labiekārtot un ka uz pastāvīgu dzīvi tajā viņi varēs pārvākties jau aprīlī.

Kopš janvāra vidus, kad bankas “Citadele” valdes priekšsēdētājs Guntis Beļavskis un Latvijas Attīstības finanšu institūcijas “Altum” valdes priekšsēdētājs Rolands Paņko parakstīja sadarbības līgumu un kad tika izsludināta pieteikšanās, “Citadeles” kreditēšanas speciālisti atbildējuši uz vairāk nekā 1800 cilvēku jautājumiem.

“Starp interesentiem ir gan jaunās ģimenes ar bērniem, gan tādas, kas vēl tikai plāno ģimenes pieaugumu. Tas liecina, ka šis piedāvājums ir sadzirdēts un ka par to ļoti interesējas. Visbiežāk jauni ļaudis taujā par kredītiem labiekārtotu divu vai triju istabu dzīvokļu pirkumiem,” atzīst bankas pārstāve Baiba Tētiņa. “Kopš 15. janvāra līdz šai dienai 110 ģimenes jau ir izlēmušas un iesniegušas mums dokumentus kredīta saņemšanai. Pārsvarā tās ir ģimenes vecumā no 31 līdz 40 gadiem. Apmēram pusei šo ģimeņu ir viens bērns, pārējām ir divi vai trīs bērni. Starp kredītu pieteicējiem pat ir ģimene ar sešiem bērniem. Lielākā daļa jauno ģimeņu grib iegādāties savu mājokli gan tāpēc, ka apnicis īrēt, gan tāpēc, ka negrib visu mūžu dzīvot vienā dzīvoklī ar vecākiem un vecvecākiem.”

Kopš janvāra vidus hipotekārajam kredītam ar valsts galvojumu visvairāk bankā pieteikušās rīdzinieku ģimenes. Aptuveni divas trešdaļas gribētu saņemt kredītu līdz 40 000 eiro apmērā, pārējām ir ieceres par lielākām summām.

Latvijas Attīstības finanšu institūcijas “Altum” valdes priekšsēdētāja vietnieks Jēkabs Krieviņš atklāj, ka ar jau piešķirtajiem 332 678 eiro valsts galvojumus varot izsniegt aptuveni 200 līdz 220 ģimenēm. Bet, tā kā janvāra beigās valdība nolēma papildus piešķirt 635 295 eiro, pašlaik pieejami jau 967 973 eiro. Tādējādi galvojumus varēšot saņemt ap 600 jauno ģimeņu. “Altum” pārstāvis cer, ka šim valsts atbalstam jaunajām ģimenēm ar bērniem tomēr atsauksies arī citas bankas.

Kā zināms, citas bankas atteikušās piedalīties tāpēc, ka tām nepatīk Maksātnespējas likuma grozījumi, kas paredz saīsināt maksātnespējas procedūru un ieviest tā dēvēto “nolikto atslēgu” principu. Tas nozīmē, ka, izsolē pārdodot bankā ieķīlāto īpašumu, parādniekam zūd atlikušās bankas parāda saistības. Šāda kārtība skartu tikai tos parādniekus, kuriem bijis ieķīlāts īpašums, un izsolē tiktu pārdots viņu vienīgais mājoklis. Citās komercbankās uzskata, ka ar šādiem likuma grozījumiem Latvijā, sevišķi novados, hipotekārā kreditēšana pilnīgi apstāsies.

Minētie likuma grozījumi, kurus plānoja ieviest jau šā gada 1. janvārī, pašlaik atlikti līdz 1. martam. Bet, kā vēsta komisijas priekšsēdētājs An­dris Bērziņš, šādus tos varētu nepieņemt vispār. To vietā plāno citus, kas ļautu kredītu ņēmējiem izvēlēties vienu no diviem kredīta līgumiem – pirmo ar “noliktajām atslēgām”, bet otru ar pilnu kredītņēmēja atbildību.

Pašlaik Maksātnespējas likuma grozījumi iekļauti 12. februārī paredzētās Saeimas sēdes darba kārtībā, paredzot to nodot vērtēšanai komisijām, par atbildīgo nosakot Juridisko komisiju.

Banka “Citadele” pašlaik ir vienīgā banka Latvijā, kas izsniedz hipotekāros kredītus ar valsts galvojumu ģimenēm ar bērniem.

Valsts galvojuma apmērs atkarīgs no bērnu skaita ģimenē:

* ar vienu bērnu – līdz 10% apmērā no aizdevuma summas, bet ne vairāk kā 10 000 eiro;

* ar diviem bērniem – līdz 15% apmērā no aizdevuma summas, bet ne vairāk kā 15 000 eiro;

* ar trijiem un vairāk nepilngadīgiem bērniem – līdz 20% apmērā no aizdevuma summas, bet ne vairāk kā 20 000 eiro.

Piemēram, ģimenei ar diviem bērniem, kas plāno nopirkt dzīvokli par 60 000 eiro ar kredīta termiņu uz 20 gadiem un 3,5% likmi, valsts galvojums 15% apmērā no aizdevuma summas samazina pirmo iemaksu vairāk nekā uz pusi. Tomēr kredītu ņēmējam jāatceras, ka izsniegtā aizdevuma kopsumma nesamazinās. Par valsts galvojuma tiesu klientam sarūk tikai pirmās iemaksas apmērs.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Lēts reklāmas triks naivajiem,kas tic, ka reāli ikdienā tas tā notiks!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+