×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.6°C
Bernhards, Boriss, Rojs
Pirmdiena, 20. augusts, 2018
25. jūnijs, 2017
Drukāt

Māris Antonevičs: Pirmais eksāmens KNAB vadītājam. Pagaidām teorētisks… (14)

Foto - Sintija Zandersone/LETAFoto - Sintija Zandersone/LETA

Jēkabs Straume

Katrs, kurš mēģinājis kļūt par autovadītāju, zina, ka apliecības iegūšanai pamatā ir divi pārbaudījumi – teorijas eksāmens un praktiskais jeb auto vadīšanas eksāmens. Teorijas daļā topošajam autobraucējam tiek piedāvātas dažādas iespējamās situācijas ceļu satiksmē, kurās jāatrod pareizais risinājums. Tikai pēc tam, kad iziets šis pārbaudījums, censonis var sēsties pie stūres un apliecināt savas praktiskās iemaņas.

Būtu ļoti interesanti, ja šāds pārbaužu cikls būtu jāiziet arī pretendentiem uz augstiem valsts amatiem. Te, protams, varētu rasties problēmas ar praktisko daļu, jo nevar taču laist topošo amatpersonu uz nedēļu nedaudz pavadīt iestādi, tikai lai pārliecinātos, kā viņš ar to spēj tikt galā. Taču piedāvāt dažādas teorētiskas situācijas un novērtēt spēju uz tām reaģēt (turklāt ne tikai pareizi, bet arī radoši) – tas gan būtu vērtīgi.

Grūti spriest, kā tika pieņemti lēmumi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vadītāja konkursa komisijā, jo šis process bija ļoti slepens, taču vienīgā izvirzītā kandidāta Jēkaba Straumes iztaujāšana Saeimā bija diezgan formāla. Tur vairāk tika prašņāts par iepriekšējo darbavietu, ģimeni, uzdoti vispārīgi jautājumi, ko vajadzētu mainīt KNAB un tamlīdzīgi. Palika iespaids, ka tobrīd lēmums jau bija pieņemts, ko apstiprināja arī sekojošais balsojums Saeimā – 89 balsis “par” (te gan vēsturisks atgādinājums, ka vēl pārliecinošāks atbalsts bija iepriekšējam KNAB vadītājam Jaroslavam Streļčenokam, par kuru vēlāk daudzi atbalstītāji neslēpti rauca degunu).

Tomēr teorētisko eksāmenu J. Straumem negaidīti piespēlēja dzīve. Tieši viņa apstiprināšanas nedēļā tika publiskota daļa no tā sauktajām oligarhu sarunām viesnīcā “Rīdzene” 2011. gadā, kurās parādās pavisam konkrētas koruptīvas shēmas un amati tiek izmantoti personīgās interesēs. Un tā nu viens no pirmajiem jautājumiem jaunajam KNAB vadītājam bija tieši par šīm sarunām. Nav pārliecības, ka viņš šo teorētisko eksāmenu tiešām būtu sekmīgi nokārtojis. Lai gan var novērtēt centību atbildēt tā, lai kolēģiem no citām tiesībsargājošām iestādēm nerastos satraukums, ka te atnācis kāds jauns “revolucionārs”, vienlaikus nedaudz arī pakairināt sabiedrības ilgas pēc taisnīguma.

Ko tad pateica J. Straume? Lūk, fragments no viņa intervijas Latvijas Televīzijas raidījumam “Viens pret vienu”: “Izlasot lēmumu par šā kriminālprocesa izbeigšanu, ir skaidrs, ka tas bija pamatots. (..) Ļoti vienkārši – nebija savākti pierādījumi. Tas, kas tika noklausīts sarunās, neapstiprinājās dzīvē vai arī netika noskaidrots. Tur bija izmeklēšanas veiksmes jautājums… Nebija saņemtas atsevišķās atbildes, kuras varētu palīdzēt noskaidrot patiesos labuma guvējus. Bija arī informācijas noplūde, arī no KNAB. Iesaistītās personas bija lietas kursā par to, ka tiek mēģināts noskaidrot atsevišķas viņu darbības. (..) Netika iegūti pierādījumi, lai prokurors varētu virzīt kriminālvajāšanu un lietu virzīt uz tiesu.”

No iepriekšteiktā izriet, ka Straume attaisno prokuratūru (nevajag aizmirst, ka tikko ģenerālprokurors bijis viens no locekļiem konkursa komisijā, kas viņu izraudzījusies), un lietas izgāšanā vaino KNAB darbiniekus. Taču arī te Straume tomēr ir sapratis, ka nedrīkst būt skarbs un tajā pašā intervijā atrunājas, ka nevar runāt par izmeklētāju neprofesionālismu: “Negribu tā teikt. Visi, kas strādāja pie šīs lietas, bija profesionāļi.”

Bet kas tad īsti bija nepareizi? Te nu Straume lokās un izspēlē pat tādu versiju, ka oligarhi, iespējams, zinājuši par noklausīšanos, tāpēc viesnīcas numuriņā blefojuši par visām tām shēmām, bet patiesībā neko nelikumīgu nav darījuši. Tā nu gan noticēsim…

Beigās tomēr neliela nodeva tiek arī tiem skatītājiem, kas varbūt jau nedaudz sākuši vilties jaunā KNAB vadītāja pozīcijā, kur būtiskāk šķiet atrast labu attaisnojumu nevarēšanai, nevis iedvesmot uz darbību: “Es saprotu, ka tas ir smagi. Tā ir bēdīga situācija, nav jābaidās šī vārda – tā bija valsts nozagšana.”

Smaga diagnoze, bet diezgan miglains, lai neteiktu nekāds priekšstats par ārstniecības metodēm. Varbūt KNAB vadītājam arī detalizēti nebūtu ar tām jāiepazīstina plaša publika, bet vismaz jārada pārliecība, ka tādas ir. Teorētiskajam eksāmenam parasti seko praktiskais, un tas vēl priekšā.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Мадам Грицацуева Atbildēt

  “Būtu ļoti interesanti, ja šāds pārbaužu cikls būtu jāiziet arī pretendentiem uz augstiem valsts amatiem.”
  – Uz virsspraagov.i neaizvilki, antonevich ?
  “Smaga diagnoze, bet diezgan miglains, lai neteiktu nekāds priekšstats par ārstniecības metodēm. Varbūt KNAB vadītājam arī detalizēti nebūtu ar tām jāiepazīstina plaša publika, bet vismaz jārada pārliecība, ka tādas ir. Teorētiskajam eksāmenam parasti seko praktiskais, un tas vēl priekšā.”
  ….. no 12 Ilfa_petrova kreeslu epopejas pazistams taa kaa nebuutu gadijumaa personazhs – plashpublikas dakteris diagnosts … kaa jau tas aarstnieciibaa pienjemts .

  • tadu antonovichu gara lidojums. Pie pilnas paarlieciibas par to, ka lido visam paari . ( Cik redakcija un partkoms atljauj, protama lieta )

 2. A pamelai taisnība, vismaz pagaidām,- nekādu optimismu par KNABa darba uzlabošanos pēc tās 1:1 intervijas neredzu!

 3. ATKĀRTOJU !!!——tā ir arī ZZS marionete !!Tikai izvilkta no slepenas iestādes lai nevarētu izķidāt kā parastu kandidātu.To JAU pierāda viņa teiktais otrajā dienā/ cik fiksi !/ par to,ka oligarhu lieta pareizi slēgta.Nonsens !!Arī “balto aokaklīšu”aizstāvība utt.Viss būs pa vecam !!

 4. Jā, Kučinskis jaunajam KNAB vadītājam lika noprast, ka no viņa tiek gaidīts: “Nelidot augstāk par vistu kūts laktu/Vismīļāki domāt par dējamo kaktu…” Vai Kučinskim par šādu nedemokrātisku un nepieļaujamu “atļaušanos” un ZZS “maizes devēju” prasību deklarēšanu – kā pirmo noteikumu, jaunajam vadītājam stājoties KNAB amatā – nevajadzētu atkāpties no premjera amata?! Bet… Latvijā visi trīs dienas svinēja Līgosvētkus un, kā cerēja premjers, visu būs piedevuši un aizmirsuši… Vai tiešām?! Tad mēs vēl ilgi neko labāku nebūsim pelnījuši!

  • “Nelidot augstāk par vistu kūts laktu/Vismīļāki domāt par dējamo kaktu…”
   – te jau tas skaidrs
   – 3 A un tu lidosi no sava krēsla.
   Kam nav skaidrs kāpēc Kučinskis tā satraucies – nerīkosies, nebrīdinās – lidos pats… 3 A svilnienu pavadīts…

 5. Pirmais eksāmens, kā man liekas, un ņemot vērā smago laipošanu, tika nokārtots knapi uz 3 ar mīnusu. Un slepenību, kādā notika kandidāta izvirzīšana un “izvērtēšana”, citu kandidātu slēpšana, aizvien skaidrāk izvirzās šaubas par šī varianta izvēles patiesiem mērķiem, proti, ka Straume izraudzīts ar nolūku viņu virzīt bez ierunām, citi kandidāti, ja tādi bija, tika nobīdīti malā. Varbūt neviena cita kandidāta pat nebija. Ne velti Mārtiņu Krieviņuno amata Kučinskis padzina par Streļčenoka nevirzīšanu. Te jums parādīšu, var aizdomāties aiz slepenības plīvura, būs vēl labāks kandidāts!? Ne velti tik liela vienprātība Saeimā. Latvijai būs labi laiki, gan jau?!

  Nu, nebūs nopietna eksāmena.

 6. Izskatās, ka nevisi Lembergam vietnieks, bet drīzāk Streļčenoka aizvietotājs. Lasi kādu citu komentāru:

  Jēkabs Straume, nezinot lietas materiālus un nezinot to, ka prokuratūrā, kā stāstīja Latvijas Radio, esot pazudušai dokumenti, kas bijuši KNABa izmeklēšanas lietā, apliecināja – lēmumu lasīju, “likumīgi un pamatoti” izbeigta lieta. Tas ir nopietns precedents, manā skatījumā Straume apliecina, ka es, Jākabs Straume, paužu viedokli saimnieka labā, lai neviens nekasās vairs klāt. Ja Straume nebūtu “saimnieka” kalps, viņš kā nopietnas organizācoijas bijušais darbinieks ar lielu stāžu, ja viņš ir nopietns un gudrs, nebūtu steidzies ar secinājumiem šajā lietā, būtu paskatījies KNABa operatīvajā lietā, pajautājis izmeklētājam, ieskatījies lietā, tad secinājis, bet šiet – uz karstām pēdām glaimojot – re, izmeklēja un neko nesameklēja, izbeigta lieta pareizi. Viņam bija sakāms, ka lēmums izskatās pareizs, bet ka viņš nevar vērtēt un atbildēt,kādēl lieta tāda, kāda tā ir vai tml. Un viņš laipo, ka izmeklētāji bija profesionāli. Kā tā, lieta izgāzās un izmeklētāji profesionāli? Tātad prokurors izgāza leitu? Straume, manuprāt, ar steigu un pāragri nolika pie “kauna staba” visus izmeklētājus, kuri bija iesaistīti lietā. ArTad Straumem jāsāk ar nākamo procedūru – jāturpina Streļčenoka darbs – padzīt KNABA izmeklētājus vai viņi jau nostādīti neveiklā situācijā, notikusi savstarpējā neuzticēšanās vai kā šo situāciju raksturot – strupceļs, nevis iespēja “saliedēt” kolektiīvu. Tie pārējie, kuri strādās, būs iedragāti arī.

  Nezinu, varbūt kļūdos, bet manuprāt, Strauame iesāka ar to, kāda ir viņa īstā seja, kam viņš kalpos un kas viņu iebīdīja amatā. Ja tā, tad ir skaidrs – “āža kāja lien laukā”, lai kā to slēptu.

  Straumem jāsāk atlaist visus darbiniekus un komplektēt no jauna, spēcōigus kadrus, nevis tādus turēt, kādi ir pašlaik. Un “spēcīgi”priekša pateica premjers – noteica ģenerālo līniju – vāc Straume sev un man labvēlīgus gadrus, vecos neņem, var atnākt pakaļ lembergam vai v\ēl kādam no ZZS. Ko tad? – tā izriet doma.

  Māris Kučinskis arī par’dījā “āža ka’ju”, viņam par tādu iejaukšānos būtu jāatkāpjas.

 7. ……………..Straume lokās un izspēlē pat tādu versiju, ka oligarhi, iespējams, zinājuši par noklausīšanos,……………
  Tad jāpasaka kurš tad nopludināja izmeklēšanas(noklausīšanās) faktu. Ir tādas ziņas?

 8. IZSKATAS,KA LEMBERGAM BUS LABS VIEETNIEKS.JAPARLIECINAS VAI ZAGT UN MELOT PROT.

 9. Redzams, zēns ļoti rūpējās par savu ārējo izskatu…..

 10. Eksāmens būs bijis jāiztur pie Lemberga pirms izvirzīšnas amatam. Nebija sabijis amatā ne pilnu nedēļu, kad paziņoja – lieta izbeigta pamatoti. Ģeniāli! daudzu, daudzu gadu savāktais, izskatītais nekādi nevarētu ietilpt vienā sējumā. Tur jābūt vairākiem plauktiem, bet šis iepazinies, izvērtēji, novērtējis pa vienu dienu, kur advokāti un tiesneši studē tādas lietas gadiem. Otrs ekāmens pie Kučinska – tā kā neņemtu nekādus oligarhu medniekus darbā. Bet protams, ka ne.
  Jā, ja tā padomā, laikam nav tādas valsts, kur pretizlūkošanā nav iefiltrēti vai savervēti Krievijas kalpi.

 11. Smaga diagnoze, bet diezgan miglains, lai neteiktu nekāds priekšstats par ārstniecības metodēm. Varbūt KNAB vadītājam arī detalizēti nebūtu ar tām jāiepazīstina plaša publika, bet vismaz jārada pārliecība, ka tādas ir. Teorētiskajam eksāmenam parasti seko praktiskais, un tas vēl priekšā.
  ———————————-
  Taisnība! A tas pirmais komentētājs (Xxx) laikam ir no Straumes kuluāriem…

 12. Žurnālisti savam eksāmenam vispār netiktu pielaisti, autora interpretācijā….informatīvā telpa par šauru, jāapspēlē varbūtības un nenotikuši notikumi?

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Politiķi laukos zvejo balsis

Tuvojoties 13. Saeimas vēlēšanām, deputātu kandidāti dodas biežākās vizītēs pie Latvijas vēlētājiem uz novadiem.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+