×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
28. decembris, 2017
Drukāt

Latvijā beidzot saražo pietiekami elektroenerģiju pašu patēriņam (6)

Foto - Artūrs Kārkliņš/LETAFoto - Artūrs Kārkliņš/LETA

Vieniem traģēdija, citiem veiksme. Tā var nosaukt lietavas, kuras šogad plosījās un joprojām neatkāpjas Latvijā. Kaut arī oficiālus datus “Augstsprieguma tīkls” (“AST”) publicēs tikai janvāra vidū, jau šobrīd diezgan droši var prognozēt, ka Latvijā beidzot izdevies saražot tik daudz elektroenerģijas, lai ar šo apjomu nodrošinātu visu valstī esošo elektrības patēriņu.

Jau novembra sākumā “AST” informēja, ka pirmo reizi pēdējo desmit gadu laikā 12 secīgos mēnešos (2016. gada oktobris – 2017. gada septembris) Latvijā saražots vairāk elektroenerģijas, nekā patērēts, vietējai ģenerācijai sasniedzot 101% no patēriņa. Gada griezumā “AST” oficiālus datus plāno paziņot nākamā gada janvāra vidū. Taču apskatot Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datus, redzam, ka šogad jau 11 mēnešos elektrības saražota vairāk nekā visā gadā pērn. Tā kā pērn decembrī saražoja 748 miljonus kilovatstundu elektrības un patērēja mazāk – 668 mlj. kWh, tad lietavu dēļ var diezgan droši prognozēt, ka šā gada decembrī hidroelektrostacijas, termoelektrostacijas, koģenerācijas stacijas un vēja stacijas būs saražojušas ne mazāk elektrības arī šā gada decembrī, ar ko vajadzētu pietikt, lai 2017. gads beidzot būtu enerģētiski neatkarīgs.

Lieliskos šā gada elektroenerģijas ražošanas rādītājus var lasīt arī “Elektrum” decembra elektroenerģijas tirgus apskatā. “Latvenergo” valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs norāda, ka labos rezultātus sekmējusi elektroenerģijas izstrāde Daugavas hidroelektrostacijās (DHES). “Provizoriskie rezultāti liecina, ka šā gada vienpadsmit mēnešos DHES saražotas 3774 TWh jeb 57% no kopējās Latvijā izstrādātās elektroenerģijas. Salīdzinājumam – 2016. gadā tādā pašā periodā izstrādātas 2112 TWh jeb 39%. DHES izstrādi veicinājusi ūdens lielā pietece Daugavā, vidēji 767 m3/s jeb 89% virs apjoma, kas novērots attiecīgajā periodā gadu iepriekš,” norāda Ā. Žīgurs.

Savukārt kompānijas tirdzniecības daļas speciālists Jurģis Kalniņš norādījis, ka nokrišņu ietekmi var izteikti redzēt arī novembrī. “Daugavas hidroelektrostaciju izstrāde novembrī salīdzinājumā ar oktobri pieaugusi par 27% līdz 460 GWh. Salīdzinājumam – pēdējo piecu gadu laikā novembrī vidēji tika izstrādāti 206 GWh elektroenerģijas. Arī Rīgas termoelektrostaciju izstrādes apjoms jau trešo mēnesi pēc kārtas uzrādījis kāpumu, novembrī sasniedzot 113 GWh, kas pret oktobri ir kāpums par 11%,” norāda J. Kalniņš.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Kaut ko nesaprotu, kāpēc tec jākāpina apjoms un jāmaksā oik, ja pietiek ar ūdeni?

 2. a ka ar tas pardošanu ārpus lv ? par pazeminatu cenu kā šeit ?

 3. Vieniem traģēdija, citiem veiksme. Tā var nosaukt lietavas, kuras šogad plosījās un joprojām neatkāpjas Latvijā. “Provizoriskie rezultāti liecina, ka šā gada 11 mēnešos DHES saražotas 3774 TWh jeb 57% no kopējās Latvijā izstrādātās elektroenerģijas. Termoelektrostacijas, koģenerācijas stacijas un vēja stacijas būs saražojušas ne mazāk elektrības, ar ko vajadzētu pietikt, lai 2017. gads beidzot būtu enerģētiski neatkarīgs.
  ===================
  Dažs labs LABI nopelnīs, izņemot nabaga elektroeneŗgijas patērētāju …iedzīvotājus, kuriem jāmaksā arvien VAIRĀK un vairāk …

 4. kam tā liekā elektriba ir vajadzīga ??? pārdot ārzemēs to nedzrikst, jo neviens nepirks dardzības dēļ (OIK dēļ). sanāk, ka ražojam, lai piepelnītos kogenerācijas stācijas.

  • Kāds vēl OIK??? Cenu elektrībai nosaka tirgus, ne OIK starptautiski. OIK pievieno ar valsts normatīvo regulējumu ne, piemēram, Vācijā OIK ir daudz reizes augstāks kā Latvijā, bet TĀ NAV elektrības cena, tā ir komponene, ko pievieno elektrības cenai, tas ir kā nodoklis, kurš katrā valstī ir citāds un Latvijas OIK netiek piemērots eksportējot elektrību.

 5. Pateicoties siltajam laikam!!! Savādāk diez vai, jo no tām fiktīvajām ražotnēm nav nevienas kilovatstundas.

Draugiem Facebook Twitter Google+