Tehnika
Tehnoloģijas

Pirmais Igaunijas satelīts otro reizi šonedēļ izvairās no sadursmes ar atlūzām 0

Foto-LETA/AFP

Igaunijas pirmais satelīts “ESTCube-1” svētdien jau otro reizi šonedēļ izvairījies no sadursmes ar kosmosā lidojošajām atlūzām.

Krievijas radioamatieris Dmitrijs Paškovs informēja, ka ir uztvēris satelīta radiosignālu pēc laika, kad bija iespējama tā sadursme ar Krievijas raķetes atlūzām. Tas nozīmē, ka ar Igaunijas pirmo mākslīgo Zemes pavadoni viss ir kārtībā.

Jau ziņots, ka arī piektdien Igaunijas satelītam izdevās izvairīties no kosmosā lidojošajām Krievijas militārā satelīta atlūzām.

Igaunijas mikrosatelītu “ESTCube-1” 7.maijā nogādāja izplatījumā Eiropas raķete “Vega”. Tas riņķo ap Zemi 660 kilometru augstumā ar ātrumu 7,6 kilometri sekundē.

Igaunijas  satelīta galvenais uzdevums ir veikt pirmo elektriskās saules buras komponenšu testu. Elektriskās saules buras izgudrotājs ir Somijas Meteoroloģijas institūta pētnieks Peka Janhunens. Elektriskā saules bura ir kosmiskā aparāta virzīšanas  veids, kas izmanto saules vēja dinamisko spiedienu paātrinājuma iegūšanai. Tas izmanto elektrisko lauku, lai atstarotu saules vēja protonus un iegūtu impulsu no tiem.

Igaunijas  satelītam ir kuba forma, tā izmēri ir 10x10x10 centimetri un svars – 1,05 kilogrami. To uzbūvējuši studenti no Tartu Universsitātes, Tallinas Tehniskās universitātes, Igaunijas Aviācijas akadēmijas un Igaunijas Dabaszinātņu universitātes. Projektu vada pētnieki no Tartu Observatorijas un pasniedzēji no Tartu Universitātes.

Satelīta izstrādē dalību ņēmuši Tartu Universitātes studenti no Latvijas, Lietuvas, Vācijas un Ukrainas, kā arī praktikanti no Ventspils Augstskolas un Latvijas Universitātes. Projekta starptautiskie partneri ir Somijas Meteoroloģijas institūts, Helsinku Universitāte, Jiveskiles Universitāte, Austrumsomijas Universitāte un Vācijas Kosmosa aģentūra.

LA.lv