×
Mobilā versija
+5.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
24. augusts, 2015
Drukāt

Pirmo lietu sola trešdien. Saimnieki atklāj, kā sausums ietekmējis dārzeņus un rudens augļus

Foto-FotoliaFoto-Fotolia

Gustavs Norkārklis, z/s “Salenieki” saimnieks: “Audzējam ķirbjus 6,5 ha platībā. Šis siltais laiks tiem nāk tikai par labu, arī mitruma ir pietiekami. Pirms tam vēsais pavasaris ietekmēja stādu audzēšanu, vēlāk vēsā vasara atstāja savu ietekmi arī uz ķirbju augšanu. Pašlaik tie ir saņēmušies, taču viss par 2 – 3 nedēļām ir aizkavējies. Šogad tie vēl ziedēja laikā, kad jau vajadzēja būt augļiem. Tagad gan naktis kļūst arvien vēsākas, sāk dzeltēt lapas, līdz ar to cerētās ražas nebūs. Taču sūdzēties nevar, katrs gads lauksaimniecībā ir citāds.”

 

Māra Rudzāte, SIA “AROSA-2” saimniece: “Sausums jau vērojams kopš jūnija. Sākumā ražas prognozes bija optimistiskas, bet tagad tās vairs nav tik labas. Āboli ir mazāki, tie sākuši jau birt. Paveicies ir tiem, kam ir laistīšana. Ogas arī ir mazākas, nav paspējušas nobriest. Labi, ka iestājās siltums, taču naktis ir aukstas un augļi gatavojas tieši naktīs. ”

 

Ilmārs Immurs, “Jaunozolu” saimnieks: “Vēl grūti pateikt, kā sausums ietekmējis kartupeļu ražu. Agrās šķirnes tas nav ietekmējis, jo kartupeļi jau paspēja izveidot bumbuļus, bet vēlīnās šķirnes gan var ciest un raža var nebūt gaidītā, ja sausums turpināsies. Šobrīd ir grūtības ar kartupeļu novākšanu, jo zeme ir sausa, novācot tā strauji izbirst, un kartupeļi tiek traumēti.”

 

Arnis Radomišķis, z/s “Dižķuņķi”: “Dižķuņķu” saimniecībā audzējam ļoti tradicionālu sortimentu: galda bietes, burkānus, kartupeļus. Šobrīd raža neizskatās īpaši labi, turklāt lietus nav lijis jau kopš mēneša sākuma. Burkāni tiek laistīti naktīs, dažreiz līdz pat sešiem no rīta. Šajā Latvijas pusē augsnes mitrums ir zem augu normālai attīstībai nepieciešamā minimuma. Kartupeļi jau ir paspējuši nobriest, bet burkāniem pietrūkst mitruma. Pavasaris bija pilnīgi pretējs – auksts un mitrs, nevarējām dārzeņus laikus iestādīt. Uz mitrumu var cerēt tikai tie lauki, kas ir tuvāk mežam. Taču, par šā gada ražu nesūdzamies – ir bijuši līdzīgi gadi. Paredzam, ka galda bietes, sīpoli un burkāni līdz ražas novākšanai būs labi nogatavojušies.”

 

Jānis Bērziņš, asociācijas “Latvijas dārznieks” vadītājs: “Situācija sausuma dēļ vēl nav kritiska, taču, ja tā turpināsies, gaidāmo ražu sausums var ietekmēt. Ražotāji, protams, var sākt laistīt savus dārzus, taču jārēķinās, ka tad to vajadzēs darīt regulāri. Vasaras pirmajā pusē, vēsums un zemā temperatūra ietekmēja dārzeņu augšanu, īpaši tas attiecas uz siltummīlošajiem augiem, piemēram, ķirbjiem, ar kuru ražu varētu būt problēmas. Dažādos novados situācija ir atšķirīga, dažviet ir ļoti sauss, bet citur mitruma vēl pietiek. Ja pēc lielā sausuma uznāks stipras lietusgāzes, tas gan var radīt problēmas – var sākt plaisāt burkāni.”

 

Mārtiņš Bogušs, z/s “Apiņi” saimnieks: “Prognozējam, ka šogad raža būs laba, taču aizkavējusies par vienu mēnesi – tas aukstā pavasara dēļ. Bet vasaras otra puse sekoja ar sausumu un karstumu. Biju cerējis uz krietni labāku ražu. Šobrīd raža ļoti neatšķiras no pagājušā gada. Mūsu laukos ir labi padevušies brokoļi un ledus salāti, ne tik labi ziedkāposti, kā arī pārējie dārzeņi, kas stādīti vasaras otrajā pusē. Arī turpmākā rudens sezona šobrīd izskatās diezgan laba. Vasaras sākumā gan nīkuļoja kāposti, bet kartupeļiem ir lieli bumbuļi, taču to ir maz.”

 

UZZIŅA

Pirmo lietu sola trešdien

* Šogad augustā bijis īpaši maz nokrišņu, kas radījis raizes dārzeņu audzētājiem. Speciālisti vērtē, ka mitruma trūkums varētu būtiski ietekmēt ražas daudzumu un kvalitāti, kas var atsaukties uz zemkopju ienākumiem.

* Šomēnes Latvijā pārspēti 34 maksimālās un 17 minimālās gaisa temperatūras rekordi. Nav izslēgta iespēja, ka tuvākajās dienās tiks pārspēts vēl kāds karstuma rekords. Pēc “Global Forecast System” prognozes, siltākā diena būs otrdiena, 25. augusts, kad gaisa temperatūra valsts lielākajā daļā paaugstināsies līdz +27; +30 grādiem.

* Sinoptiķi arī šīs nedēļas sākumu sola bez vērā ņemamiem nokrišņiem. Tikai naktī uz trešdienu, sākot no valsts rietumiem, debesis apmāksies un uzlīs, vietām iespējamas pērkona lietusgāzes. Īslaicīgs lietus gaidāms arī trešdien pa dienu.

Avots: BNS, LETA

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+