×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
11. aprīlis, 2014
Drukāt

Cukura diabēta pacientiem ar vienu konsultāciju gada laikā nepietiek (1)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Kopš 2000. gada cukura diabēta pacientu skaits Latvijā ir palielinājies vairāk nekā divas reizes. Katru gadu reģistrē vidēji 7200 jaunus saslimušos, no kuriem aptuveni 96% ir 2. tipa diabēta slimnieki. Tikai neliela daļa no visiem ir pastāvīgā endokrinologa gādībā. Pārsvarā slimnieki regulāri apmeklē savu ģimenes ārstu, tas ir ērtāk un lētāk, un tikai komplikāciju gadījumā saņem nosūtījumu pie speciālistiem. Dažu ģimenes ārstu aprūpē ir līdz pat divsimt diabēta pacientiem.

Tukuma ģimenes ār­stes Guntas Balodes praksē reģistrēti 2000 pacientu, no kuriem 78 sirgst ar diabētu. Arī viņas pieredze liecina, ka šo pacientu skaitam ir tendence pieaugt. Turklāt agrāk 2. tipa cukura diabēts attīstījās pēc 40 gadu vecuma, taču tagad arī jaunākiem cilvēkiem, ko ārste skaidro galvenokārt ar neveselīga uztura lietošanu.

Atklājot cukura diabētu, daktere izraksta nosūtījumu pie endokrinologa, taču, lai saņemtu kompensējamo medikamentu recepti, pacienti pie ģimenes ārstes turpina ierasties vidēji reizi divos mēnešos, un vienmēr tiek pārbaudīts veselības stāvoklis, jo šiem slimniekiem nepieciešams veltīt īpašu uzmanību.

Mainīt dzīvesveidu


Kad radušās cukura diabēta izraisītās sūdzības – pastiprinātas slāpes un biežāka urinēšana – slimība ir jau pilnā plaukumā. Bieži vien cukura diabēts pacientam tiek atklāts nejauši, jo sākumā sūdzību var nebūt. “Ja cukura jeb glikozes līmenis asinīs paaugstināts tikai nedaudz (6,2 mmol/l), vispirms iesaku fiziski aktīvāku dzīvesveidu un atbilstošu diētu, taču, ja, atkārtojot analīzes, uzlabojuma nav, jālieto medikamenti. Tiem pacientiem, kam ir krietni palielināts svars, tabletes glikozes līmeņa pazemināšanai izrakstu nekavējoties. Aptaukošanās, kas veicina slimības attīstību un padara sliktākas prognozes, ir apmēram pusei manu diabēta pacientu,” stāsta G. Balode. “Pacientiem, kas jau ilgstoši slimo un kam cukura līmenis asinīs svārstās ap 7 – 8 mmol/l, nepieciešams injicēt insulīnu. Daži no tā baidās, taču endokrinoloģe Ilze Andersone, pie kuras sūtu savus pacientus, prot pārliecināt, kādēļ tas vajadzīgs.”

Gandrīz visiem dakteres Balodes diabēta slimniekiem ir paaugstināts asinsspiediens, tādēļ jālieto arī to pazeminošas zāles. Apmēram puse šo pacientu slimībā iedzīvojušies liekā svara dēļ, diemžēl, kā novērojusi ģimenes ārste, visgrūtāk viņiem veicas ar fiziskajām aktivitātēm un diētas ievērošanu, jo tam vajadzīgs gribasspēks. Daži par dzīvesveida maiņu sāk domāt tikai tad, kad slimība jau izteikti progresējusi. Ir pacienti, kas, neraugoties uz neskaitāmiem ārstes pārliecināšanas mēģinājumiem, nereti notiesā pa šokolādes tāfelei, turklāt akurāti nelieto zāles. Savukārt tie, kas rūpīgi aprēķina kilokalorijas, atgūst normālu svaru un tādēļ ir iespējams samazināt medikamentu devu.

Izvairīties 
no komplikācijām 


“Jo cilvēks jaunāks, jo apzinīgāk izturas pret savu veselību. Daudzi, kam jau ap 70 gadiem, teic, ka grib paēst, kā vēlas, jo cik tad vairs ilgi dzīvos. Vairākums nesaprot, ka šādi krietni sabojās sev dzīves kvalitāti, taču no iespējas zaudēt redzi gan baidās ikviens,” stāsta G. Balode.

Tukuma slimnīcā ir lieliska iespēja apmeklēt pēdu aprūpes kabinetu, kāda nav visos reģionos. Ārste diabēta slimniekiem vienmēr apskata pēdas un, pamanot ādas sabiezējumu vai jau nopietnākas problēmas, sūta uz šo kabinetu. Lai uzlabotu asinsriti un neveidotos gangrēna, ļoti svarīga ir pareiza pēdu kopšana. Arī citi speciālisti, piemēram, acu ārsts un neirologs, kuru konsultācijas nereti nepieciešamas, pieņem tepat Tukuma poliklīnikā.

G. Balode pēdējo 5 – 7 gadu laikā izteiktas komplikācijas saviem pacientiem nav novērojusi. Zāles kļuvušas efektīvākas, un, ja nepieciešams, pacienti laikus sāk lietot insulīnu. Ja tomēr cukura līmenis netiek pienācīgi kontrolēts, visbiežāk rodas acu, nieru un kāju sīko asinsvadu bojājumi.

Uzziņa


* Latvijā ir 79 122 cukura diabēta pacienti (2012. gada beigu dati).

* Ar 1. tipa cukura diabētu parasti saslimst pirms 30 gadu vecuma. Šajā gadījumā aizkuņģa dziedzeris izdala nepietiekamu insulīna daudzumu, tādēļ tas jāievada injekciju veidā. 2. tipa diabēta gadījumā ir traucēta insulīna ražošana aizkuņģa dziedzerī, palielināta organisma prasība pēc šā hormona un tas nedarbojas pietiekami efektīvi, lai nodrošinātu normālu glikozes līmeni asinīs.

* Lai laikus atklātu cukura diabētu, katru gadu jāapmeklē ģimenes ārsts un jāveic analīzes, nosakot cukura līmeni asinīs. Paaugstināts risks saslimt ar 2. tipa diabētu pastāv, ja ir liekais svars, paaugstināts asinsspiediens un holesterīna līmenis asinīs.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vai tiešām jālieto insulīns, ja cukura līmenis 7,3? Un ja nav liekā svara?

Draugiem Facebook Twitter Google+