Uncategorized

Pirmais privātais kosmosa kuģis sekmīgi startējis uz SKS 0

ASV kompānija “SpaceX” palaidusi kosmosā raķeti “Falcon 9”, kļūstot par pirmo komerciālo privāto kompāniju, kas nosūtījusi savu kosmosa kuģi ar kravu uz Starptautisko Kosmosa staciju (SKS).

NASA pārstāvis Džordžs Dillers norādīja, ka ar šo startu NASA pievērsusies privātajam sektoram SKS apgādē. Plānots, ka izmēģinājuma lidojuma laikā “Falcon 9” palidos garām SKS un kapsula “Dragon” atdalīsies no nesējraķetes un pietuvosies stacijai, šādi apliecinot, ka pēc ASV daudzkārt izmantojamo kosmosa kuģu programmas slēgšanas pagājušajā gadā privātais sektors ir spējīgs nodrošināt ASV pieeju SKS. “Dragon” ceļo bez pilotiem, tomēr kapsulas misijai no Zemes seko līdzi seši astronauti, kas palīdzēs gādāt par to, lai “Dragon” tiktu izkrauta, pielādēta ar jaunu kravu un sekmīgi atgrieztos uz Zemes.

“Falcon 9” starts bija paredzēts jau sestdien, bet dzinēja problēmas dēļ tika atlikts. Tomēr jau tajā pašā dienā šī problēma tika novērsta. “SpaceX” ir viena no kompānijām, kas konkurē par iespēju uz SKS nogādāt astronautus un kravas. Pašlaik šo uzdevumu spēj veikt tikai Krievijai piederošā “Sojuz” kapsula. 2010. gada decembrī “SpaceX” ar savu “Dragon” lidojumu iegāja vēsturē kā pirmā privātā kompānija, kurai izdevies nosūtīt kosmosā un nogādāt atpakaļ uz Zemes komerciālu kosmosa kuģi. Paredzēts, ka “Dragon” SKS nogādās 521 kilogramu smagu kravu, bet uz Zemes no stacijas atgriezīsies ar 660 kilogramus smagu kravu.

LA.lv