Pasaulē
Eiropa

Pirmais skalps britu seksa skandālā 16


Britānijas bijušais aizsardzības ministrs Maikls Falons atstāj valdības rezidenci pēc atlūguma iesniegšanas.
Britānijas bijušais aizsardzības ministrs Maikls Falons atstāj valdības rezidenci pēc atlūguma iesniegšanas.
Foto – REUTERS/LETA

Britānijas aizsardzības ministrs Maikls Falons atkāpies no amata par “nepiedienīgu uzvedību pagātnē”, savā demisijas vēstulē atzīstot, ka bija “kritis zemāk” par pieņemtajiem standartiem. Britānijas parlaments pēdējā laikā ir pieredzējis vairākas apsūdzības par tā deputātu seksuāliem pārkāpumiem. To nākšanu klajā veicināja Holivudas producenta Hārvija Vainstaina seksuālās uzmākšanās skandāls ASV, kas pamudinājis desmitiem dažādās jomās strādājošu sieviešu atklāt tām nodarītos un agrāk slēptos pāridarījumus. Britu mediji atzīst, ka politiķu pieļautie seksuālās uzmācības gadījumi ir jāizmeklē un nav pieļaujama to noklusēšana un saņemto sūdzību ignorēšana, kā tas daudzkārt noticis agrāk.

Atkāpjas viens no valdības balstiem

Savā atkāpšanās vēstulē Falons bija atvainojies par to, ka viņš 2002. gadā Konservatīvo partijas konferences vakariņu laikā vairākkārt pieskāries žurnālistes Džūlijas Hārtlijas-Brūveres celim, lai gan viņa pati tviterī atzina, ka “neviens nebija noraizējies par to”. “Pēdējo dienu laikā ir parādījušās vairākas apsūdzības par parlamenta deputātiem, tostarp par manu agrāko uzvedību,” rakstīja Falons. “Daudzas no tām ir bijušas nepatiesas, bet es pieņemu, ka pagātnē es biju kritis zemāk par augstajiem standartiem, kādus mēs prasām ievērot bruņotajiem spēkiem, kurus man ir gods pārstāvēt. Es esmu apsvēris savu nostāju un tāpēc atkāpjos,” viņš rakstīja savā vēstulē. Premjerministre Terēza Meja pieņēmusi Falona atkāpšanos. “Es atzinīgi novērtēju to, cik nopietni jūs esat apsvēris savu nostāju, un to, kādu paraugu jūs vēlaties rādīt karavīriem un citiem,” rakstīja Meja atbildē 65 gadus vecajam Falonam, kurš ieņēmis ministra amatu četru premjeru laikā un tika uzskatīts par vienu no valdības balstiem. Politisko analītiķu ieskatā premjerministrei Mejai, kuras pozīcijas ir vājinājušās pēc zaudējuma parlamenta vēlēšanās jūnijā, bija jāreaģē uz izskanējušām apsūdzībām par amatpersonu seksuālu uzmācību un pat vardarbību pret padotajiem. “Es uzskatu, ka mans lēmums atkāpties bija pareizs,” Falons izteicies intervijā BBC, piebilstot, ka “parlamentam tagad jāizvērtē deputātu uzvedība, un premjerministre ir skaidri paziņojusi, ka (amatpersonu) uzvedība ir jāuzlabo”.

Premjerministre Meja par jauno aizsardzības ministru izvirzījusi Gevinu Viljamsonu, kurš iepriekš bija Konservatīvo partijas parlamenta frakcijas “galvenā pātaga”, kura uzdevums ir panākt partijas nostājai atbilstošu balsojumu parlamentā. Uzbangojot seksuālās uzmācības skandāliem, Viljamsons bija ieteicis katrai personai, kas piedzīvojusi seksuālu uzmācību, vērsties policijā. Falona atkāpšanās ir izraisījusi bažas konservatīvo deputātu aprindās, ka skandāls varētu kļūt nekontrolējams un novest pie citu ministru demisijas, vājinot valdības pozīcijas izšķirošo breksita sarunu laikā. Premjerministres Mejas vietnieks Deimiens Grīns noliedzis kādas Konservatīvo partijas aktīvistes apsūdzības, ka viņš nepiedienīgi izrīkojies pret viņu 2015. gadā. Ministru kabinetā tiek izvērtēta tirdzniecības ministra Marka Garnjē rīcība, uzdodot savai sekretārei nopirkt seksa rotaļlietas. Britu mediji ziņo, ka neoficiālā apritē ir saraksts ar vairāku desmitu politiķu vārdiem, kuri apsūdzēti nepiedienīgā uzvedībā un seksuālā uzmācībā.

Ministrs atkāpjas “ceļgalgeitas” dēļ?

Hārtlija-Brūvere tviterī paudusi pārsteigumu par Falona demisiju. “Velns un elle! Sers Maikls Falons nupat ir atkāpies no aizsardzības ministra amata. Ja tas noticis ceļgalgeitas dēļ, viņam pieskaroties manam celim pirms 15 gadiem un man šodien neizvirzot nekādas pretenzijas, tā ir visneprātīgākā, murgainākā un smieklīgākā atkāpšanās, ko jebkad veicis kāds kabineta ministrs, lai gan es šaubos, ka mans celis bija iemesls,” tvītoja žurnāliste, pieļaujot, ka varētu parādīties arī citas apsūdzības. “Es ļoti šaubos, vai viens no uzvedības noteikumiem, kas jāievēro bruņotajos spēkos, ir prasība nevienam karavīram nekad nepieskarties jaunākas sievietes ceļgalam,” viņa ironizēja intervijā raidsabiedrībai “Sky News”, piebilstot, ka, viņasprāt, “Maikls ir bijis ļoti labs aizsardzības ministrs”, un paužot nožēlu par viņa atkāpšanos, kas vājinās valdību. Kā ziņo raidsabiedrība BBC, par Falona uzvedību saņemtas jaunas sūdzības jau pēc viņa atkāpšanās. Konservatīvo partijas vadītāja Skotijā Ruta Deividsone brīdinājusi, ka ir laiks izbeigt “ģērbtuves kultūru” politikā, kas ļāvusi pie varas esošiem vecākiem vīriešiem uzmākties jaunākām kolēģēm (kolēģiem). “Ir skaidrs, ka ir bijusi sajūta, ka amatpersonas var izmantot savu varu, lai pieprasītu pakalpojumus no citiem, un tam ir jādara gals,” viņa paziņoja intervijā raidsabiedrībai BBC. “Runa nav par seksu, bet par varu. Vienmēr ir runa par varu, un tas ir jāizbeidz,” uzsvēra Deividsone.

LA.lv