×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.3°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
4. janvāris, 2018
Drukāt

Pirmais solis ierēdņu algu reformā – cels algas augsti kvalificētajiem (23)

Foto - PixabayFoto - Pixabay

Lai veicinātu valsts pārvaldes konkurētspēju, Valsts kanceleja ir sagatavojusi grozījumus Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā, kas ceturtdien, 4. janvārī, izsludināti Valsts sekretāru sanāksm, portālu la.lv informēja Valsts kanceleja.

Likumprojektā paredzēti vairāki grozījumi, nodrošinot, ka valsts pārvaldē strādā profesionāli, motivēti nodarbinātie, lai veiksmīgi varētu turpināt valsts pārvaldes reformas, kuru mērķis ir virzīties uz mazu, profesionālu, uz iedzīvotājiem orientētu valsts pārvaldi.

Ņemot vērā jaunākās darba tirgus tendences, ik gadu palielinās vidējās darba samaksas apjoms privātajā sektorā – pērn vidējā mēnešalga paaugstinājusies par 6,3 %, kas ir lielākais darba samaksas kāpums kopš 2008. gada.

Tuvākajos gados tiek prognozēts vēl lielāks darba samaksas pieaugums. Tāpat katru gadu palielinās nodarbināto skaits, kas pamet darbu valsts pārvaldē (2016. gadā darbu ministrijās pārtrauca 18,5 % jeb 593 nodarbinātie, 2017. gada oktobrī atsevišķās ministrijās jau 16–18 % nodarbināto pārtraukuši darbu).

Valsts pārvaldē nodarbināto mēnešalgas augstākā, vidējā, zemākā līmeņa vadītājiem un augsti kvalificētiem ekspertiem (10. – 16. mēnešalgu grupa) šobrīd ir ievērojami zemākas par līdzīgām pozīcijām privātajā sektorā, sasniedz tikai 37 % no privātā sektora vidējās mēnešalgas, liecina pētījums. Iepriekš minētais norāda uz nemitīgu publiskā sektora konkurenci ar privāto sektoru par nozares profesionāļiem.

Tāpēc ar grozījumiem likumā paredzēts celt maksimālos apmērus tām mēnešalgu grupām, kurās nodarbinātie šobrīd saņem ievērojami zemāku atalgojumu nekā līdzīgi amati privātajā sektorā (10.-16. mēnešalgu grupai).

Vienlaikus jāuzsver, ka papildu finansējums mēnešalgu skalu palielināšanai netiks piešķirts. Viens no reformu plānā iekļautajiem uzdevumiem ir panākt nodarbināto skaita samazinājumu valsts tiešās pārvaldes iestādēs par 6 %. Tā rezultātā ieekonomētie līdzekļi tiks atstāti iestāžu rīcībā, lai palielinātu atlīdzību pārējiem iestādē nodarbinātajiem. Citiem vārdiem – priekšnoteikums maksimālo mēnešalgu apmēru palielināšanai ir nodarbināto skaita samazinājums atbilstoši reformu plānā noteiktajam.

Atlīdzības likuma grozījumi paredz, ka, izbeidzot amata (dienesta, darba) tiesiskās attiecības pēc savstarpējas vienošanās, nodarbinātajam var piešķirt atlaišanas pabalstu līdz triju mēnešu vidējas izpeļņas apmēram. Iestādēm, lemjot par atlaišanas pabalstu, ir jāņem vērā amata vērtība (atbildības līmenis un sarežģītība), proti, augstākas vērtības amatiem nosakot lielāku pabalsta apmēru.

Grozījumi arī paredz noteikt kritērijus, lai izvērtētu, kuriem darbiniekiem būs priekšrocības palikt darbā, ja tiek samazināts nodarbināto skaits vai likvidēts amats.

Sagatavotie grozījumi ir pirmais solis atlīdzības sistēmas pārskatīšanā, un Valsts kanceleja turpinās darbu pie vienotās atlīdzības sistēmas pilnveidošanas, lai ieviestu darba sniegumā balstītu atlīdzības politiku un celtu atlīdzības līmeni līdz 80% no darba samaksas līdzīgiem amatiem privātajā sektorā.

Atlīdzības likuma grozījumi ir viens no Valsts pārvaldes reformu plānā ietvertajiem uzdevumiem.

Lai grozījumi likumā stātos spēkā, tiem jāgūst Ministru kabineta un pēcāk arī Saeimas atbalsts.

Atalgojums-valsts-parvalde-vizualizacija

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Kā tas ir iespējams un tiek pieļauts,ka valsts pārvaldē,divdesmit sešus gadus pēc valsts neatkarības atjaunošanas,joprojām vēl strādā zemas kvalifikācijas ierēdņi,kas saņem lielas prēmijas,dažādas piemaksas un pat ievērojamus sociālos pabalstus pēc darba koplīgumiem ar nozaru arodbiedrībām,daļa no kuriem nav pat paredzēta darba likumdošanā?!

 2. Līdz šim, mana kvalifikācija atļāva saņemt tikai 16 000 un vairāk mēnesī. Tagad taisnība uzvarēs un es ceru uz 20 000 un vairāk mēnesī. Vai es pareizi spriežu, mana dārgā tauta ?!

 3. Ar šiem augsti kvalificētajiem tālu esam tikuši! Gan Poliju apdzinuši,gan straujāko ekonomikas attīstību Eiropas Savienībā sasnieguši!

 4. ar kvalifikācijas noteikšanu tā pat kā diviem dzērājiem ar cieņu,- abi iedzer un ir cienījami . Tapēc budžetnieki ir ļoti kvalificēti un tiem priekš mazkvalificētiem darbiem ir jāņem ārpakalpojumi

 5. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 6. Slimnīcas ķirurga amatam,piemēram,nav nekādas vērtības,atbildības,sarežģītības???! Saglabāts tiek pat “pagarinātais normālais darba laiks”?!

 7. Vēl pirms pārmērīgā ierēdņu skaita samazināšanas?

 8. Steigšus atpakaļ uz treknajiem gadiem,jo tas tikai pirmais solis!

 9. Vai tad mums ir arī nekvalificēti ierēdņi?????!! Kā tad viņi šajos amatos nokļuvuši,nevienam pat nepamanot?

 10. Jāsāk ar ministrijām Atbildēt

  Vai tad par trim ministrijām vairāk nekā Ulmaņlaikā,nozīmē ka attiecīgi arī dzīvojam labāk? Pat vēl labāk nekā Šveicē,kur ir tikai septiņas ministrijas???! Uz kā rēķina šīs,acīmredzami liekās ministrijas tiek uzturētas??

 11. par mugurkaulu>par ierēdņiem Atbildēt

  Universālie visziņi-partiju virzītie augstākie ierēdņi,kuri tiek pārbīdīti pēc vajadzības,no nozares uz nozari,ir attiecīgās partijas stingrais mugurkauls,kas regulāri tiek stiprināts ar prēmijām,daudzām un dažādām piemaksām(piemēram,par mobilā telefona izmantošanu,kas kādā no ministrijam ir 219 eiro mēnesī) un pat darba likumdošanā neparedzētiem lieliem,sociāliem pabalstiem pēc darba koplīgumiem ar nozaru arodbiedrībām! Šo ierēdņu pamatalga,kuru tagad vajagot palielināt vispirms,sastāda tikai aptuveni piekto daļu no viņu faktiskajiem ieņēmumiem.

 12. “Jānis Stradiņš,akadēmiķis,Latvijas Zinātņu akadēmijas senāta priekšsēdētājs:Diemžēl jāatzīst,ka zinātnes attīstībai Latvija ir nelabvēlīga valsts.Starp Eiropas Savienības dalībvalstīm esam otrajā vai trešajā vietā no beigām,mūsu tuvākie kaimiņi-Igaunija un Lietuva-ir mums priekšā.Nelabvēlīga attieksme līdz šim bijusi jūtama ne tikai no atsevišķu valdības vadītāju,bet arī no Izglītības un zinātnes ministrijas ierēdņu puses.Valda birokrātija,kurā kā smiltīs pazūd daudz labu ideju.Kopš 2008.gada,kad ekonomiskās krīzes dēļ tika samazināts finansējums zinātnei,visus aizvadītos gadus tas nav būtiski palielināts.”
  Skat.”Vai valsts atbalsts ir pietiekams Latvijas zinātnes attīstībai”,Zigfrīds Dzedulis,LA,25.augusts 2014.

 13. Ap sili pa elipsveida orbītu Atbildēt

  Gaidījāt ko citu? Gaidījāt,ka algas cels augsti kvalificētajiem zinātniekiem un ārstiem,lai viņi neaizbrauktu? Nē! Algas cels valdošo partiju elitei un nomenklatūrai!

 14. Ja nodaļas priekšnieks ar 5 diplomiem ir tik augsti kvalificēts, ka prot datoru ieslēgt, lai visu dienu ziņas lasīt, tad jā, protams, +300% no algas jāpieliek.

 15. Infografika: Cik liela ir valsts pārvalde
  Edīte Brikmane, LV portāls; Aiga Dambe, LV portāls30.03.2017

  Šobrīd vispārējā valdības sektorā strādā katrs ceturtais nodarbinātais, kas ir ievērojams skaits cilvēku – 223 tūkstoši jeb 11 procenti no iedzīvotāju skaita …

  Lūk, kur no šīs “armijas” 10 000 darba roku var paņemt un nemanīs pat trūkumu. Pilni kantori, pilnas mājas ar datoru spaidītājiem. Vienā pašā Iekšlietu iestādēs – galvenājās struktūrās, var samazināt pat uz 50 % un nekas nemainīsies. Tur vienu skaitli saskaita pieci skaitītāji, uz 3 reāli strādājošiem uz ielas, operatīvajā darbā ir vismaz viens priekšnieks. Paskaiti, ja 1 priekšnieks būtu uz 10 strādājošiem – kāda varena produktivitāte.

  Kā var samazināt štatus? TIKAI AR BUDŽETA SAMAZINĀŠANU, no augšas. Naudiņas nav, lūdzu, izkārtojiet kadrus atbilstoši līdzekļu daudzumam.

  Nebūs šis ceļš, jo NOMENKLATŪRA atradīs 100 iemeslus, kādēļ nedrīkst samazināt pārvaldes aparātu štatus un jūs neko nepadarīsiet – sāks apšaubīt ministra un Valsts sekretāra kompetenci, ka tas nekomunicē, kā ir ļaundars, kaitnieks, nav apspridies, pakonsultējies ar mums, praktiskiem darbiniekiem (ar galveno iestādes NOMENKLATŪRU) utt.

  • Nu bet viņi tak ” zaj…ļi ” ar savu bezkaunību ! Ministrijas , aģentūra uz aģentūras , direkcijas u.t.t.- un tikai kāš naudu tonnām ! Pensionāriem pieliks 3 eur pie pensijas – sev 300-1000 !!! Vai tas kāds experiments uz tautas pacietību vai stulbumu !?!

 16. Ierēdņi ir valsts mugurkauls, jo pārstāv izpildvaru – to, kas reāli virza valsti uz priekšu. Šī iemesla dēļ algas tiem ir jāceļ – tas ir visu pilsoņu interesēs.

  • Pēc teorijas Jums taisnībā. Praksē – tas mugurkaulus ir stipri slims un deformēts! Un – ja algas pieliek, tad tika ar nosacījumu, ka palielina katra šāda “vunderkinda” PERSONĪGO atbildību, tai skaitā – materiālo, par noteiktu lēmumu rezultātiem!!! Bez ierēdņu personīgās atbildības nekad nekas nemainīsies šai valstī

 17. to “augsto kvalifikāciju” Atbildēt

  vispirms lai pierāda ārzemēs un tad konkurē uz naudas pumpēšanu Latvijā !

 18. Kārtējais kretīnisms – lēmumu sagatavotāji paši sev ceļ algas un vienlaicīgi iznīcina konkurenci. Maģistra grādu ieguviešie brauks prom no Latvijas, bet rietumu maģistri neatgriezīsies, jo viņu algas saglabāsies 600-800 EUR. Šie padomijas priekšnieķeļi, kas gudri spriedelē, bet visu darbu nogrūž izpildītājiem, kas ir pat gudrāki, nedomā pieļaut, lai šie jaunieši ar kārtīgu rietumu izglītību paliktu Latvijā un izpiestu balamutes no darba tirgus.

 19. Kas un Kā valsts pārvaldē nosaka “augsto kvalifikāciju”? Vai priekšnieki – politiķi atkarībā no ierēdņa spējas iztapīgi izlocīt muguru? Patiešām – šobrīd objektīvi ir grūti kaut vienu šādu augsti kvalificētu ierēdni nosaukt…

Draugiem Facebook Twitter Google+