×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
15. jūnijs, 2016
Drukāt

Pirmajā keramikas biennālē Daugavpilī piedalīsies mākslinieki no 40 valstīm (1)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Pirmajā Latvijas Starptautiskajā keramikas biennālē, kas norisināsies no 15. jūlija līdz 15.septembrim piedalīsies mākslinieki no aptuveni 40 valstīm, aģentūrai BNS pastāstīja biennāles organizatoru pārstāvis Aivars Baranovskis.

Biennālē, kuras galvenā norises vieta ir Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs, paredzēts sākt arī tradīciju pasniegt latviešu keramiķa Pētera Martinsona vārdā nosauktu balvu. Baranovskis atzīmēja, ka Latvijā mākslinieks nav plaši pazīstams, bet ārvalstīs keramiķu aprindās viņa vārds komentārus neprasa.

Baranovskis atzīmēja, ka interese par biennāli un starptautiskas balvas iegūšanu keramikā ir bijusi ļoti liela. Biennālei bija pieteikušies 298 mākslinieki no 44 valstīm, tai skaitā Latvijas. Starptautiska žūrija, kuras vidū bija mākslinieki no Latvijas, ASV, Vācijas, Turcijas, Īrijas un Izraēlas izvēlējās 110 starptautisko mākslinieku darbus un 26 Latvijas mākslinieku darbus.

“Martinsona balvas” pasniegšana Latvijas Nacionālajā bibliotēkā 21.jūlijā, kā arī konkursa dalībnieku izstāde Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā būs centrālie biennāles notikumi. Biennālē paredzētas arī vairāk nekā desmit laikmetīgās keramikas izstādes visā Latvijā, pašmāju un ārvalstu mākslinieku meistarklases, performances un citi pasākumi. Biennāles programmā ir 9. Starptautiskā zinātniskā konference “Cilvēks. Krāsa. Daba. Mūzika”, kā arī starptautiskais keramikas mākslas simpozijs un keramikas eksperimentālo apdedzināšanas tehnoloģiju festivāls.

No 20.jūlija līdz 22.jūlijam plaša biennāles pasākumu programma notiks arī Rīgā, pasniedzot biennāles balvas un atklājot keramiķa Martinsona izstādi no Daugavpils Marka Rotko mākslas centra un Latvijas Nacionālas bibliotēkas kolekcijas. Savukārt pirmais ar biennāli saistītais notikums būs mākslinieka Martinsona tušas zīmējumu izstādes “Pēteris Martinsons. Zīmējumi porcelānam” atklāšana 16.jūnijā “Park Hotel Latgola”, Daugavpilī. Izstāde būs skatāma līdz 19.septembrim.

Daugavpilī dzimušais Pēteris Martinsons izglītību ieguvis arhitektūras nozarē. Savu pirmo keramikas izstādi viņš sarīkoja 1964.gadā, izceļoties ar ģeometrisku formu darbiem iepretim citiem latviešu keramiķu vidū, kuri pārsvarā sekoja etnogrāfiskiem paraugiem. Kopš 1965.gada mākslinieks darbojas Latvijas Mākslas Fonda eksperimentālās keramikas darbnīcā Ķīpsalā. Martinsons veidojis arī scenogrāfiju teātra izrādēm, kā arī vadījis Keramikas nodaļu Latvijas Mākslas akadēmijā.

Martinsona darbi eksponēti daudzās starptautiskajās keramikas izstādēs Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Itālijā, Francijā, Polijā, Vācijā un ASV. Viņa darbu personālizstādes notikušas Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Krievijā, Ukrainā, Somijā, ASV, Zviedrijā un Ungārijā.

2001.gadā mākslinieks novērtēts ar Triju Zvaigžņu IV pakāpes ordeni. Viņš aizgāja mūžībā 2013.gadā 2.augustā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Blēņas gvelžat Baranovska kungs! Pēteris Martinsons Latvijā ir plaši pazīstams, es pat teiktu, viņš IR joprojām viens no pazīstamākajiem māksliniekiem, varbūt gluži ne jaunākajai paaudzei. Un arī citos kontinentos ir nācies sastapt viņa cienītājus.

Draugiem Facebook Twitter Google+