×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
24. novembris, 2015
Drukāt

Pirmajā sezonā Imanta Ziedoņa muzejam 500 apmeklētāji (1)

Foto: LETAFoto: LETA

Pēc pirmās sezonas Imanta Ziedoņa muzeja izveidotājiem ir daudz atziņu, otrdien pauda fonda “Viegli” pārstāve Žanete Jaunzeme-Grende, kura ar muzeja darbību, kas uzturēts par privātiem līdzekļiem, iepazīstināja Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas deputātus.

Dzejnieka vasaras māja Murjāņos “Dzirnakmeņos” publikai bija atvērta pirmo reizi. Sezonā to apmeklēja 500 cilvēku, bet maksimālais cilvēku skaits, ko varētu uzņemt vasaras māja ir tūkstotis. Ziedoņa māja “Dzirnakmeņos” apmeklētājiem bija atvērta no jūlija līdz septembra vidum, bet ziemā tiks īstenoti projekti skolās, notiks koncerti un citi pasākumi.

“Ziedonis bija izdomājis, ka vēlētos muzeju atšķirīgu nekā dzīvē bija piedzīvojis – ka grib muzeju, kurš ir ne-muzejs. Klasiskā muzejā fokuss ir uz objektu, tas ir garlaicīgi, (..) muzejā Murjāņos visu var aiztikt, sēdēt uz mēbelēm, lasīt, kas prasa daudz ideju, kā šo vēlmi noturēt,” stāstīja Jaunzeme-Grende.

Jaunzeme-Grende teica, ka veiksmīga ir skolēniem izveidotā interaktīvā spēle “Epifāniju līkloči”, radošā direktora Renāra Kaupera ideja, ka caur mūziku jaunieši labāk izprot dzeju, projekts “Fizikas pavasaris”.

Nākamā gada maijā tiks īstenots projekts “Leišmalīte”, nedēļu nogalēs rīkojot pārgājienus, kopumā pieveicot 1836 kilometru. Aprīlī nodegusī klēts ir atjaunota, “stāv pilnā apjomā atpakaļ kāda tā bija”, informēja Jaunzeme-Grende.

Viens no uzdevumiem ir muzeju akreditēt, sakārtojot un uzturot muzeja krājumu, kam 2016. gadā no valsts budžeta plānots iegūt teju 98 tūkstošus eiro. “Imants [Ziedonis] nevēlējās inventarizācijas numurus,” viņa norādīja, tomēr šī problēma būs jārisina.

Runājot par iespēju saņemt valsts finansējumu muzeja darbības atbalstam, fonda pārstāve deputātiem norādīja, ka NVO jomā “kaut kas buksē” un kopumā situācija aina esot diezgan bēdīga.

Kultūras ministrijas Muzeju nodaļas vadītājs Jānis Garjāns atzina, ka būtu jādomā par izmaiņām likumdošanā, lai sekmētu privātās iniciatīvas. KM nevar garantēt privātajiem muzejiem pastāvīgu finansiālu atbalstu. Privātais muzejs ir arī Žaņa Lipkes memoriāls. Pēdējo desmit gadu laikā valsts nav izveidojusi nevienu jaunu muzeju, jo uzstādījums ir, ka jātiek galā ar esošajiem. “Šobrīd atbalsta iespējas ir ierobežotas. Ja finansējums būs, lieliski, jautājums paliek, kas notiek pēc tam,” viņš teica.

Imanta Ziedoņa fonds “Viegli” ir nodibinājums, kas izveidots 2010. gada pavasarī, lai īstenotu fonda patronam – dzejniekam Imantam Ziedonim, tuvu misiju, ka “Latvija ir brīnumskaista zeme, bet skaistajam jāpalīdz parādīties”.

Fonda mērķis ir atbalstīt un veicināt jaunradi Latvijā, veicinot Imanta Ziedoņa ideju īstenošanos un vērtību turpināšanos, atbalstot radošas, neparastas idejas un, veidojot sabiedriskus projektus, kas atklāj Latvijas skaistumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Kādas iedvesmas jaunatnei var dot vecais okupantu favorits,okupantu slavinātajs un dziesminieks,čekas vadītajpartijas bijušais biedrs?Zirgam jāsmejas un jāapbrīno šādu fondu dibinataju 5.kolonas cienīga visatļautība!

Draugiem Facebook Twitter Google+