Kultūra
Mūzika

Pirmajā Starptautiskajā Baltijas jūras koru konkursā viss goda pjedestāls Latvijai 16

Kaspars Teilāns, konkursa publicitātes foto

Par Pirmā Starptautiskā Baltijas jūras koru konkursa uzvarētāju un Grand Prix ieguvēju kļuva Latvijas Kultūras akadēmijas jauktais koris “Sōla” (diriģents Kaspars Ādamsons), otro vietu ieguva jauniešu koris “Balsis” (diriģents Ints Teterovskis), trešo – sieviešu koris “Balta” (diriģente Māra Marnauza), vēsta rīkotāji.

Arī par konkursa labāko diriģentu tika atzīts Latvijas Kultūras akadēmijas jauktā kora “Sōla” diriģents Kaspars Ādamsons, bet labākais obligātā skaņdarba – Riharda Dubras opusa “Hail, O Star of the Ocean” – interprets ir jauniešu jauktais koris “Ondrašek” (Čehija, diriģents Jozefs Zaičeks).

Konkursa mākslinieciskais vadītājs Jānis Ozols Noslēguma ceremonijā teica: “Ir reizes, kad negribas, lai kaut kas beidzas. Un šodien ir tāda reize, jo ir tik satraucoši redzēt, kā kori sacenšas, sadraudzējas un bauda Jūrmalas viesmīlību. Konkursa koru līmenis ir augsts, tikšana finālā bija vien dažu simtdaļu jautājums. Vēlos pateikties visiem dalībniekiem, kas ir konkursa aizsācēji un pirmie dalībnieki. Otrais konkurss notiks jau nākamgad – 2017. gada 22. – 24. septembrī.”

Kultūras ministre Dace Melbārde uzsvēra, ka kordziedāšanas azarts nozīmē ikdienā rūpīgi koptu koru kultūru, kura augstāko punktu piedzīvo reizi piecos gados notiekošajos Dziesmu svētkos: “Ir patiess gandarījums piedzīvot brīdi, kad sapņi pārtop īstenībā, un mūsu valstī notiek starptautisks konkurss ar 11 koriem no 8 valstīm un prominentu profesionāļu žūriju. Koru konkursa iedibināšana ir lielisks stimuls mūsu valsts koriem tiekties pēc aizvien jaunā virsotnēm, bet citvalstu koriem – iespēja iepazīt mūsu valsti un kultūru. Ceru, ka šajās dienās ir piedzimusi ne tikai jauna tradīcija, bet arī daudzas cilvēciskās un profesionālās draudzības.”

Savukārt Jūrmalas pilsētas priekšsēdētāja vietniece Rita Sproģe norādīja, ka Jūrmala konkursa idejai atsaukusies uzreiz: “Latvija, kas ar savām kordziedāšanas tradīcijām lepojas jau vairāk nekā pusotru gadsimtu, sen ir pelnījusi šāda mēroga un kvalitātes notikumu. Savukārt Jūrmala ar savu tūrisma infrastruktūru un koncertzāli ar vienu no labākajiem akustiskajiem risinājumiem Latvijā, ir pilsēta ar ambīcijām realizēt vērienīgus un ilglaicīgus starptautiskus mākslas projektus. Ceram, ka šajās dienās Jūrmalā ir dzimusi tradīcija ar lielu attīstības potenciālu un Eiropas un pat pasaules labākie kori konkursu iekļaus savos nākotnes plānos jau tagad.”

Trīs augstāko vērtējumu ieguvušie kori ieguva naudas balvas (Grand Prix – 3500 eiro un īpaši radītu uzvarētāju kausu, 2. vieta – 2000 eiro, 3. vieta – 1000 eiro). Naudas balvas ieguva arī Labākais diriģents (konkursa mecenātu naudas balva 500 eiro) un Labākais obligātā skaņdarba interprets (izdevniecības “Musica Baltica” naudas balva 250 eiro).

Pirmais Starptautiskais Baltijas jūras koru konkurss noritēja no 24. līdz 25. septembrim Jūrmalā, Dzintaru koncertzālē un sapulcināja simtiem dziedātāju no Somijas, Čehijas, Francijas, Zviedrijas, Slovēnijas, Lietuvas, Igaunijas un Latvijas. Konkursa žūrijas darbu vada komponists Pēteris Vasks, bet žūrijā darbojas Tomass Volls (Igaunija), Vitauts Miškinis (Lietuva), Aleksandrs Beneto (Francija) un Džons Galeja (Malta). Otrais Starptautiskais Baltijas jūras koru konkurss notiks 2017. gada septembrī. Konkursa mākslinieciskais vadītājs un idejas autors ir diriģents Jānis Ozols.

Trešo vietu žūrijas vērtējumā ieguva sieviešu koris “Balta” (Latvija) ar 93,8 punktiem, 2. vietu – jauniešu koris “Balsis” (Latvija) ar 95,2 punktiem, 1. vieta un Grand Prix tika Latvijas Kultūras akadēmijas korim “Sōla” (Latvija) ar 97,8 punktiem.

Galerijas nosaukums
LA.lv