Foto LETA

Pirmajā vēlēšanu stundā pārsvarā balso vecāka gada gājuma cilvēki 0

Pirmajā vēlēšanu stundā pārsvarā balso vecāka gada gājuma cilvēki, bet pirms iecirkņu atvēršanas rindas nav veidojušās, novēroja aģentūra LETA.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Lasīt citas ziņas

Piemēram, Jelgavā divos vēlēšanu iecirkņos bija nobalsojuši jau 20 cilvēki, no tiem pārsvarā vecāka gada gājuma iedzīvotāji. Pirms vēlēšanu iecirkņu atvēršanas rindas neveidojās, bet pēc to atvēršanas bija novērojama neliela cilvēku plūsma uz vēlēšanu iecirkņiem.

Līdzīga situācija bija Rīgā, piemēram, kādā vēlēšanu iecirknī Iļģuciema bija nobalsojuši 20 cilvēki un arī tie pārsvarā bijuši vecāka gada gājumā rīdzinieki.

CITI ŠOBRĪD LASA

Agrajā rīta stundā vēlēšanu iecirkņos starpgadījumi netika novēroti un vēlēšanu process virzījās savu gaitu.

Jau ziņots, ka šodien Latvijā notiek pašvaldību vēlēšanas, kurās būs iespējams nobalsot no plkst.7 līdz plkst.22, aģentūru LETA informēja Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) Informācijas nodaļas vadītāja Kristīne Bērziņa.

Pašvaldību vēlēšanās jāievēl 1614 deputāti. Pašvaldību vēlēšanām ir reģistrēti 599 deputātu kandidātu saraksti un 8945 deputātu kandidāti.

Vēlēšanas notiks 119 Latvijas pašvaldībās – deviņās republikas pilsētās un 110 novados.

Tiesības piedalīties pašvaldību vēlēšanās Latvijā ir balsstiesīgajiem Latvijas pilsoņiem, kā arī citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu pilsoņiem, kuri 90 dienas pirms vēlēšanu dienas bija reģistrēti Latvijas Iedzīvotāju reģistrā, un vēlēšanu dienā būs sasnieguši vismaz 18 gadu vecumu.

Pēc Pilsonības un migrāciju lietu pārvaldes Iedzīvotāju reģistra datiem šā gada 23.maijā pašvaldību vēlēšanām Latvijā vēlēšanu iecirkņu sarakstos bija reģistrēti 1 444 318 vēlētāji. Paziņojumi par vēlēšanām tika izsūtīti arī 15 053 citu ES dalībvalstu pilsoņiem, kuriem ir tiesības vēlēt pašvaldību vēlēšanās Latvijā.

Pašvaldību vēlēšanu iepriekšējās balsošanas trīs dienās jau nobalsojuši 167 172 cilvēku, tādējādi līdz šim nobalsojušo pilsoņu īpatsvars ir 11,58% no visiem balsstiesīgajiem, liecina CVK apkopotā informācija par visiem 955 iecirkņiem.

Reklāma
Reklāma

Pašvaldību vēlēšanās vēlētāju uzskaitei lieto iepriekš izveidotus vēlētāju sarakstus, tāpēc katram vēlētājam jābalso noteiktā iecirknī – tajā, kura vēlētāju sarakstā viņš iekļauts.

Balsošanas dokuments ir pilsoņa pase vai personas apliecība. Paziņojums par vēlēšanām nav balsošanas dokuments, tam ir tikai informatīva nozīme.

Noskaidrot savu vēlēšanu iecirkni, ja tas nav zināms, var internetā, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes iecirkņa noskaidrošanas e-pakalpojumā vai pa tālruni 67049999 darba dienās no plkst.8 līdz plkst.20.

Balsotājs vēlēšanu zīmi var atstāt negrozītu vai tam paredzētajā rombiņā ar “+” atzīmēt kandidātus, kuru ievēlēšanu vēlētājs īpaši atbalsta, vai arī izsvītrot to kandidātu vārdus un uzvārdus, kuru ievēlēšanu vēlētājs neatbalsta. Svarīgi vēlēšanu zīmē izdarīt precīzi tādas atzīmes, kādas noteiktas vēlēšanu likumā, jo mīnusi, kāsīši, ķeksīši vai jebkuras citas atzīmes par vai pret kandidātiem netiks līdzskaitītas, norāda CVK pārstāvji.

Ierodoties vēlēšanu iecirknī, vēlētājam jāuzrāda pilsoņa pase vai personas apliecība. Lai saņemtu vēlēšanu materiālus, jādodas pie reģistrācijas galda, uz kura ir norāde ar vēlētāja kārtas numuru vēlētāju sarakstā. Ja kārtas numurs nav zināms, to var noskaidrot pie iecirkņa ieejas.

Saņemot balsošanas materiālus – vēlēšanu aploksni un zīmju komplektu – jāparakstās vēlētāju sarakstā. Vēlēšanu aploksnei jābūt apzīmogotai ar attiecīgā iecirkņa zīmogu. Tikai balsojums šādā aploksnē būs līdzskaitāms. Zīmju komplektā jābūt visām attiecīgās pašvaldības vēlēšanām reģistrēto kandidātu saraksta zīmēm sakārtotām izlozē noteiktajā secībā.

Vēlētājam balsošanai jāizmanto vēlēšanu kabīne vai nodalījums, aicina CVK. Vēlēšanu zīme jāieliek vēlēšanu aploksnē, aploksne jāaizlīmē un jāiemet vēlēšanu kastē.

Neizmantotās zīmes ieteicams izmest vēlēšanu iecirknī vai pie iecirkņa izejas paņemt tā saraksta zīmi, par kuru nobalsots, lai izveidotu pilnu zīmju komplektu un neviens nevarētu uzzināt, kā vēlētājs balsojis, informē vēlēšanu komisijas pārstāvji.

Ja vēlētājs nobalsos ar tukšu aploksni, tad viņa balss tiks pieskaitīta kopējam derīgo vēlēšanu aplokšņu skaitam, no kura aprēķina 5% slieksni, kas kandidātu sarakstam jāpārvar, lai iegūtu deputātu vietas domē.

Ja vēlētājs veselības stāvokļa dēļ nevar nobalsot vēlēšanu iecirknī, ir iespējams pieteikt balsošanu savā dzīvesvietā. Lai izmantotu šo iespēju, vēlētājam vēlēšanu dienā jāatrodas sava vēlēšanu iecirkņa teritorijā. Balsošanu dzīvesvietā ieteicams pieteikt šodien līdz plkst.12. Iesniegums jānogādā iecirknī, kurā vēlētājs reģistrēts. Pieteikt balsošanu atrašanās vietā vēlētāja iecirknī drīkst jebkura vēlētāja uzticības persona – radinieks, draugs, kaimiņš, sociālais darbinieks, paziņa.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.