×
Mobilā versija
+10°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
16. augusts, 2014
Drukāt

Pirmdien pirms saullēkta Venerai cieši līdzās būs novērojams Jupiters

Foto: shutterstock.comFoto: shutterstock.com

Pirmdien, 18. augustā pirms saullēkta Venērai cieši līdzās būs novērojams Jupiters, informēja Latvijas Astronomijas biedrības (LAB) valdes priekšsēdētājs Māris Krastiņš.

Abas planētas pie debesīm jāmeklē ziemeļaustrumu, austrumu virzienā laikā no plkst. 4.30 līdz 5.30. Attālums starp planētām šajā laikā būs 0,2 grādi, kas vizuāli ir mazāks par pusi no pilna Mēness diametra.

Planētu satuvošanās jeb konjunkcija nav reti novērojama parādība, tomēr Venēras un Jupitera satuvošanās parasti raisa īpašu interesi, jo abas planētas no Zemes novērojamo spožāko objektu sarakstā ieņem attiecīgi trešo un ceturto vietu pēc Saules un Mēness, norāda Krastiņš. Venēras un Jupitera satuvošanās vienmēr ir labi pamanāma un viegli novērojama.

Nākamā reize, kad Venēra atradīsies cieši līdzās Jupiteram, būs 2015. gada 1. jūlijā, kad abas planētas būs novērojamas vakarā pēc saulrieta 0,3 grādu attālumā viena no otras.

Tajās retajās reizēs, kad Venēra un Jupiters satuvojas vēl ciešāk, tās vizuāli var izskatīties kā viens spožs spīdeklis. Tas, ka šāds notikums bija novērojams 2. gada 17. jūnijā pirms mūsu ēras, ir kalpojis par pamatu vienai no teorijām, ka Venēras un Jupitera cieša satuvošanās debesīs ir bijusi novērojama kā Betlēmes zvaigzne, skaidro Krastiņš.

Ik gadu var novērot no divām līdz pat 10 dažādu planētu konjunkcijām.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +10
Alūksne +7.5
Daugavpils +9.1
Saldus +14
Liepāja +9.2
Jelgava +12
Ventspils +7.8
Limbaži +8
Madona +9
Rēzekne +7
Draugiem Facebook Twitter Google+