×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
19. decembris, 2015
Drukāt

Pirmie bērni mutanti var nākt pasaulē jau 2016. gadā, brīdina zinātnieki (8)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Autors – Vilma Veldre

Neskaitāmas socioloģiskās aptaujas pauž, ka vismaz 95% cilvēku kategoriski nav pieņemami ģenētiski modificēti organismi (ĢMO). Un tas tā ir, pat neskatoties uz daudzu zinātnieku kaismīgajiem apgalvojumiem, ka ĢMO saturoši produkti, piemēram, gaļas izstrādājumi, vai pat tie, kas tādi ir jau paši par sevi (dārzeņi un augļi), ir ne tikai nekaitīgi, bet kaut kādā ziņā pat ļoti noderīgi. Lai kāds arī būtu tā dēvētais sabiedriskais viedoklis, taču tagad ir skaidrs, ka aktīvākie zinātnes ļaudis nenomierināsies, un, kā pauž avoti, jau visdrīzākajā laikā sāks “ražot” ģenētiski modificētus cilvēku mazuļus.

1997. gadā kinoekrānos parādījās jaunzēlandiešu režisora un scenārista Endrū Nikolas filma “Gataka”, kas, atbilstoši mūsdienās priekšplānā izvirzītajām finansiālajām mērauklām, kliedzoši izgāzās, pat nespējot segt uzņemšanā ieguldītos līdzekļus. Toties zinātnieku vidē šī filma izraisīja negaidīti lielu un nopietnu diskusiju saistībā ar mūsdienu biotehnoloģijām, kas nepārtraukti pilnveido dažādu veidu organismus un to izraisīto apdraudējumu. Savukārt pēc 14 gadiem, 2011. gadā, NASA speciālisti šo filmu atzina par vispatiesāko “fantastiku”, raugoties no gluži zinātniskā aspekta.

Endrū Nikolu uzņemt šo filmu mudinājusi aizvien lielākus apgriezienus uzņemošā gēnu inženierija. Pagājušā gadsimta 90. gadu vidū jau visviet medicīnā izmantoja ĢMO, lai gan tikai 1996. gadā sākās ĢMO audzēšana rūpnieciskos apmēros. Sāka izplatīties uzskats, ka tie augi un dzīvnieki, ar kuriem pastrādājuši gēnu inženierijas speciālisti, ir noturīgāki pret dažādām ārējās vides ietekmēm, tiem piemīt paātrināti augšanas procesi un vispār ir vesela virkne priekšrocību salīdzinājumā ar to dabiskajiem brāļiem.

Endrū Nikolu un daudzus citus cilvēkus satrauca gēnu inženierijas straujās augšupejas tempi, un tas jūtams arī filmā “Gataka”, kur sabiedrība ir sadalīta divās daļās: “derīgie” (tie, kuru vecāki viņiem izvēlējušies mākslīgu, it kā visveiksmīgāko gēnu salikumu) un “nederīgie” (dabiskā ceļā un bez gēnu inženierijas iejaukšanās dzimušie). Pirmie bauda visus labumus, savukārt otrajiem praktiski liegtas jebkādas dzīves perspektīvas.

Iespējams, Endrū Nikola izrādījies vienkārši ģeniāls pravietis. Tajā laikā, kad viņš uzņēma savu filmu, nebija lāgā pat runas par to, ka varētu īstenoties ģenētiski eksperimenti ar cilvēkiem, tomēr, kā labi zināms, viss mēdz plūst un mainīties, un, kā vēsta plašsaziņas līdzekļi, atsaucoties uz autoritatīvām personām zinātnes aprindās, jau 2016. gadā pasaulē var parādīties pirmie… ģenētiski modificētie cilvēka mazuļi.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. te arii buus tie indigo beerni … kas izglaabs pasauli… ?

 2. And of course weed will be still illegal..

 3. Kas tā par valsti – Britānija? Ja tulkojam, tad vismaz pārbaudām…

 4. Mēs visi esam ”mutanti”. Mēs neesam līdzīgi mūsu vecākiem un mūsu bērni nebūs līdzīgi mums. Tā ir evolūcija. Ja mūsu vecāki negribētu mutantus, mēs sēdētu kokā un ēstu banānus (nemaz nav tik slikti).

 5. Kāpēc kaut kas tāds jādara nieka 150 pāru dēļ, tas ir tik niecīgs skaitlis, ka šie 150 pāri savu vecāku mīlestību varētu realizēt arī ar adoptētiem bērniem, bet ja viņi nespēj mīlēt jebkuru bērnu un viņiem obligāti vajag tieši viņu pašu kopiju, tad tas tāpat šādā monstru kārtībā nerealizējas.

 6. kāpēc pūst pīlītes par 2016.gadu ?
  Saeimā jau tagad 9/10 ir tādi !

 7. Ir pilnīgi noteikti nepieciešams šādi “pilnveidotus” embrijus uzskaitīt un novērot arī viņu pēcnācējus, īpaši pievēršot uzmanību šādu būtņu krustojumiem, jo zināms, ka, piemēram, tikai klonētiem dzīvniekiem nav auglīgu pēcnācēju un pašu dzīvnieku mūža ilgums strauji sarūk. Ka šīs metodes ir bīstamas, tas ir tikai loģiski, jo rezultāts ir pretdabisks un novērošana un uzskaitīšana ir nepieciešama drīzāk lai pēc tam aizliegtu šo būtņu tālāku izplatīšanos, kas būs neizbēgams pasākums. Diemžēl nepieļaut šos eksperimentus nebūs iespējams.

  • Tas ka vēl nesanāk, no zīmē ka zinātne vēl nav attīstījusies līdz līmenim, kad sanāk. Laika jautājums, ja pasaule neaizies pa pieskari ātrāk.

Draugiem Facebook Twitter Google+