×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
6. marts, 2014
Drukāt

Pirmie sertifikāti Rīgas gidiem

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Pagājušajā nedēļā 70 tūristu gidi svinīgi saņēma likumīgas atļaujas vadīt ekskursijas Rīgā.

Par to nepieciešamību bija spriests jau labu laiku, bet tikai pagājušā gada nogalē Rīgas dome pieņēma gidu sertificēšanas noteikumus un izveidoja vērtēšanas komisiju.

“Līdz šim esam saņēmuši 194 pieteikumus gidu sertifikāta saņemšanai un turpināsim izskatīt iesniegumus nākamajās komisijas sēdēs,” sola Rīgas Tūrisma attīstības biroja valdes locekle Vita Jermoloviča. Spriežot pēc iesniegumiem, turpmāk Rīgā tiks piedāvātas ekskursijas ne tikai latviešu, krievu, angļu un vācu, bet arī franču, zviedru, somu, portugāļu, turku un pat japāņu valodā.

Ar Rīgas domes lēmumu pilsētā noteiktas sešas zonas, kurās gida pakalpojumus varēs sniegt tikai sertificēti speciālisti – Rīgas vēsturiskais centrs, Ķīpsalas vēsturiskā apbūve, Mežaparks, Brāļu kapi, Ziemeļblāzmas kultūras nama apbūves ansamblis ar parku, kā arī Kalnciema ielas kvartāls. Gidi pilntiesīgi varēs uzsākt vadīt ekskursijas šajās teritorijās no 1. aprīļa, kad stāsies spēkā aizliegums nesertificētu gidu darbībai minētajos objektos. Atļauja izdota uz trim gadiem.

Gidu darbu uzraudzīs Rīgas pašvaldības policija. Tās pārstāve Inese Krieviņa pastāstīja, ka pēc Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 155. panta par strādāšanu bez sertifikāta gidam draud naudas sods no septiņiem līdz 210 eiro, taču, visticamāk, pirmajos mēnešos policija pret pārkāpējiem vērsīšoties vien ar preventīviem pasākumiem.

“Galvenie kritēriji sertifikāta pretendentam bija augstākā izglītība, gidu kursu diploms, svešvaloda un kādas tūrisma firmas rekomendācija,” atklāj uzņēmējs Juris Berže, kurš saņēma gida sertifikātu ar pirmo numuru. “Es jau 15 gadus strādāju angļu un krievu valodā, un man ir darba pilnas rokas, neskatoties uz lielo konkurenci, taču šobrīd lieliska iespēja paveras arī mazo Eiropas valstu un reto valodu pratējiem, jo Rīgas viesi kļūst arvien prasīgāki.”

“Gide Baiba Apine gan norāda uz trūkumiem sertificēšanas procesā, jo vēstures zināšanas pārbaudītas, tikai balstoties uz izglītības dokumentiem, kas nepasargā tūristus no Minhauzena stāstiem. Atkarībā no darba specifikas vidējais Rīgas gidu atalgojums ir aptuveni 20 eiro stundā.

Informācija par sertificētajiem gidiem tiks apkopota īpašā gidu reģistrā, kas no 1. aprīļa būs pie­ejams www.liveriga.com.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+