Kultūra
Mūzika

Pirmie Vēsturisko ērģeļu svētki pārskanēs visu Latviju 2

Publicitātes attēls

4. maijā plkst. 15 Alūksnes luterāņu baznīcā tiks atklāti pirmie Vēsturisko ērģeļu svētki “Latvija – ērģeļu zeme”, kas atklās maz izzināto vēsturisko ērģeļu skanējumu dzīvā izpildījumā un aizraujošos stāstījumos, pavēstīja mediju korrdinatore Sabīne Branta.

Atklāšanas koncerts ar skanīgā basa balss īpašnieka, LNO solista Krišjāņa Norveļa un ērģeļspēles meistares Ilonas Birģeles dalību ieskandinās pirmo no desmit svētku koncertiem, kas notiks visā valsts teritorijā Latvijas valsts simtgades svinību programmas ietvaros.

Vēsturisko ērģeļu svētku atklāšanas koncertā Alūksnē 4. maijā skanēs F.Mendelszona, G.Forē, P.Barisona, M.Zariņa, J.Kalniņa, J.Mediņa J. Lūsēna, P.Dambja un citu komponistu mūzika. Koncerta ievadlekcijā varēs dzirdēt ērģeļbūvētāja Jāņa Kalniņa stāstījumu ar interesantiem, nedzirdētiem faktiem par Latvijas vēsturiskajām ērģelēm un ērģeļkultūru Latvijā. Tiks cildināti latviešu ērģeļu būvētāji, meistari, skolotāji un komponisti, kuru daiļrade un mūžs ir veltīti Latvijas ērģeļmākslai. Svētku ietvaros varēs apskatīt Alūksnes mākslas skolas audzēkņu zīmējumu izstādi “Mana ērģeļu zeme”.

Alūksnes luterāņu baznīcas ērģeles 1885. gadā ir uzbūvējis izcilais latviešu ērģeļmeistars Augusts Martins. Tās varētu būt viņa pēdējās un lielākās uzbūvētās ērģeles. Instrumentam ir 23 reģistri, 2 manuāli un pedālis. Meistars bijis uzticīgs klasiskajām vidēja lieluma ērģeļu dispozīcijām, bet nevairījās arī no romantiskā stila izpausmēm ērģeļbūvē. A. Martins saviem instrumentiem veidoja pamatīgu pedāļskanējumu. Alūksnes ērģeles līdzās citām sava 1891. gada folkloras ceļojuma laikā aplūkojis un izmēģinājis arī Jurjānu Andrejs.

9. maijā plkst. 18 Ugāles luterāņu baznīcā notiks otrais Vēsturisko ērģeļu svētku koncerts, kad Ilzes Grēveles (soprāns), Danutas Ločmeles (baroka čells), Ilonas Birģeles (ērģeles) izpildījumā skanēs J.S.Baha, G.F.Hendeļa, K.Šafrāta, K.F.E.Baha mūzika.

Saistītie raksti

Ugāles baznīcas ērģeles 1701. gadā pabeidza būvēt ērģeļbūvētājs no Kuldīgas Kornēlijs Raneuss. Ērģeļu prospekta kokgriezumus izgatavojis Mihaels Markvarts – Ventspils kuģubūvētavas koktēlnieka znots. Ugāles instruments ir vecākais saglabājies t.s. Dancigas – Kēnigsbergas tradīcijas instruments un vecākās ērģeles Baltijas valstīs. Līdz ar to Ugāles baznīcas ērģelēm ir nepārvērtējama nozīme ērģeļu attīstības izpratnē šajā reģionā; tās ir kalpojušas kā parauginstruments vairākos nozīmīgos ērģeļu restaurācijas projektos, piemēram Štrālzundes Marijas baznīcā un citur. 2005. gadā ērģeļu restaurāciju pabeidza SIA “Ugāles ērģeļbūves darbnīca”.

Vēsturisko ērģeļu svētku koncerti Latvijā:
9.05. – Ugālē
27.07. – Valmierā
28.06. un 05.07. – Viļakā
12.08. – Aizputē
25.08. un 27.08. – Slokā
09.09. – Bauskā
24.09. – Zaļeniekos

LA.lv