Publicitātes foto

Pirmizrāde drosmīgiem skatītājiem 0

Valmieras drāmas teātrī 1. decembrī pie skatītājiem nokļūs skandalozā Raiņa dzejas krājuma “Vētras sēja” iestudējums, kas stāsta par apvērsumu un solās sniegt sevišķi spilgtu teātra baudīšanas pieredzi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins 124
Lasīt citas ziņas

Izrādes režisors Reinis Suhanovs stāsta, ka “Vētras sēja” ir poētisks vēstījums par apvērsumu, cenzūru un mēģinājumiem gāzt varu. Raiņa krājums režisoram iepaticies, pirmkārt, jau atklātās valodas dēļ. Taču galvenokārt tāpēc, ka runā par pārmaiņām, pie tam ļoti krasām pārmaiņām. “Izlasot dzejas krājumu, es sapratu, ka apvērsums sabiedriskajā telpā ir neatraujami saistīts ar pārmaiņām, kas jāveic pašam sevī – savā domāšanā un uztverē,” atklāj režisors, piebilstot, ka izrādē viens no centrālajiem jautājumiem ir vērtību un ideālu pārvērtēšana. “Te noderīgs ir salīdzinājums ar dabu. Piemēram, pavasarī koks sazaļo un it kā ir pilnībā gatavs. Tomēr jau pēc pāris mēnešiem lapas nobirst un viss nogatavošanās cikls sākas no jauna. Līdzīgi arī cilvēkam bieži šķiet, ka viņa tagadējie uzskati saglabāsies visu mūžu, lai gan, dzīvei turpinoties, mūsu pārliecības mainās,” skaidro Suhanovs.

Ārējās un iekšējās pārmaiņas uz Valmieras teātra skatuves izspēlēs aktieri Mārtiņš Meiers, Māris Bezmers un Kārlis Neimanis. Tāpat nozīmīga loma izrādē ir skatītājiem, kuri saskaņā ar režisora ieceri nevis sēdēs, bet izrādes laikā tiks virzīti – te pietuvojoties, te attālinoties no aktieriem. Suhanovs šādu paņēmienu sauc par intensīvo skatīšanos, kurai esot nepieciešama zināma drosme. Iestudējuma pieredzi intensīvu padarīs arī tādi specefekti kā dūmi, skaļa mūzika un spilgta gaisma. Bērniem, kas jaunāki par 12 gadiem, “Vētras sēju” nav ieteicams skatīties. Kā paskaidro režisors, tad iestudējuma vēstījums brīžiem ir ārkārtīgi agresīvs un pauž tādas graujošas idejas kā, piemēram, muižas dedzināt ir labi, kas bērna psihei varētu nebūt piemērotas.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Vētras sēja” ir Reiņa Suhanova trešais iestudējums Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubilejas gadā veltītajā triloģijā, kas šosezon iestudēta Valmieras teātrī. Iestudējums maziem bērniem “Bērns vārdā Rainis” un dzejas izrāde “Sarkanās puķes” pirmizrādes piedzīvoja septembrī un oktobrī. Suhanovs atklāj, ka sākotnēji bija iecerējis radīt vien diptihu no Aspazijas “Sarkanajām puķēm” un Raiņa “Vētras sējas”. Režisoraprāt, Aspazijas “Sarkanās puķes” stāsta par nepieciešamību pēc iekšējās brīvības, savukārt Raiņa “Vētras sēja” ir drīzāk prasība pēc ārējās brīvības. Tādējādi starp abiem krājumiem veidojas saruna.

“Vētras sēju” Rainis saraksta revolūcijas laikā 1905. gadā, kad arī izdots. Piedzīvojis cenzūru un aizliegumu. Dzejoļu krājums tiek uzskatīts par pagājušā gadsimta sākuma vienu no nozīmīgākajiem latviešu literatūras darbiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.