×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
29. novembris, 2013
Drukāt

Pirmizrāde filmai ar 12 cilvēku liecībām par 14.jūnija deportācijām (2)

Foto no okupacijasmuzejs.lv. Viena no deportētajām latvietēm, kuras stāsts iekļauts filmā, ir 1937.gadā dzimusī Aina Valda Ērgle.Foto no okupacijasmuzejs.lv. Viena no deportētajām latvietēm, kuras stāsts iekļauts filmā, ir 1937.gadā dzimusī Aina Valda Ērgle.

Piektdien, 29. novembrī pulksten 17.00 Latvijas Okupācijas muzejā pirmo reizi tiks demonstrēta filma „1941. gada 14. jūnija deportācijas liecinieku stāsts”, kas veidota īpaši muzeja jaunajai ekspozīcijai pārbūvētajā muzeja ēkā, pavēstīts Latvijas Okupācijas muzeja mājaslapā.

Filmā apkopotas divpadsmit cilvēku liecības par Latvijas pilsoņu deportēšanu un dzīvi izsūtījumā pirmajos gados. Liecību sniedzēji deportācijas brīdī bija bērni un jaunieši vecumā no 5 līdz 23 gadiem.

Viena no deportētajām latvietēm, kuras stāsts iekļauts filmā, ir 1937.gadā dzimusī Aina Valda Ērgle. „Pa ceļam nomira tie divi maziņie brālīši. Tad saslima vēl mūsu divi brālīši – Uldis un Valdis, un slimnīcā nomira abi divi. Un tad smagā formā saslimu es un māsa. Māsa ātri izveseļojās, es ilgi slimoju un mamma jau bija sagatavojusies: „Nu četri miruši, aizies vēl arī piektais.” Jau bija sagatavojusi drēbītes, ko vilkt mugurā. Tur bija baznīciņa. Dabīgi, ka tā bija krievu baznīca, bet kāda starpība. Viņa gāja uz baznīcu, Dievu lūdza, bet es izķepurojos,” piedzīvotajā dalās Ērgles kundze.

Filma būs skatāma monitorā uz deportācijas vagona imitācijas sienas.

Filmu, balstoties un Okupācijas muzeja  bagātīgā video liecību krājuma materiāliem, veidojusi vēsturniece un muzeja audiovizuālo materiālu krājuma glabātāja  Lelde Neimane.

Latvijas Okupācijas muzeja videoliecību krājumā glabājas 210 intervijas, ko snieguši 1941. gada 14. jūnijā deportētie.

Filmas pirmizrāde simboliski tiek pieskaņota 1930. gados PSRS represīvo iestāžu nogalināto latviešu piemiņas dienai, kas ik gadu  tiek atzīmēta decembra pirmajā svētdienā.

 

 

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Un kāpēc šo filmu Latvijas genocīda dienā 1. DECEMBRī nerādīja LT? Vai tad filma nav uzņemta pat tautas naudu un intervētie cilvēki nav pelnījuši, lai par šīm komunistu izdarībām uzzinātu visi.

  2. Kas par to ir sakams krievijas vestniekam, urbanovicha, un ushakova k-giem?

Draugiem Facebook Twitter Google+