×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.4°C
Liene, Liena, Helēna, Elena, Ellena
Sestdiena, 18. augusts, 2018
22. augusts, 2016
Drukāt

“LA” vērtē olimpiešus – kurš iepriecināja, kurš sarūgtināja (9)

Ilmārs Znotiņš/LOKIlmārs Znotiņš/LOK

Latvijas sportistu iespēto Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs grūti nosaukt par sekmīgu. Centās visi, taču vienam pietrūka veiksmes, otram pieredzes, citam – meistarības vai no visa mazliet.

Pirms spēļu sākuma optimistiski domāju, ka Latvijai noteikti vajadzētu būt divām trim medaļām. Potenciāls nokļūt uz pjedestāla patiešām bija vismaz desmit sportistiem – nu nevar taču būt tā, ka neviens neizšauj. Izrādījās, ka var gan, un pirmo reizi kopš 1928. gada Latvija kā neatkarīga valsts vasaras spēlēs palikusi bez cēlmetāla. Arī zem PSRS karoga mūsējie kopš 1956. gada vienmēr tika uz pjedestāla, ja neskaita boikotētās Los­andželosas spēles 1984. gadā.

Diemžēl šoreiz uzkrītoši bija tas, ka citu valstu sportisti četrgades nozīmīgākajās sacensībās kļuva stiprāki, bet latvieši – vājāki attiecībā pret savām maksimālajām spējām. Sporta sabiedrībai būs jātiek skaidrībā, vai tās ir individuālas neveiksmes vai būtiski robi sistēmā. Iespējams, atbildes sniegs Latvijas Olimpiskās komitejas vadības vēlēšanas septembra beigās.

IEPRIECINĀJA

Jau otrajā spēļu dienā ar ceturto vietu iepriecināja 18 gadus vecā svarcēlāja Rebeka Koha. Ja ne trenera un tiesnešu misēklis ar neie­skaitīto raušanas pirmo mēģinājumu, varbūt sportiste iegūtu papildu pārliecību un trūkstošie divi kilogrami beigās būtu padevušies. Lai nu kā, Rebekai lieliska perspektīva, raugoties nākamo un pat aiznākamo spēļu virzienā.

Otrajās olimpiskajās spēlēs pēc kārtas bez medaļas paliek plašā vieglatlētu saime. Ņemot vērā kritisko situācija ar treniņu bāzēm Rīgā, tas ir objektīvs iznākums. Laura Ikauniece-Admidiņa gan par spīti tam un arī traumām bija ļoti tuvu pjedestālam.

Lauras Ikaunieces-Admidiņas paveiktais ir varoņdarbs, un teicamas iespējas progresa turpināšanai. Taču – vai Laura atradīs īsto treneri pēc šķiršanās no Anda Austrupa?

Smaiļotājs Aleksejs Rumjancevs savu potenciālu šogad parādīja Eiropas čempionātā un Pasaules kausa izcīņas posmā, iegūstot trešo vietu. Arī startam Rio viņš spēja sagatavoties teicami – piektā vieta ir trešais labākais mūsu sportistu sasniegums šajās spēlēs, no vīriešiem – labākais.

Paradoksāli, bet gandrīz vai vienīgā sportiste, kas startēja savu maksimālo spēju robežās (vismaz sporta veidos, kur rezultātu var objektīvi izmērīt), bija peldētāja Aļona Ribakova, kura olimpiskajā debijā laboja Latvijas rekordu. Ar to gan viņa palika tikai trešā no beigām, taču vairāk prasīt no Aļonas nevarēja. Saistībā ar sportisti un viņas treneri arī izvērtās lielākais skandāliņš, kas var maksāt amatu Latvijas Peldēšanas federācijas prezidentam Kasparam Ponem.

SARŪGTINĀJA

Māris Štrombergs ieguvis visus spožākos BMX riteņbraukšanas titulus, bet Rio nebija gatavs riskēt, lai atšifrētu sev neērto trases vietu, tādēļ divkārtējam olimpiskajam čempionam atvadīšanās no spēļu arēnas iznāca pavisam čābīga. Pludmales volejbolisti Aleksandrs Samoilovs un Jānis Šmēdiņš aizvadīja vienu no sliktākajiem turnīriem pēdējos gados. Arī izlozi grūti vainot, jo no tā sauktās nāves grupas beigās astoņniekā iekļuva vien Kubas pāris. Šķēpmetēja Madara Palameika cerēja beidzot pierādīt, ka var izšaut lielajos mačos, taču arī šoreiz nodrebēja roka. Viņas kolēģi Zigismundu Sirmo pēc Eiropas zelta gribējās iekļaut cerību lokā, tomēr veiksme otro reizi vienā vasarā neuzsmaidīja. Varbūt būtu bijis labāk, ja klātienē padomus dotu treneris.

Cīkstonei Anastasijai Grigorjevai sapni par olimpisko medaļu neizdevās realizēt arī ar otro piegājienu. Jānovēl spēks un motivācija nepadoties, jo dotības ir labas.

Svarcēlājs Artūrs Plēsnieks šogad bija plānojis divreiz labot pašam piederošo Latvijas rekordu, tomēr nesanāca ne reizi. Par spīti tam Eiropas čempionātā izdevās tikt pie zelta medaļas pat pēc diviem neveiksmīgiem raušanas mēģinājumiem. Tāpat Rio rekords izpalika, tiesa, arī ar to līdz pjedestālam būtu ļoti tālu.

Gaiša nākotne

Bet nevajag visu krāsot melnos toņos. Soļotājs Arnis Rumbenieks teica, ka daudzi nemaz nezina, cik grūta ir nokļūšana olimpiskajās spēlēs. Ne vienam vien tā pielīdzināma uzvarai. Patīkami, ka Latvija Rio bija pārstāvēta tenisā, ka pēc 12 gadu pārtraukuma atkal pievērsām uzmanību burāšanai, ka turpinās šaušanas tradīcijas, ka mums olimpiskajās spēlēs ir četri maratona skrējēji, ka kārtslēkšanā bija veseli divi mūsējie, ka no bedres izrāpusies šķēpa mešana.

LOK prezidents Aldons Vrubļevskis spriež, ka pēc četriem gadiem Tokijā mums jau būs pavisam citāda komanda. Labāka! Pēc iepriekšējām spēlēm Londonā viņš gan sacīja tāpat, bet jādomā taču pozitīvi.

20160822213638_7716

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. 1. Štrombergm nedrīkst pārmest – iet gadi, bet bija 2 x zelts! 2. Plēsniegs startēja savu spēju robežās, jo tālāk par 4-5 vietu nebūtu ticis. 3.Sarūktinājums par šķēpnetējiem, kuriem jau ilgāku laiku iestājusies psiholoģiska nesaderība ar trenieriem un neiprotama vāja psihes noturība. 4. Par viegletlētiku nevar pārmest, jo nav bāzēs. 5. LOK nevar pārstāvēt Latvijas sportu, jo sports ir valsts funkcija – veselība, valsts aizsardzība, bērni (Latvijas nākotne). Pie tam esošie funkcionāri nav sporta speciālisti, viņi nepārzina elementārākās sporta nianses – treniņa metodiku, psiholoģiju, bet ir “speciālisti”naudas lietās. Sporatm jābūt valsts institūcijas pārraudzībā . Finanšēsanu var veikt valsts un līdzekļi nebūs “pa kluso” jānem no valsts organizācijām – Latvenergo, Latvijas meži. Latvijas Gāze Lattelom, Mobilais telefons – bet no valsts budžeta atklāti, visiem dsaprotami par ko un kam.LOK konference neko neatrisinā, jo “naudas maisi” torpēdēs jebkuras izmaiņas.

 2. Mums jāsagatavo viens kārtīgs maratonists,jo viņus apbalvo noslēguma ceremonijā!

 3. Vrubļevski! Kad sportists ar fanātismu izcīna medaļas, tad tava mīkstā figūra iegrozās blakus uzvarētājam un pašapzinīgi gvelž: “Tas liecina, ka MĒS strādājam pareizā virzienā….” Kad pats nekustini savu sēžamvietu, tad sportists vainīgs.
  Nauda par maz? Cik liela ir tava alga, Vrubļevski?
  Kur var apskatīties, cik liela ir nodokļu maksātāju daļa sporta finansēšanā. Kāpēc sportam netiek dots pa tiešo, bet caur Latvijas mežiem, Latvenergo, Lattelecom, LMT un ātro kredītu “dāsnajām” rociņām, kāda tā naudiņas plūsma un otkati kādi???
  Ej projām, Vrubļevski! Baltiņa laikā LOK bija pavisam CITS gaiss!

 4. Pasaules kartē Latvija ir kniepadatas galviņas lielumā.Esam ļoti jauna valsts ar ierobežotiem materiāliem resursiem.Tas neļauj sagatavot daudz augstas raudzes sportistus.Izpildīt olimpiskos normatīvus,sportistam ir daudz par maz, lai iekārotu vietu uz goda pjedestāla.Ar to vajag samierināties un nepakļauties minējumiem par iespējamu medaļu skaitu,bravūra pielīp censoņiem un padara tos vājākus nekā viņi ir patiesībā.Tikai tad,kad katram bērnam mājās būs sava bumba un grozs,savas slēpes un velosipēds,būs iespēja peldēt visu gadu,mēs kļūsim par sportisku nāciju.

 5. Ceturtā vieta – varoņdarbs? Ja pēc sezonas ranga arī bija ceturtā? Par ko mēs te runājam… Zaudētāju mentalitāte. Tāpēc arī esam, kur esam. Bez medaļām. Koha un Rumjancevs pelnījuši uzslavu. Viss. Tukša komanda. Vieni veci un ragavas gatavas, citi vienkārši tukši numuri.

 6. NESKATOTIES NE UZ KO, SAKU PALDIES MŪSU SPORTISTIEM PAR DEVUMU 31.OLIMPISKAJĀS SPĒLĒS!!!
  ZINU, KA TOKIJĀ MŪS IEPRIECINĀS PIRMAIS TRIJNIEKS – kOHA, IKAUNIECE-ĀDMĪDIŅA UN RUMJANCEVS!
  CERU UZ PALAMEIKAS UN VOLEJBOLISTU MEDAĻĀM TOKIJĀ, JO ABI PUIŠI TO VAR!!! DEGUNUS AUGŠĀ UN BŪS LABI!!! ĻOTI CERU, KA VISI TRENERI VARĒS BŪT KOPĀ AR SAVIEM SPORTISTIEM UN NEBŪS NEVAJADZĪGAS ASARAS.

 7. olimpisko tūristu olimpiāde Atbildēt

  jā var piekrist sadaļaipar tiem kas iepriecināja, jo tie tiešām izdrija praktiski visu ko vareja, bet pārejie tiešām bija tikai olimpiskie tūristi par valsts naudu aizbraukuši atpūsties. un ja vel atceramies ko “aizmirsa “pateikt- musu delegācijā tikai 22% bija sportisti, pārejie bija funkcionāri kas tur tiešām tikai izklaidejās, pat treneriem lūk vietas neatradās gan paldētājai kur vislielākais skandāls gan šķēpmeteji pa netu ar trenneri sazinās un metienus uzfilmētus rāda…. milziga delegācija kurā sportistu gandriz vai nav jo ari tos kas skaitijās sportisti bet tikai izklaideties tur aizbrauca par sportistiem nosaukt nevar.
  secinājumi? vajadzetu sākt ar to ka VISUS funkcionārus padzīt ar sētas mietu ja reiz ir tāds iemesls radies, un tad skatities ko vērts ņemt atpakaļ, ko ne jo pilnigi bez pieredzejušajiem neiztikt, bet tur lielākā daļa ir stipri aizsedejušies savos krēslos. jaunas asinis noteikti vajag nu kādus 70% vismaz. kaut gan nu teikim pone jau nav nekāds dinozaurs jauns un tieši āpec nekaunigs, no tādiem ar vajadzetu ļoti ļoti izvairities

  • Labi pateikts. Paldies. Bet to jau nelasa lielfunkcionāri un sporta naudai pietuvinātie – ieteiktu – visus ārā un kādus vērtīgākos atpakaļ… – kādaru savās atvilknēs …

Draugiem Facebook Twitter Google+