×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
11. jūlijs, 2013
Drukāt

Pirmo reizi Latvijā – izcilākā Arābu mūzikas izpildītāja – Fadija Elhāge

foto - publicitātesfoto - publicitātes

Libāņu dziedātāja Fadija Elhāge (alts), kuru Latvijas klausītājiem būs unikāla iespēja dzirdēt Introvertās mākslas festivālā “Ad Lucem” atklāšanas koncertā 24. jūlijā Rīgas Sv. Jāņa evaņģēliski luteriskajā baznīcā, šobrīd tiek vērtēta kā izcilākā arābu pasaules vokāliste.

Ar savu brīnišķīgo balsi viņa klausītājiem visā pasaulē atklāj gan klasiskās arābu mūzikas bagātības, gan ir to dažu reto dziedātāju vidū, kuri spēj apvienot Rietumu un Tuvo Austrumu klasiskās mūzikas tradīcijas. Pārsteidzošā kārtā šī nebūs pirmā Elhāges tikšanās ar Baltijas reģionu – 2012. gada maijā Esterhazi pilī, Austrijā, viņa bija to dažu arābu un Baltijas reģionu mūziķu vidū, kuri piedalījās maestro Gidona Kremera izlolotajā koncertā „Arābu-Baltijas pavasaris” – unikālā sadarbības projektā starp Arābu mākslas un kultūras fondu, Esterhazi fondu un kamerorķestri Kremerata Baltica, kura mērķis bija tuvināt ģeogrāfiski tālas kultūras, bagātinot skaņu mākslas pasauli ar jauniem igauņu, latviešu, ēģiptiešu, libāniešu, sudāniešu, sīriešu, ungāru, itāļu un armēņu komponistu darbiem.
Fadija Tomb Elhāge ir dzimusi Libānā. Savu muzikālo karjeru viņa uzsāka 14 gadu vecumā kā dziedātāja, kam sekoja aktrises karjera Libānas televīzijā un filmās. Ieguvusi psiholoģijas grādu Libānas Universitātē, viņa emigrēja uz Vāciju, kur studēja vokālo mākslu un absolvēja Riharda Štrausa konservatoriju Minhenē. Kopš 1990. gada, padziļināti apgūstot Viduslaiku un Vidusjūras vokālās tehnikas, Elhāge kā soliste piedalījusies ansambļu Sarband, Vox un L’Orient Imaginaire projektos. 1994. gadā viņa atgriezās Libānā, kam sekoja dziedātājas starptautiskās karjeras spožs uzplaukums, it īpaši pēc uzstāšanās Baalbekas Starptautiskajā festivālā 1998. gadā. Šobrīd starptautiskajā mūzikas apritē Fadija Elhāge pamatoti tiek vērtēta kā izcilākā arābu pasaules dziedātāja. Pateicoies spējai apvienot Rietumu un Tuvo Austrumu klasiskās mūzikas tradīcijas, viņas brīnišķīgās alta balss repertuārs aptver gan klasisko arābu mūziku, gan Eiropas mūziku no viduslaikiem līdz mūsdienām.
Viņas vokālā snieguma izcilību apliecina kritiķu sajūsma dažādos pasaules preses izdevumos:
„Brīdī, kad ieskanējās Fadijas Elhāges balss, likās, itkā Lieldienas un Ziemassvētki tiktu svinēti vienlaicīgi.” K. Hartners, Kronenzeitung (Austrija), 22.03.2008.
„Visaizkustinošākais koncerts kļuva brīdī, kad Fadija Elhāge sāka dziedāt arābiski. Šķiet, tajā brīdī raudātu pats Bahs.” The Business Times (Singapūra), 14.06.2007.
„Fadija Elhāge ir izcila dziedātāja, kura spēj paust viskrāšņākās emocijas, atklājot dziesmu noslēpumus un to vēstījumiem liekot iemirdzēties dziļā atklāsmē un ekspresijā.” Gerhards Boms, Dresdner Neueste Nachrichten (Vācija), 02.07.2002.
„Fadijai Elhāgei piemīt ne vien skaista un izteiksmīga balss, bet arī meistarīga prasme izdaiļot dziesmas ar balss niansēm un dažādiem ornamentiem.” Maikls Manns, Montréal (Kanāda), 22.02.2000.
Latvijā izcilā libāņu dziedātāja Fadija Elhāge uzstāsies kopā ar pasaulē atzīto starpkultūru mūzikas ansambli “Sarband” Introvertās mākslas festivāla “Ad Lucem” atklāšanas koncertā 24. jūlijā 20:00 Rīgas Sv. Jāņa evaņģēliski luteriskajā baznīcā un 25. jūlijā 19:30 Kuldīgas Sv. Annas evaņģēliski luteriskajā baznīcā, bezmaksas koncertā. Viņu sniegumā dzirdēsim programmu “VOX FEMINAE”, kas ir sievietes ceļš pie Dieva, tērpts senās un tradicionālās sakrālās mūzikas formās, saplūstot Rietumu un orientālās mūzikas skaņu pasaulēm. Programmā dzirdēsim agrīnās Austrumu kristīgās baznīcas dziedājumus, divu leģendāru viduslaiku sieviešu (gaišreģes, komponistes, rakstnieces un diplomātes Bingenas Hildegardes (12.gs.) un Zviedrijas Brigitas (14.gs.)) misticisma apdvestos korāļus un himnas, Ziemeļzviedrijas garīgās tautas melodijas, arābu mutvārdu tradīciju, kā arī unikālos agrīnās polifonijas dziedājumus, kas iemūžināti spāņu Las Huelgas klostera dižciltīgo un izglītoto mūķeņu rokrakstos. Kopā ar Fadiju Elhāgi koncertā uzstāsies zviedru dziedātāja Mirjama Andersena (balss, gotu arfa, rags) un ansambļa „Sarband” mākslinieciskais vadītājs Vladimirs Ivanovs (Bulgārija/Vācija, lauta, perkusijas).

Pašā šīs vasaras pilnbriedā, no 24. līdz 28. jūlijam, jau divpadsmito reizi uz koncertiem Rīgā, Gulbenē un Kuldīgā aicinās Introvertās mākslas festivāls „Ad Lucem”. Festivālā koncertēs izcili Latvijas un ārvalstu mūziķi – Latvijas Radio koris, Ilga Reizniece un „Iļģu” mūziķi, ērģelnieks Atis Stepiņš, kā arī šī gada festivāla īpašie viesi – starpkultūru mūzikas ansamblis „Sarband” un izcilais franču čellists Anrī Demarkets, aicinot ikvienu apstāties un piedzīvot brīnišķīgas muzikālas atklāsmes cilvēka garīguma meklējumos.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+