Mobilā versija
Brīdinājums +20.9°C
Melānija, Imanta
Sestdiena, 19. augusts, 2017
14. janvāris, 2017
Drukāt

Pirmo reizi šogad konstatē ĀCM mājas cūkām; skartajā saimniecībā Krimuldā izkaus 5023 dzīvniekus (14)

Foto-LETAFoto-LETA

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) konstatējis šogad pirmo Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojumu mājas cūkām – slimība skārusi lielu cūku novietni “Rukas” Krimuldas novada Krimuldas pagastā ar 5023 dzīvnieku lielu ganāmpulku.

Kā aģentūru LETA informēja dienestā, saimniecībā tiek veikti ĀCM apkarošanas pasākumi, tostarp cūku likvidēšana, kā arī epidemioloģiskā izmeklēšana, lai noskaidrotu, kā slimība iekļuva novietnē.

PVD pārstāve skaidroja, ka jau šodien tika uzsākta visu cūku likvidācija, kas varētu ilgt vairākas dienas.

Noteikta arī karantīna – aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap skarto novietni. Šajā teritorijā tiks kontrolēts mājas un meža cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas izcelsmes produktu pārvadāšanai.

Cūku audzēšanas kompleksa apsaimniekotājs ir SIA “Ancers”, liecina informācija uzņēmuma mājaslapā. Tajā teikts, ka “Ancers” šķirnes cūku audzētava veidojusies uz kādreizējās zinātniski pētnieciskās saimniecības “Krimulda” bāzes. Uzņēmumam esot divi cūku audzēšanas kompleksi – viens Krimuldas pagastā sivēnmāšu turēšanai un sivēnu ražošanai, otrs Salaspilī – gaļas cūku audzēšanai. Kopējais ganāmpulka lielums esot 8500 dzīvnieku.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Nu toties visas zemes platības beidzot ir gludas ,vairs nau kas izrakņā ,tas arī ir savs labums..

 2. Tikai aklajam nav redzams, ka mednieki 20 gadus kāpinājuši ĀCM izplatības riskus!ĀCM projekta finansējums – gada laikā summa sasniedz 16.5 miljonus eiro (7.41 M pasākumiem ĀCM izplatības ierobežošanai + 1 M ziedojums no LVM + 8.1 M zaudējumi cūkkopjiem). Vēl arī Eiropas Savienība piešķīra 1.2 M lai stimulētu sievieškārtas mežacūku šaušanu. IENESĪGS BIZNESA PROJEKTS.
  Zaudējumi ir ne tikai cūkkopjiem, bet arī lauksaimniekiem, kas audzē lopbarību, jo tā, kurā konstatēts mēra vīruss, vairs nav izmantojama.

 3. Nu nav ar to cūku mēri kaut kas kārtībā! Vispirms jau nav kārtībā ar tā apkarošanas pasākumiem. Galvenie teorētiskie cūku mēra pārnēsātāji (mežacūkas) netiek pienācīgi apkarotas. Tā vietā masveidā likvidē māju cūkas. Un kāpēc likvidē un iznīcina gaļu, kaut arī ir pierādīts, ka cūku mēris cilvēkiem nav bīstams? Neviena cūka nav sterila no mikroorganismiem. Visu dzīvnieku un arī cilvēku ķermeņi ir pilni ar vīrusiem un baktērijām, kuras neizraisa saslimšanu. Kāpēc gaļas konservi glabājas? Tādēļ, ka tur šie mikroorganismi augstas temperatūras apstākļos ir iznīcināti. Tad kādēļ pēkšņi šāda viena vīrusa dēļ, cūku kautķermeņi netiek realizēti, bet tiek iznīcināti? Vai tikai tādēļ, ka šis vīruss ir nosaukts par cūku MĒRI , kaut ar īsto mēra bacili ( KAS NAV PAT VĪRUSS, BET IR no pilnīgi citas mikroorganismu grupas – baktērija Yersinia pestis) tam nav nekāda sakara un līdzības? Acīm redzot, šis cūku mēra nosaukums ir domāts cilvēku psihiskai ietekmēšanai, lai mēs nedomājot piekristu tām noziedzīgajām nejēdzībām, kas šobrīd tiek vērstas pret cūkkopību Latvijā.
  Gadus desmit un vairāk atpakaļ, mūsu lauksaimniecības organizatori skandināja, ka Latvijā nākotne ir tikai lielfermām. Tagad mēs redzam, cik viegli ir ar tām Latvijas lielfermām tikt galā. Starp citu, arī tā cūku inficēšanās lielfermās ir visai dīvaina. Kaut kā nav dzirdēts, kā ciemos pie lielfermas cūkām kādreiz būtu gājušas meža cūkas. It kā varētu arī fermās to mēra vīrusu ienest cilvēki ar apaviem, bet tas nozīmē, ka vispirms tie apavi ir jāizmīca pa inficēto mežacūku mēsliem. Neticās, ka kāds fermas darbinieks, pirms došanās uz fermu, būtu gājis uz mežu un (it īpaši ziemas laikā) nejauši iekāpis meža cūku atstātajā “izejvielā”. Varbūt jūs teiksiet, ka tas vīruss izplatās pa gaisu, zemi un ūdeni un visa daba ir ar to “mēra vīrusu” pilna? Bet tādā gadījumā jau nav pilnīgi nekāda pamata mums to likvidēto cūku ķermeņus nelietot pārtikā, jo visi cilvēki tāpat ir ar to “mēri” bijuši saskarsmē gan dzerot ūdeni, gan elpojot gaisu, gan ēdot mežā lasītas sēnes un ogas… Arī tā cūku inficēšanās caur lopbarību ir tāda visnotaļ dīvaina. Protams, ja vien tai barībai speciāli, uzpūšot attiecīgu aerosolu vai kā citādi nav pievienots šis “mēra vīruss”.

 4. te nu ir rezultāts!!! Atbildēt

  Latvijas mednieki apzināti vismaz gadus 20 kāpinājuši mēra risku un kaitējuši cūkkopības nozarei ne tikai Latvijā, bet arī citās ES dalībvalstīs. Izmaksas mērāmas miljonos – par administratīvajiem un dezinfekcijas pasākumiem, tāpat izkaušanas izmaksas un kompensācijas. 20 gadus mednieki ir kāpināuši ĀCM izplatības risku!

 5. Nu ja, medniekiem jau lūšu medības! Tā lai noskan pa visu valsti! …mežacūkas lai ķer, kam nav ko darīt.

 6. dažādu ātrumu vienlīdzība Atbildēt

  Mēri klasificējas pēc cūku atrašanās vietas:
  ārzemnieku fermās un
  vietējo iedzimto fermās.
  Vietējo fermās totāli jāizkauj, bet
  ārzemnieku fermās situācija jānoklusē.

 7. Tas ir traģiski!
  Zaudējumus segt no Medību saimniecības attīstības fonda. Šī gada finansējums tur ir 141 621 eiro.

 8. Dievs soda alkatīgos Atbildēt

  LV, izrādās, cūku vairāk ne kā iedzīvotāju…
  Tad kāpēc desās, galertos, ruletēs liek iekšā kautuvju
  atkritumus, ādas, soju un sazin kādus gaļas aizvietotājus ??

 9. Paldies Latvijas medniecības nozarei par prasmīgu ĀCM finansējuma apgūšanu!

 10. Pateicība Latvijas medniecības nozarei par prasmīgu ĀCM finansējuma apgūšanu!

Pasaulē
Draugiem Facebook Twitter Google+