Dabā
Laika ziņas

Pirmo reizi šogad Latvijā sasniegta +30 grādu atzīme 0

Foto EPA/LETA

12.augusts ir pirmā un, iespējams, vienīgā diena šogad, kad gaisa temperatūra Latvijā sasniegusi +30 grādu atzīmi, liecina dati no meteoroloģisko novērojumu stacijām.

Īsi pēc plkst.12 gaisa temperatūra pakāpusies līdz +25..+30 grādiem, nedaudz vēsāks laiks ir vietām Kurzemē. Lielākais karstums valda Zemgalē un Vidzemes piekrastē, tostarp galvaspilsētā. Dienvidu, dienvidaustrumu vējš brāzmās pūš ar ātrumu 7-13 metru sekundē.

Tuvākajās stundās gaisa temperatūra paaugstināsies līdz +29..+33 grādiem, bet Kurzemes rietumos pazemināsies līdz +20 grādiem. No pēcpusdienas līdz nakts pirmajai pusei Kurzemē, Zemgalē un Vidzemē iespējami postoši pērkona negaisi.

Iepriekšējā augstākā gaisa temperatūra, kas šogad reģistrēta Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) novērojumu tīklā, bija +28,8 grādi 31.jūlijā Daugavpilī.

LVĢMC apkopotā informācija liecina, ka 1993.gadā Latvijā tika piedzīvota pēdējā vasara, kurā ne reizi nav sasniegta +30 grādu robeža. Turklāt 1993.gada augstākā gaisa temperatūra bija +28,9 grādi maijā Ainažos, un vasaras mēnešos novērotā temperatūra nepārsniedza +28,2 grādus.

No 1961. līdz 1993.gadam kopumā desmit vasarās gaisa temperatūra Latvijas teritorijā nesasniedza +30 grādus. Visvēsākā vasara bija 1962.gadā Kolkā, kad gaisa temperatūra nepakāpās augstāk par +22,5 grādiem.

Vislielākā svelme Latvijā piedzīvota 2014.gada augusta sākumā, kad Ventspils ostā divreiz tika labots valsts absolūtais karstuma rekords, 4.augustā termometra stabiņš pakāpās līdz pat +37,8 grādiem.

Liels karstums valdīja arī pirms diviem gadiem. 2015.gada 12.augustā Daugavpilī gaiss sakarsa līdz +33,0 grādiem, vakarā daudzviet Zemgalē un Vidzemē plosījās pērkona negaiss, vietām vējš sasniedza vētras spēku un krita vairākus centimetrus lieli krusas graudi.

Pastāv neliela iespēja, ka arī nākamās nedēļas nogalē gaisa temperatūra Latvijā paaugstināsies līdz +30 grādiem.

LA.lv