×
Mobilā versija
+5.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
19. augusts, 2013
Drukāt

Pirmoreiz notiks Rīgas Sv. Pētera baznīcas festivāls “Dominante”

foto - Letafoto - Leta

No 21. līdz 23. augustam pirmoreiz notiks Rīgas Sv. Pētera baznīcas festivāls “Dominante”. Festivāla idejas autors Uģis Brikmanis (attēlā) saka: “Tā ir dievnama sakrālās telpas, kultūrbaznīcas garīgās teritorijas muzikāli vizuāla paplašināšana. Festivāla nosaukums izvēlēts, apzinoties mūsdienu sabiedrības sašķeltību un apmaldīšanos dažādos kultūras post-procesos, kuros virsroku gūst ārišķīga, skaļa un bieži vien uz bezgaumības robežas balansējoša forma, nevis dziļš, pārdomāts un cilvēku garīgajai izaugsmei būtisks saturs.”

Festivāla “Dominante” pirmā norises gada programmā ir trīs koncerti:

21. augustā 20.00 “Ticība”, kurā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas operstudija “Figaro” rādīs Otorīno Respīgi operu “Ēģiptes Marija”;

22. augustā 20.00 “Cerība”, kurā ar stilistiski daudzveidīgu programmu uzstāsies ekstravagantais dāmu trio Art-i-Shock;

23. augustā 20.00 “Mīlestība”, kurā pianists Reinis Zariņš piedāvās Johana Sebastiāna Baha un Olivjē Mesiāna mūzikas programmu.

Ticība. Cerība. Mīlestība. Šī jēdzienu triāde ņemta no Jaunajā Derībā iekļautās apustuļa Pāvila 1. vēstules korintiešiem. Ikkatra šīs vēstules rinda piesātināta ar informāciju, kas lasāma un atkal pārlasāma, – galvenokārt par to, kāds katram no mums ceļš ejams un kā šo ceļu iet. Ja man nebūtu mīlestības, es nebūtu nekas, saka Pāvils. Viss ir nepilnīgs, un, kad atnāks pilnība, beigsies viss daļējais. “Tā nu paliek ticība, cerība, mīlestība, šīs trīs; bet lielākā no tām ir mīlestība.”

Pirmajā koncertā skanēs itāļu 20. gadsimta mistiķa Otorīno Respīgi opera “Ēģiptes Marija” – romantiskiem bangojumiem caurstrāvots, ļoti skaists oratoriāls opuss, kurā rādīta Marijas pārveidošanās no prieka meitenes līdz garīgi apskaidrotai vientuļniecei. Šo operu iestudējis JVLMA operstudijas “Figaro” vadītājs Viesturs Gailis. Galvenajās lomās – Jolanta Strikaite, Kalvis Kalniņš un Imants Erdmanis.

Otrajā koncertā uzstāsies trio Art-i-Shock – čelliste Guna Āboltiņa, sitaminstrumentāliste Elīna Endzele un pianiste Agnese Egliņa. Šīs trīs jaunās lieliskās mūziķes pretendēja uz Lielo mūzikas balvu 2010 kategorijā “Par izcilu darbu ansamblī”. Balvu, saprotams, saņēma tikai viena no viņām, tomēr tas netraucēja balvas pasniegšanas ceremonijā aizsākto kopmuzicēšanu turpināt, veidojot daudzkrāsainas koncertprogrammas.

Trešais koncerts būs Londonā dzīvojošā latviešu pianista Reiņa Zariņa valstība – Olivjē Mesiāna grandiozā klaviercikla “20 skatieni uz jaundzimušo Jēzu” fragmentus Reinis licis vienkop ar Johana Sebastiāna Baha ērģeļprelūdijām klavierversijā. Reinis Zariņš ir ne tikai dziļi domājošs pianists, bet arī Rakstus rūpīgi studējošs, pasaules kārtības izpētē ieinteresēts cilvēks un sirsnīgi mīlošs tēvs.

Festivāla “Dominante” pirmais koncerts notiks 21. augustā – dienā, kad svinam Pētergaiļa atjaunošanas gadskārtu. Pēc Otrā pasaules kara nodarītajiem ievērojamiem postījumiem Pēterbaznīcas liktenis ilgāku laiku bija nenoteikts un pat apdraudēts. Nams stāvēja pašā Vecrīgas centrā kā tāds vraks bez torņa, bez gaiļa, bez dzīvības. Tikai 50-jos gados tika sākti atjaunošanas darbi, savukārt torņa celtniecība saistās ar 60-to gadu otro pusi, un 1970. gada 21. augustā atjaunotajā torņa smailē atkal sēdās zelta gailis. 1973. gada Pēterdienā – tieši pirms 40 gadiem – notika torņa būves pabeigšanas svinības, un pirms 30 gadiem tika pabeigta Pēterbaznīcas atjaunošana kopumā.

Lai palielinātu festivāla auditoriju un apzinoties virtuālās vides auditorijas interesi par nozīmīgiem kultūrnotikumiem, festivāla programmu plānots straumēt tiešraidē sadarbībā ar portālu “Rīga 2014” (riga2014.org).

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+