Foto – Valdis Semjonovs

Pirmpirkuma tiesības 0

Man pieder 25 ha zemes, kurus nopirku no savas radinieces. Viņa uz tiem bija atjaunojusi īpašuma tiesības, es nopirku par skaidru naudu. Esmu bijušā īpašnieka mazmazdēls. Zeme nav ierakstīta zemesgrāmatā. Vēlos to sakārtot. Bieži jūtos apslimis, tādēļ gribu šo zemi pārdot sievai. Bērnu mums nav.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

Man ir māsa, kurai ir trīs bērni. Viņai kā parasti ir problēmas ar naudu, vienmēr prasa mums, lai izpalīdzam, un lūr uz mūsu īpašumiem. Kādas tiesiskās sekas var iestāties, kamēr pārkārtoju dokumentus uz sievas vārda? Zemi nopirku laulības laikā, tātad tā ir laulāto kopmanta. Tomēr papīriem jābūt kārtībā. Šī ir piepilsētas lauksaimniecības zeme, tāpēc visiem tā interesē, arī domei. Vai dome var pārķert manu dzimtas zemi savā īpašumā? Uzskatu, ka manai sievai ir pirmpirkuma tiesības. Kā man labāk rīkoties?
 Valdis Eglītis Rīgā

 

Civillikums paredz, ka pirmpirkuma tiesības ir kopīpašniekiem. Šajā gadījumā tādu nav. Atbilstoši Ministru Kabineta 2010. gada 28. septembra “Noteikumiem par vietējo pašvaldību pirmpirkuma tiesību izmantošanas kārtību un termiņiem” Nr. 919 pirmpirkuma tiesības ir arī pašvaldībām. Tādēļ, pārdodot nekustamo īpašumu (izņemot likuma “Par pašvaldībām” 78. panta otrajā daļā minētos gadījumus), pirkuma līgums vai tā noraksts (uzrādot oriģinālu) pirms īpašuma tiesību nostiprināšanas zemesgrāmatās jāiesniedz pašvaldības domei.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja vietējai pašvaldībai šis nekustamais īpašums ir nepieciešams, lai pildītu likumā noteiktās funkcijas, dome ne vēlāk kā 20 dienu laikā pieņem lēmumu par pirmpirkuma tiesību izmantošanu vai atteikumu tās izmantot (iespējams, domei īpašums ir vajadzīgs, taču cena par augstu…).

Toties, ja vietējai pašvaldībai šis nekustamais īpašums nav nepieciešams, lai pildītu likumā noteiktās funkcijas, pašvaldības institūcija ne vēlāk kā piecu darbdienu laikā pēc pirkuma līguma vai tā noraksta saņemšanas sagatavo izziņu par atteikumu izmantot pirmpirkuma tiesības.

Savukārt likuma “Par pašvaldībām” 78. panta 2. daļā teikts, ka pašvaldības pirmpirkuma tiesības neattiecas uz nekustamo īpašumu, kuru maina vai dāvina; nekustamā īpašuma domājamo daļu pārdošanu, īpašuma pārdošanu labprātīgā vai piespiedu izsolē; īpašumu, uz kuru citām personām ir pirmpirkuma tiesības, kas dibinātas uz likuma, līguma vai testamenta. Pašvaldībām nav pirmpirkuma tiesību arī uz dzīvokļa īpašumu, kā arī uz ražošanas objektiem ar visiem to piederumiem.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.