×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
29. aprīlis, 2016
Drukāt

Par ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1916. gada 29. aprīlī

udenspumpis_1992

“Dzimtenes Vēstnesis”

Burtnieki. No apriņķa policijas uzdots pagasta valdei raudzīties uz to, ka zemnieku mājās tiktu ievērota lielāka tīrība un ka akas būtu kārtībā, bet par mūsu draudzes skolas ūdens pumpi neviens no draudzes pārziņiem neliekas zinot. Jau pati ūdens pumpēšana par sevi ir ļoti smaga un bērnu spēkiem apgrūtinoša, un tomēr par savām pūlēm skolnieki vis nedabū nodzerties skaidru ūdeni, bet kādu mālu un dubļu maisījumu, kuru riebas mutē ņemt, kaut arī nedomātu par sērgas baciļu iedzeršanu. Skolotājs savām vajadzībām ūdeni piegādā no kaimiņu mājām, jo visi lūgumi par pumpja izlabošanu netiekot ievēroti. Tīri neticami izklausās, ka lielas draudzes muižas un zemnieki nespēj izlabot vienas kopīgi uzturētas draudzes skolas aku. Redzams, ka draudzes reformas ir nepieciešami vajadzīgas, lai draudzes izglītības iestādes neciestu ūdens trūkumu.

“Jaunais Vārds”

Ludza. Vietējā apriņķa cietumā patlaban atrodoties 50 latvieši. Vairāk kā trešā daļa no viņiem esot tādu, kuri ietupināti cietumā alus darīšanas dēļ, kuru gubernators aizliedzis.

Sala. Liels ugunsgrēks. Naktī uz Jurģu dienu Spuņņu Pāvulos pamanīja lielu uguni. Dega šķūnis, klēts, pirts un mūra stallis, kā arī kūts, kur iekšā atradās 4 govis un divi zirgi. Divas govis un zirgs bija saimnieka Jura Pāvula, otras divas govis un zirgs no Ragaciema evakuētā Pāvula tēvoča Kalniņa un ceturtā govs Kalniņa brāļa. Govis vairs nebija glābjamas, zirgus gan izrāva, bet tie bij tā apdeguši, ka viens jau nobeidzās. Uguns cēlusies no šķūņa, kur glabājās Kalniņa tīkli un citi zvejas spaiļi. Domājams, ka kāds garnadzis gribējis spaili piesavināties, caur ko, neuzmanīgi ar uguni apejoties, izkaltušās ēkas drīz vien aizdegušās.

“Dzimtenes Ziņas”

Šī gada 22. janvārī noteiktais pastiprinātais aizliegums laist suņus un kaķus brīvā tiek paildzināts līdz turpmākam. Uz ielām un atklātiem laukumiem vajaga suņus vest pie valga un tiem jānēsā droši uzpurņi. Suņus, kam nav īpašnieku, un tādus suņus, kurus sastaps pretim augšā minētam nosacījumam, tāpat arī pilsētā apkārt klejojošus kaķus noķers un nositīs. Suņu īpašniekus, kas pret šo noteikumu ļaus saviem suņiem skriet pa ielu, sodīs ar naudas sodiem līdz 3000 markām vai brīvības sodiem līdz 3 mēnešiem. Brīvā apkārt klejojošus suņus un kaķus var personas, kam tiesība nēsāt ieročus, katrā laikā nošaut. Jelgavā, 26. aprīlī 1916. g.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+